Октобарске награде и Повеље као круна постигнутог и обећање за још истрајнији рад

Витки Вујновић, Бору Лучићу и Патронажној служби Дома здравља Херцег Нови уручене су Октобарске награде Општине Херцег Нови, највећа признања града, а Повељама за марљив рад на развоју и промоцији Херцег Новог награђени су Зоран Дојчиновић и Бранка Буковец. Награде и признања уручио је предсједник Општине Стеван Катић.

Деветочлани жири је на сједници 14. октобра једногласно одлучио да буду додјељене три Октобарске награде и двије Повеље, казао је предсједник жирија Јадранко Томашевић.

– Општина Херцег Нови као посебно друштвено признање за изузетне резултате у раду и стваралаштву и највиша достигнућа у области привредних, друштвених и других дјелатности додјељује Октобарску награду мр Бору Лучићу за изузетан допринос инфраструктурном развоју Херцег Новог; Видосави Витки Вујновић за значајна достигнућа у области културе и новинарства, Патронажној служби Дома здравља Херцег Нови за посвећеност и бригу о здрављу грађана Херцег Новог. Жири је већином гласова донио одлуку да Повеља, а са њом и статус почасног грађанина односно грађанке Херцег Новог, буде равноправно додјељена господину Зорану Дојчиновићу за подршку локалној заједници и промоцију Херцег Новог и гђи Бранки Буковец за хуманитарни рад и јачање сарадње између Херцег Новог и Новог Места. Честитам и захваљујем за сва постигнућа која су их препоручила за награде, казао је предсједник жирија Томашевић и честитао празник.

Боро Лучић је истакао да је велика част примити награду у свом Херцег Новом, поготово јер је пола живота провео ван њега, али као и многи поморци увјек желио да уради нешто за свој град.

– Ми смо тек почели, испред нас је велики пут и сигуран сам да ћемо заједно као и што смо до сада радили вратити Херцег Нови на мјесто гдје припада и буде међу најбољима у региону и у Црној Гори. Надам се да ћемо сви заједно на свој начин допринијети развоју овога града и оставити мало бољим него смо га затекли, казао је Лучић.

Хвала – једна је од најљепших ријечи нашег говора, казала је на почетку Витка Вујновић и додала да ништа не може бити на радост ако не почива на љубави и на добру.

– На томе почива и данашња награда Општине Херцег Нови. Хвала свима који су писали предлоге, подржали, о њима одлучивали и признања честитали. Хвала свим сарадницима због којих Октобарску награду доживљавам као сабирање наших заједничких прегнућа да свему што свједочи пребогату прошлост Херцег Новог додамо још једну ријеч, слику, пјесму, представу, да додамо нешто за будућност. Увјерили смо се да вјековима како говори Херцег Нови, говоримо и ми – одмејерено, толерантно, достојанствено бранећи оно што Херцег Нови јесте, оно што га чини другачијим и бољим од других. Радили смо у ритму којим одзвањају кораци новским скалама, некада претрчавајући их, а данас корак по корак и са паузама, казала је Вујновић истичући да су све радили да оставе и постигну бескрајну новску причу, да ће тако наставити и даље јер награде и признања обавезују, али и буде успомене на оне који више нису са нама а сигурно би се радовали.

У име Патронажне службе херцегновског Дома здравља, Октобарску награду је примио главни техничар Радомир Фулурија, који је истакао значај тимског рада Службе.

– Ту смо да сваком грађанину пружимо помоћ, да дођемо брзо на лице мјеста и помогнемо. Као Вања Грбић који је освојио све што се освојити може, ми тимским радом долазимо до сваког пацијента. Захваљујем свима који су нас подржали да добијемо ово велико признање, истакао је Фулурија.

Уз честитку свим грађанима Херцег Новог и добитницима Октобарске награде и повеље града, Зоран Дојчиновић је казао да му је додјелом повеље указана велика част да понесе једно од највећих признања које Општина додјељује.

Он се захвалио предлагачима који су га именовали за носиоца повеље почасног грађанина Херцег Новог.

– Имао сам привилегију да живим и радим у једном од најљепших градова Медитерана, у којем се сусрећу и преплићу прошлост, садашњост и будућност, у којем сам упознао културу, људе и обичаје који су ме обогатили и оплеменили. Херцег Нови као град отворених врата и отвореног срца ове прилике пружа свима који у њега дођу и много више од тога – казао је он.

Дојчиновић је подсјетио да је уз Херцег Нови био на фештама и манифестацијама, али и када је било тешко, током великих пожара 2017. године и пандемије ковида и казао да је у свим тим околностима упознао грађане, као и да повељу доживљава као велику одговорност према граду.

Бранка Буковец истакла је да јој је указана велика част и да је Повеља потврда сарадње, љубави и пријатељства коју са Херцег Новим дијели 45 година.
– Повеља ме обавезује да у будућности још више радим за Херцег Нови, а посебно да стварам нове прилике за сарадњу младих из Словеније и осталих земаља Европске уније, казала је Буковац.

