Послије деценија стагнације ускоро изградња нових резервоара за воду на ривијери

Зграда Водовода

Представници Општине Херцег Нови потписали су уговор са компанијом Хидрогис за израду техничке документације за изградњу резервоара за воду Кумбор два. Почетак градње је предвиђен је одмах по добијању завршеног ревидованог пројекта, саопштено је из херцегновског Водовода.

Главне предности које доноси реализација овог пројекта су обезбеђивање поузданог и уредног водоснадбјевања потрошача који  гравитирају на простору ДУП-а Кумбор и ДУП-а Ђеновићи у свим висинским зонама. Стварају се услови да се више не користе хидрофорске станице ХС13 и ХС14, растрећује се постојећа дистрибутивна водоводна мрежа и омогућује већа погонска сигурност и доприноси се смањењу трошкова дистрибуције воде. За слиједећу годину планирана је израда главног пројекта и изградња резервоара Бијела два, чиме би се значајно повећао капацитет резервоарског простора и стабилизовало напајање водом на ривијери, информишу из херцегновског Водовода.

Осим унапређења водоснабдијевања ривијере раде и на рјешавању проблема са водом височијих зона наше општине.

-У току је тендер за израду техничке документације за изградњу новог подсистема за висинске зоне Херцег Новог. Овај пројекат је већ кандидован за изградњу слиједеће године у капиталном буџету Владе Црне Горе за 2024. године. Циљ израде техничке документације и извођења радова је да се обезбједи уредно водоснабдијевање постојећих и планираних потрошача који гравитирају на простору јужних падина Орјенског масива у залеђу изнад градске зоне, потрошача треће, четвтре, пете и осталих височијих зона водоводног система Херцег Новог.

Изградњом овог подсистема  растеретиће се постојећи приобални магистрални цјевовод и омогућити  поуздано и уредно водоснабдијевање потрошача прве и друге висинске зоне, као и дистрибуција воде према Луштици.

Такође ће се створити услови да се више не користи више пумпних станица на подручју ужег језгра града, чиме ће се значајно повећати одрживост водоводног система Херцег Новог кроз погонску сигурност и значајно смањити трошкови дистрибуције воде. Имајући у виду да је у току  изградња примарног а дјелимично и секундарног водоводног система на Луштици и да се већ ради на планирању изградње секундарне мреже за Росе и Горње Клинце и остала насеља на Луштици, можемо рећи да ће следећи период испред нас бити веома динамичан и да се отвара ново поглавље у водоснадбјевању нашег града.

Боро Лучић

Према ријечима директора предузећа Водовод и канализација Бора Лучића, у току је тендер који је Општина расписала за израду техничке документације за изградњу новог подсистема за висинске зоне Херцег Новог од Мојдежа до Пода. Овај пројекат је већ кандидован у капиталном буџету Владе Црне Горе за изградњу сљедеће године:

– Пројектом је предвиђено да се гради  потпуно нови цјевовод са шест до осам нових резервоара, са великим капацитетима гдје бисмо имали довољно воде у резерви, поготово, када се дешавају кварови у насељу Топла три. Умјесто пумпања од Јадранске магистрале према горе, прешло би се на гравитационо према доље, тако да би погасили пумпне станице које раде у ужем центру граду. Овим би се побољшало водоснабдијевање. Пројекат је кандидован за капитални буџет државе, тако да се надам да ће се сљедеће године ући у изградњу, очекује Лучић, уз напомену да  је  процијењена вриједност пројекта, око 13 милиона еура и да ће се тачно знати  колико ће коштати, након израде главног пројекта и шта ће све садржавати.

Кварови мреже на подручју Топле три, условили су повремена искључења воде потрошачима виших зона:

– Више зоне дефинитивно имају проблем, с обзиром да је  постојећи цјевовод  доста стар  и што се врши препумпавање и нема довољно притиска за те потрошаче, који су на Топлој три.  Сада се раде зграде још височије, тако да ће бити теже да се снабдијевају водом. Управо се зато ради пројекат за нови подсистем за висинске зоне Мојдеж – Поди и изградња резервоара на Топлој три, чиме ће се стабилизовати та ситуција и помоћи  да се гравитационо снабдијевају све зоне. Важно је да што прије почне изградња и надам се да ће држава већ у фебруару наредне године, бити у прилици да распише тендер за изградњу подсистема, чиме ће бити ријешени проблеми на Топлој три.

Лучић објашњава, да је сада такав систем да воду на Топлој три, дијелом добијају преко Пода, што значи да се прво пумпа вода  на Поде и дистрибуира  у остале зоне. Са изградњом новог подсистема биће ријешени сви ти проблеме. Управо је то поента да се планира развој града за сљедећих 50 година.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here