Plan upravljanja obalnim područjem Boke Kotorske

U okviru projekta GEF MedPrograma U Herceg Novom održana je treća radionica koji se tiče pripreme Plana integralnog upravljanja obalnim područjem Bokokotorskog zaliva, sa posebnim akcentom na mjere adaptacije na klimatske promjene, u okviru participativne metodologije Climagine.

Plan obalnog područja je instrument upravljanja koji je propisan Protokolom Barselonske konvencije o integralnom upravljanju obalnim područjem i Nacionalnom strategijom integralnog upravljanja obalnim područjem Crne Gore, čiji je cilj obezbjeđenje holističkog i integrisanog skupa politika, kao i planskih i akcionih mjera za održivi razvoj tj. korišćenje prirodnih resursa u obalnim i morskim područjima. Projekat se sprovodi u saradnji Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma i regionalnih centara konvencije, PAP/RAC iz Splita i PlanBleu iz Marseja.

Prvi dan radionice nadovezao se na rezultate prethodne dvije radionice održane u Tivtu i Kotoru, tokom kojih su zainteresovane strane dale inpute o ključnim dimenzijama održivosti i izazovima, kako bi se uspostavio okvir za dalji rad na indikatorima održivosti i njihovom opsegu za buduću implementaciju i praćenje plana. Ovom radionicom je predložen i set indikatora održivosti za svaki prioritetni sektor identifikovan u planu, kao sredstvo za praćenje napretka ka ispunjavanju ciljeva plana u predstojećem periodu, kao i set pratećih mjera.

Drugog dana predstavljeni su glavni zaključci „Rodno senzitivne procjene klimatskih rizika u Boki Kotorskoj“ i jačali su se kapaciteti zainteresovanih strana da bolje razumiju veze između klimatskih rizika i uticaja i rodne ravnopravnosti u Boki Kotorskoj u odnosu na prioritetne sektore.

Na radionici, uz predstavnike Ministarstva, učestvovali su i predstavnici primorskih opština na području Boke Kotorske, nacionalnih i lokalnih institucija, civilnog i nevladinog sektora, akademske, naučne i stručne javnosti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here