NAJČEŠĆI UZROK SAOBRAĆAJNIH NEZGODA NEPRILAGOĐENJA BRZINA

Stanje na putevima u Crnoj Gori, moderniji i brži automobili dovode do učestalijih saobraćajnih nesreća, nerijetko sa teškim posljedicama. Prioritet službenika Uprave policije Herceg Novi je unaprijeđenje bezbjednosti saobraćaja, sa akcentom na mlade učesnike, kazao je komandir CB HN Ljubiša Rovčanin, gostujući u Novskom jutru RTHN.

Kako navodi, u nezgodama pored materijalne štete, dolazi do lakih i teških povreda, nekada, na žalost i do gubitka života.

-Statistika pokazuje da je prethodne godine u Crnoj Gori bilo 9.090 saobraćajnih nezgoda, od toga u Herceg Novom 330. Tokom 2021. godine u Crnoj Gori je registrovano 2340 lica sa lakšim, oko 460 lica sa težim tjelesnim povredama, a u 47 saobraćajnih nezgoda, 53 lica su, na žalost, izgubila život. U Herceg Novom je 20 lica zadobilo teže povrede, dok su u tri saobraćajne nezgode tri lica izgubila život. Od početka godine, u Crnoj Gori je registrovano 487 saobraćajnih nezgoda u kojima je život izgubilo 12 lica, informiše Rovčanin.

Fokus Uprave policije je analiza saobraćajnih nezgoda sa težim tjelesnim povredama. Najčešći uzrok saobraćajnih nezgoda, kako kaže je neprilagođenja brzina.

-Slijedi nepoštovanje odredbi zakona koje se tiču nepoštovanja pravila prvenstva prolaza, nepoštovanje propisa koji se tiču mjesta određenog za preticanje, kao i upravljanje vozila pod dejstvom alkohola, naglasio je Rovčanin.

Kako je istakao, Uprava policije je u prethodnom periodu sprovela niz akcija u cilju edukativnih i preventivih mjera.

-Imali smo akciju „Stop neregistrovanim vozilima“, zatim „Kad pijem ne vozim“, akcije korišćenja zaštitne opreme za motocikliste – „Nosi kacigu“ i mnoge druge. Pokazalo se da one ne donose uvijek željeni rezultat. U tom slučaju pribjegavamo nepopularnim, represivnim metodama. Moram da naglasim da policijskim službenicima koji se bave kontrolom regulisanja saobraćaja nije stalo da naplate što više kazni, najsrećniji bi bili kad ih ne bi bilo i kada bi svi problemi bili riješeni preventivnim metodama. Na žalost, pokazalo se da prevetivne i represivne mjere jedna bez druge ne idu, istakao je Rovčanin.

Pored Uprave policije stanju bezbjednosti u saobraćaju doprinose i ostali subjekti sa kojima imaju dobru saradnju.

-To su subjekti za održavanje puteva, stanice koje kontrolišu tehničku ispravnost vozila, ali i obrazovne ustanove. Posebno bih istakao saradnju sa lokalnom upravom, od koje su potekle brojne inicijative za podizanje nivoa bezbjednosti saobraćaja, prvenstveno u pogledu obnavljanja saobraćajne signalizacije i popravljanja ostalih uslova u saobraćaju, kazao je Rovčanin.

Kompletan razgovor sa komandirom hercegnovskog Centra bezbjednosti, Ljubišom Rovčaninom, pogledajte u prvom dijelu emisije Novsko jutro.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here