Preostala imovina „Vektra Boke“ nukleus rješenja

U maloj Sali Opštine Herceg Novi danas je održan sastanak bivših radnika Vektra Boke sa predstavnikom Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma.

U dogovoru sa ministrom Goranom Đurovićem, sa bivšim radnicima Vektra Boke je razgovarao načelnik Odjeljenja za antikorupciju Zvonko Saveljić. Cjelokupnu situaciju treba detaljno proučiti, kazao je za RTHN Saveljić, ističući da je to problem, ne samo radnika, nego i Opštine Herceg Novi, države i crnogorskog turizma.

– Nisam do detalja znao svu problematiku, ali sad sam je bolje sagledao. Žalosno je da je ova situacija takva kakva jeste, ali ona nije bezizlazna. Mora se napraviti jedan presjek, a Vlada prije svega treba o tome da vodi računa, da se vidi šta od te imovine nije otuđeno i nije prodato, što je vrlo bitno. Pretpostavljam da ima te imovine s obzirom da se radi o jako dobrim lokacijama, maltene u centru Herceg Novog, koja sigurno ima jako visoku vrijednost. Ali, prije toga se moraju uraditi neki dogovori  da se apsolutno sva ta situacija detaljno prouči, da se angažuju ozbiljni ljudi, eksperti, možda čak i neka advokatska kancelarija, s obzirom da se radi o stečaju i stečajnom postupku, jer opet su tu ruke vezane, kako ministarstvu tako i Vladi.

Saveljić smatra da rješenje problema leži u preostaloj imovini Vektra Boke. 

– Firma je u stečaju od 2007. godine, što je jako dugo. Na stranu što sav ovaj period država nije reagovala na ovo, ali definitivno će se od nečega morati početi. Bitno je da se snimi kompletna situacija šta je od imovine ostalo, šta može da se dalje prihoduje i da se možda država tu u nekom smislu angažuje. To su već stvari na koje ja ne mogu sada dati detaljan odgovor, ali ja vjerujem da ta imovine, jer ima jedan dio koji nije opterećen bilo čim ili nije prodat,  može da bude neki nukleus rješenja tog problema. I ne samo rješenje za radnike, nego da iz toga niknu neki novi hoteli, restorani i ugostiteljski objekti gdje će se naći mjesto, ne za ljude koji su već pred penzijom, nego za mlađe ljude, porodice i tako dalje i uopšte za lokalnu upravu za Herceg Novi i za cjelokupni razvoj turizma Crne Gore.

On naglašava da ne mogu ubrzati proces, jer su im „ruke vezane“ zbog stečajnog postupka.

-Stečajni zakon je, kažu pravnici , u rangu Ustava. I jeste tako. Treba prvo poći od dešavanja u Privrednom sudu, stečajnog sudije u konkretnom slučaju i stečajnog upravnika koji su sada van funkcije. To je možda i neki moj zadatak da, uz dopuštenje kolega radnika,  vidimo kako će ići   procedura u tom nekom dijelu – novi stečajni sudija, novi stečajni upravnik, šta ima tamo od dokumentacije i da se vidi šta se tu može pokrenuti. Ali, opet je na Vladi Crne Gore koja će definitivno donijeti neku strategijsku odluku u tom slučaju. Moj predlog je da se formira neka ekspertska grupa,  da se vidi iz svega toga šta dalje i da se konačno krene. Jer, interes je, ne samo radnika, nego i građana Herceg Novog i Opštine Herceg Novi da se na tim atraktivnim lokacijama ne nalaze zapušteni prostori i objekti, poručio je Saveljić.

Predsjednik NVO „Bivši radnici Verktra Boke“ Đorđe Rajak je kazao da do svega ovoga ne bi došlo da je ispoštovana odluka Ustavnog suda.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here