Novski spasioci spremni da se pridruže crnogorskom timu u Turskoj

Ватрогасни дом, Мељине

Vatrogasci spasioci iz cijele Crne Gore otputovali su u Tursku, kako bi pružili pomoć narodu ove zemlje na području, koje je zadesio katastrofalni zemljotres. Hercegnovski vatrogasci spasioci su na raspolaganju Upravi zaštite i spasavanja MUP-a Crne Gore. Kako prenose mediji, crnogorski spasioci izvukli su iz ruševina jednu živu žensku osobu u gradu Hataj. 

Služba zaštite i spasavanja Opštine Herceg Novi ima devet pripadnika koji su prošli obuku spasavanja iz ruševina. Svi obučeni pripadnici su odmah, 6. februara, bili na raspolaganju direktoratu, koji ima uvid koji su to spasioci, da bi se ukoliko bude potrebno, dopunila ekipa, koja je otišla za Tursku, ili da se zamijeni, kazao je za RTHN komandir Službe zaštite i spasavanja Zlatko Ćirović:

– Naši pripadnici su spremni da idu na područje koje je zadesio katastrofalan zemljotres, tako da su na čekanju ukoliko da se ukaže potreba, da ih pozovu da odu u Tursku, ocijenio je Ćirović.

Pomoć za postradale se prikuplja preko radnih i humanitarnih organizacija, Crvenog krsta, Opštine i drugih institucija:

– Pripadnici Službe zaštite i spasavanja su, u dijelu koji se odnosi na spasavanje iz ruševina, ponudili profesionalnu pomoć, koja ide preko države. I jutros sam kontaktirao kolegu koji je tamo. Situacija na potresom zahvaćenim područjima, nikako nije dobra, a vremenske prilike im ne idu na ruku, veoma je hladno. Urušene su velike zgrade. Upravo mi je rečeno da su na tom području pronašli na desetine žrtava zemljotresa, prenio je Ćirović.

 Na ugroženom području u Turskoj ne gube nadu da će, uprkos teškoj situaciji, pronaći preživjele.

– Pretraga i dalje traje, u nadi da će pronaći preživjele. Vrijeme je najveći neprijatelj svih nas, odnosno, kolega koji su tamo na terenu. U narednom periodu značemo više. Pripadnici službe, obučeni spasioci iz Herceg Novog su na raspolaganju, istakao je Ćirović.

Pripadnici, koji su obučeni za ovaj vid spasavanja veoma su važni za svaku Službu.

– Veoma je bitno za naš grad, unapređivati vještine pripadnicima, koji su prošli obuku, kao i usavršavanje još više naših službenika da pohađaju, bar osnovni dio obuka za spasavanje iz ruševina. Kao što je poznato teritorija na kojoj smo i mi, južna regija, spada u devetu zonu po Merkalijevoj skali, opasnosti od zemljotresa, što je veoma opasna zona, naveo je Ćirović.

U situacijama, ako dođe do zemljotresa, kao što je bio 1979. godine, neophodno je da se još na većem nivou osposobe spasioci, institucije…

-Kako bi ublažili eventualne posljedice od zemljotresa, u Službi su preduzeli mjere u cilju zaštite od zemljotresa. Na nivou države i službe postoje problemi u nabavkama adekvatne opreme za takve akcidentne situacije, ukazao je Ćirović.

On je podsjetio da je prošle godine održana balans vježba spasavanja iz ruševina, u kojoj su naši vatrogasci pokazali odličan nivo obuke, ali da nemaju adkevatnu opremu, kao kolege iz drugih država, o čemu bi nadležni trebalo da povedu više računa u narednom periodu.  

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here