MOGUĆE JE BITI ISTOVREMENO MALA I EKONOMSKI JAKA DRŽAVA

Konferencija predsjednika parlamenata malih evropskih država svečano je otvorena danas u Herceg Novom. Domaćin 14. foruma koji okuplja čelnike parlamenata malih zemalja Evrope je predsjednik Skupštine Crne Gore Aleksa Bečić.

Otvarajući konferenciju Bečić je poručio učesnicima da ovaj događaj podstiče Crnu Goru da nastavi razvoj i učvrsti državu u cilju punopravnog članstva u Evropsku uniju.

– Upravo vi, svojim primjerima, ali u različitim okolnostima i istorijskim i geografskim uslovima dokazujete da je veoma moguće da budete istovremeno i mala, ali ekonomski jaka država sa bogatim i zadovoljnim stanovništvom. Kako bi ste stigli dotle, najveći broj vas je u nekom periodu svog postojanja postigao unutrašnji dogovor, pisani ili prećutni, da nijedna društvena podjela nije važnija od društvene kohezije – navodi on.

To je, kako je istakao, bila ideja vodilja da nakon prošlogodišnjih političkih promjena, kada je prvi put u njenoj istoriji na izborima smjenjena vlast, nosioci tri pobjedničke liste potpišu sporazum koji će predstavljati svojevrsni veto na podjele u Crnoj Gori.

Sporazum koji će državi dati mogućnost da za nekoliko godina po ekonomskoj razvijenosti, životnom standardu građana, visini plata i penzija, odnosu prema životnoj sredini, poštovanju osnovnih prava i sloboda, te ukupnoj vladavini prava stane rame u rame sa ostalim razvijenim malim zemljama Evrope.

 – Crna Gora će uspjeti u tom naumu, ma koliko se oni, koje je vrijeme pregazilo, trudili u pokušajima da je vuku unazad. Vjerujem da je kako u okviru ovog foruma i u našim bilateralnim odnosima, ključna riječ prijateljstvo – kazao je on.

Kako je Bečić kazao, pred Crnom Gorom i crnogorskim Parlamentom su brojni izazovi na putu ka evropskoj integraciji, a iskustva učesnika konferencije u Herceg Novom biće od izuzetne važnosti u postizanju tog cilja.

– Uvjeren sam da će iz diskusija koje su pred nama, a koje smo zarad funkcionalnije konferencije grupisali u tri teme, proisteći modeli za kanalisanje naše zajedničke energije, ka međusobnoj podršci i pomoći, našim parlamentima, a time i našim državama – poručio je on.

Bečić je kazao da su, osim ponosa jednog naroda, za dobro funkcionisanje države neophodni vladavina prava, visok životni standard svih građana, snažna ekonomija, jak parlament, a potrebno je sve to konstantno i unapređivati. 

Članstvo u EU, NATO partnerstvo i regionalna saradnja su tri temeljna stuba razvoja spoljne politike Crne Gore, istakao je ministar vanjskih poslova Crne Gore Đorđe Radulović.

Prošlogodišnje političke promjene, kako je kazao, dale su Parlamentu mogućnost da na bolji način iskoristi spoljnopolitičke prioritete.

– Parlament je povećao transparentnost, pojačao nadzor nad izvršnom granom vlasti i počeo je politički dijalog za odblokiranje važnih reformskih procesa. Crna Gora ima dugu istoriju borbe za slobodu, sada se suočavamo sa izazovima kako da postanemo napredna država spremna da se pridruži EU – poručio je on.

Ministar Radulović je kazao da su za taj korak potrebni potpuno funkcionalna demokratija, znanje i posvećenost. Ali da bismo postali članica EU  moramo jačati nezavisnost naših institucija, raditi na borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije i  čuvati slobodu medija.

Kako je istakao, Crna Gora, kao ekološka država koja je nedavno proslavila jubilej od tri decenije od sticanja ovog zvanja, teži da zaštiti resurse i bude dio globalne kampanje protiv klimatskih promjena.

– Spremni smo da intezivno radimo sa našim međunarodnim partnerima u oblasti ekološke zaštite. Takođe, spremni smo da sa našim partnerima radimo na istim stvarima u okviru poglavlja 27, a koje je, pored onog koje se odnosi na vladavinu prava, najzahtjevnije poglavlje kako zbog opsega tako i zbog finansijske kompleksnosti. Imamo jasno definisan cilj i očekujemo podršku Skupštine Crne Gore kako bi uspjeli da ga realizujemo – poručio je Radulović.

Istakao je da Crna Gora nema otvorenih pitanja sa susjednim državama i sa njima ima dobru spoljno-političku saradnju.

Konferenciji prisustvuju predstavnici parlamenata iz Andore, Kipra, Islanda, Luksemburga, Monaka, San Marina.

Na prvoj sesiji Inovacije i modernizacija parlamenata – izazovi i prednosti za male države  govorila je ministarka javne uprave, digitalnog društva i medija Tamara Srzentić i generalni sekretar Skupštine Crne Gore Aleksandar Klarić. Tema druge sesije je: Uloga parlamenata u savremenim ekološkim izazovima: Šta možemo učiniti?, a govori predsjednik Skupštine Aleksa Bečić. Na trećoj sesiji naslovljena Parlamentarna diplomatija malih evropskih država, kako je najavljeno govoriće predsjednik Odbora za međunarodne odnose i iseljenike g. Miodrag Lekić.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here