NASILJE NAD ŽENAMA TOKOM PANDEMIJE U PORASTU JE ZA 30%

Илустрација

Gotovo svaka treća žena je bila zlostavljena barem jednom  u životu. U vremenu krize taj broj raste. Novi izvještaj UN Vomen (UN Women), organizacije pri Ujedinjenim nacijama koja se bavi pravima žena, zasnovan na podacima iz 13 zemalja od početka pandemije, pokazuje da su dvije od tri žene izjavile da su one, ili žene koje poznaju, doživele neki oblik nasilja. Samo jedna od 10 žena rekla je da će se žrtve za pomoć obratiti policiji.

Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, a u okviru kampanje „16 dana aktivizma“, NVO Sigurna ženska kuća organizovaće protestnu šetnju u petak 26. novembra u Podgorici. Iz ove nevladine organizacije ističu da je tokom pandemije zabilježen porast slučajeva nasilja nad ženama od skoro 30 odsto.

Kako je za RTHN kazala predsjednica NVO Sigurna ženska kuća Ljiljana Raičević, članovi ove organizacije izlaze na ulicu u znak protesta za sve žrtve porodičnog nasilja, žene borce koje su izgubile život, a nije im odata dužna počast.

– Ove godine imamo jako puno razloga da se oglasimo i da izađemo na ulice, što ćemo sutra i uraditi, jer danas je zaista pretrpan dan, a zapravo ova akcija traje 16 dana. Trebalo bi da se oglašavamo svih tih 16 dana – najavljuje ona.

Raičević informiše da Operativni odbor, oformljen pri Ministarstvu unutrašnjih poslova prije dvije godine, radi jako dobro, slučajevi se polako rješavaju, ali novi koji dolaze, kako je kazala, postaju sve teži.

– Tražićemo od Vlade da pokaže jasnu političku volju za sveobuhvatnim rješavanjem ovog, gorućeg problema, analiziranjem postojećeg, neefikasnog sistema za zaštitu i podršku žrtvama i naravno, da razvije smjernice za uspostavljanje novog koordinisanog sitema – navodi Raičević.

Podsjeća da je Crna Gora potpisnica Istanbulske konvencije, te da bi trebalo da ubrzano radi na usaglašavanju stavova sa ovim dukumentom, koji bi poboljšali zakonski okvir. To se, međutim, radi veoma sporo, što ostavlja utisak da državu nije briga. Zbog toga traže da se u institucijama koje se bave ovim problemima oforme timovi koji će raditi na pojedinačnim slučajevima.

– Ubistva žena kod nas postala su vijesti, gdje nas svaki put iznenadi žestina tog čina i neefikasnost institucija. U svim tim slučajevima zakazale su institucije i zato imamo pravo da se ljutimo i tražimo nešto bolje – ističe Raičević.

Ona smatra da je veoma važno obezbjediti programe za socijanu integraciju žrtava nasilja u porodici. Država mora da obezbjedi socijalno stanovanje, uz program zapošljavanja i brige o djeci, jer alternativa ne smije biti sigurna kuća, koja je samo privremeno rješenje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here