Ријеч више о овогодишњим добитницима

ВИТКА ВУЈНОВИЋ

Витка Вујновић је истакнута новинарка, публицисткиња и сликарка, која деценијама ради на истицању и заштити постојећих, али и стварању нових вриједности умјетничког, културног и медијског пејзажа Херцег Новог. Новинарка је Радија Херцег Нови од његовог оснивања, дугогодишња уредница која је са сарадницима покренула и осмислила готово све емисије о култури.  Скоро три деценије дописница је београдских Вечерњих новости, својевремено новинар у херцегновском Нашем листу, Новским новинама, Телевизији Бока, повремена сарадница бројних радио станица у региону, данас сарадница Радио телевизије Херцег Нови. Покренула је и уређивала издања „Херцегновског позоришта“, ауторка је двије радио драме. Потписује издања у којима је садржан важан дио историје града, његових фестивала, удружења и стваралаца – монографију Музичке школе, Александра Аца Пријића, клапе Стари капетан, публикације Празника мимозе, Филмског фестивала, ХАПС-а, Дана музике. Приредила је за штампу 20 књига аутора из Херцег Новог. Активна је као ликовни стваралац – приредила је дестак самосталних, учествовала на више заједничких и хуманитарних изложби, као и у покретању Малог салона херцегновских галерија. За дугогодишњи рад награђена је признањима у Црној Гори и окружењу, што је додатна потврда дубоког трага који остављају њени топли записи, ријечи и слике о Новом и Боки.

БОРО ЛУЧИЋ

Боро Лучић је од 1991. године своју каријеру градио у поморству, стичући знање и искуство који га данас позиционирају као истакнутог стручњака из области обуке помораца у земљи и региону. Основне студије из области менаџмента Бродоградилишта и медјународних поморских конвенција завршио је на аустралијском државном Универзитету у Тасманији, а на Midllesex универзитету у Лондону стиче звање магистра на тему поморских инспекција и вјештачења. На Пацифику био ангажован као директор регионалног центра за обуку помораца и представник групације шест највећих њемачких бродарских компанија. Представник је највећег удружења помораца на свијету, „Nautical Institute” у Црној Гори. Радио је на бројним међународним пројектима, те користио своја познанства да значајне компаније и организације повеже са Црном Гором. Због својих заслуга на промоцији Црне Горе на Пацифику, постављен је за почасног конзула Црне Горе на Кирибатима. По повратку у Црну Гору обављао је функцију директора Агенције за изградњу и развој Херцег Новог, а потом директора Управе јавних радова Црне Горе. Захваљујући његовом залагању, подорјенска села су у 2022. години доживјела највећа инфраструктурна улагања у протеклих 100 година, а преко 80 милиона еура усмјерено је на велики број пројеката на територији цијелог Херцег Новог, на које град чека деценијама.

ПАТРОНАЖНА СЛУЖБА

Патронажна служба Дома здравља Херцег Нови насљедник је и настављач рада херцегновских медицинских техничара који су се истакли још у вријеме формирања модерне здравствене службе у нашем граду, а који су у том смјеру носили главну активност. Патронажна служба у својој основној дјелатности пружа услуге непокретним и теже покретним пацијентима у најразличитијој патологији, у свим узрастима, од најстаријих до беба. Стижу до домова на комплетној територији херцегновске општине гдје пацијентима дају терапије, помажу у повезивању пацијената са стручним медицинским кадром, амбулантама, службама, лабораторијама, а у случају потребе ту су и као пратња до болница. Током посљедње двије године, Патронажна служба је уложила нарочите напоре како би и у условима пандемије дошла до оних којима је потребна, показујући стручност и пожртвован рад у условима када је изложено ризику било њихово и здравље њихових породица. Веома често, медицински техничари из састава Патронажне службе искораче из оквира професионалних услуга, да би на различите начине помогли својим суграђанима. Професионалан приступ, љубазност и стално залагање да буду доступни многобројним захтјевима и здравственим потребама пацијената оно су по чему грађани препознају рад Патронажне службе Дома здравља Херцег Нови.

ЗОРАН ДОЈЧИНОВИЋ

Зоран Дојчиновић је дипломата који је функцију конзула, односно конзула-жерана у Генералном конзулату Републике Србије у Херцег Новом обављао осам година, од 14. марта 2014. до 10. априла ове године. Тренутно обавља дужност у дипломатском звању министар-савјетник, у Министарству спољњих послова Србије. Током свог рада у Херцег Новом, он је својим професионалним односом и искреном пажњом према грађанима и организацијама стекао углед у локалној заједници. Помогао је бројним грађанима, посјетиоцима и пријатељима града, улажући често и више од онога што му је налагала професионална обавеза. У тешким ситуацијама попут пандемије и пожара укључивао се као подршка Новљанима и гостима. Градио је везе и стицао познанства, на тај начин унапријеђујући односе Црне Горе и Србије. Личним ангажманом помагао је активности установа у области туризма и културе, што је допринијело бољој промоцији и видљивости града. Радио је на успостављању блиских веза Херцег Новог са значајним личностима и општинама у Србији, трудећи да за локалну заједницу буде више од стандарде подршке коју конзулати пружају грађанима и привреди – пријетељ који потиче и шири просторе сарадње.

БРАНКА БУКОВЕЦ

Бранка Буковец је предсједница Друштва за развој волонтерског рада из Новог Места, већ више од 40 година ангажована на хуманитарним и пројектима волонтерског рада, као и повезивању градова и држава бивше Југославије, међу којима је и Херцег Нови. Управо захваљујући њој 2001. године је поново оживјела сарадња Херцег Новог и Новог Места успостављена прије пет деценија, која је данас јача него икада. Уз њену подршку и партнерство дјеца и волонтери из Новог Места редовни су гости на новским манифестацијама и Међународном дјечијем карневалу, а млади људи, колективи и установе из Херцег Новог учесници пројеката, кампова, семинара и наступа у том словеначком граду. Организовала је посјете Новом Месту за штићенике Дјечијег дома Младост, три међународна кампа у Дјечијем дому, а након пожара у тој установи сакупљала је помоћ у Словенији и Црној Гори. У „Торти за осмијех“ учествује од покретања ове акције прије скоро двије деценије, заједно са организацијама и појединцима из Новог Места. Своје знање, срдачност и срчаност искористила је да започне и подржи лијепе приче и пријатељства, који су обогатили и оплеменили многе животе.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here