Преко 94% туриста би препоручило Црну Гору као дестинацију за одмор

Национална туристичка организација Црне Горе представила је резултате Истраживања о ставовима и потрошњи туриста у Црној Гори – Guest Survey 2023, које је реализовано од јула до краја октобра претходне године. Истраживање, које је спровела компанија Ипсос, обухватило је широк спектар параметара укључујући профил туриста, мотиве доласка, њихове преференције и потрошњу, задовољство услугама и перцепцију дестинације у 10 општина Црне Горе: Будва, Бар, Котор, Херцег Нови, Тиват, Улцињ, Цетиње, Подгорица, Жабљак и Колашин.

Према ријечима извршног директора компаније ИПСОС Владимира Раичевића, резултати истраживања, које је спроведено на узорку од 4 336 испитаника, показали су да туристи оцјењују квалитет понуде са врло добрим (4) и чак 94,4% њих би препоручило Црну Гору као туристичку дестинацију.

-На основу резултата истраживања, јасно је да туристи препознају многе предности Црне Горе као туристичке дестинације, укључујући гостопримство, осјећај сигурности, могућности за забаву, као и однос цијене и квалитета услуга. Истраживање је показало да је Црна Гора дестинација којој се туристи радо враћају и одличан је репрезент туризма у његовом правом смислу. Осим тога, идентификоване су области које захтијевају унапређење како би се повећала конкурентност Црне Горе на туристичком тржишту, посебно када је у питању саобраћајна доступност и инфраструктура, казао је Раичевић.

Велики број елемента туристичке понуде оцијењен је са 4 и више, између осталог, љепоте природе и краја, лична сигурност, комфор смјештаја, љубазност и гостољубивост, квалитет услуга у смјештајном објекту.

Директорица НТО ЦГ, др Ана Трипковић Марковић, истакла је да ово истраживање представља драгоцјен алат који даје смјернице за даље унапређење туристичке понуде.

-За НТО ЦГ налази овог истраживања представљају темељ за будуће маркетиншке стратегије и одабир тржишта. Дубинско разумијевање профила, потреба, преференција и ставова туриста ће нам послужити као водич у идентификацији приоритетних тржишта, усмјеравању маркетиншких кампањи и развоју производа и услуга. Подаци о дневној потрошњи туриста по сваком од емитивних тржишта, поред осталог, биће важан критеријум за планове и улагања на датом тржишту. Такође, дужина боравка у дестинацију, учесталост долазака и активности током боравка у дестинацију важни су параметри. Поред тога, истраживање даје податке који ће бити корисни за планирање канала комуникације са емитивним тржиштима, поручила је Трипковић Марковић.

Осим поменутих, добијени су и значајни подаци за планирање канала комуникације. Највећи број туриста користи Интернет као извор информација, што је податак који је удвостручен у односу на претходно истраживање и јасно говори у којем правцу треба усмјерити маркетиншку кампању НТО ЦГ.

Подсјећамо, током претходне године НТО ЦГ је спровела свеобухватну анализу квалитета дестинације кроз пилот пројекат за двије дестинације – Цетиње и Котор, а кроз сличне пројекте ће наставити да доприноси побољшању квалитета туристичке понуде и искуства гостију.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here