МЈЕШТАНИ ОБАЛИЦЕ КОНАЧНО ВОЗИЛИМА СТИЖУ ДО КУЋА И ИМАЊА

Завршен је пут у селу Обалица, а данас је уприличено свечано отварање и званичан почетак употребе ове дионице. Отварању су присуствовали представници Општине, Дирекције јавних радова и Организационог одбора за изградњу пута.

Након четири вијека остварен је сан мјештанима зеленичког засеока да ка Обалици, родном мјесту хероја Илије Кишића прође пут. Тиме се стварају услови повратка на вјековна огњишта, развој сеоског туризма, пољопривреде, сточарства, казао је Ранко Кишић, члан организационог одбора, упућујући захвалност држави, Општини Херцег Нови и свима који су помогли да се пут изгради.

-Посебну захвалност упућујем предсједнику Општине Стевану Катићу што је подржао мјештане и испоштовао све што је договорено за реализацију овог, за нас, великог подухвата којим се остварио недосањани сан и жеља наших предака. Сви из организационог одбора и мјештани дијеле исти став, да није било ваше личне подршке остала би то нама и нашој дјеци само пуста жеља. За ове четири године, колико са сарадницима управљате градом, уложено је много у инфраструктуру, развојне пројекте, како градског језгра тако и наших села у чему вас ни корона није спријечила, казао је Кишић.

Предсједник општине Стеван Катић казао је да су из локалне управе прије нешто више од годину када су били на Рујеву рекли да ће овај посао завршити кроз двије фазе.

– Наша ријеч је одржана у сарадњи са државом и Управом јавних радова која је финансирала кроз двије фазе овај пут. Захваљујем свим мјештанима који су учествовали у пробијању пута, јер да није било њих и њихове иницијативе и наше подршке, сигурно да ми не бисмо данас изашли  аутомобилма у овај фантастичан крај одакле се пружа један од најљепших погледа на Херцег Нови, Зеленику и улаз у Бококоторски залив. Све је то у сврху валоризације овога краја, како би се развијао туризам и пољопривреда и како би се старосједиоци вратили  својим огњиштима и градили свјетлију будућност, рекао је Катић.

Управа за јавне радове је кроз уговор са Општином ХН финансирала бетонирање пута, казао је вд директор Управе Боро Лучић.

-Надам се да ћемо до краја ове године реализовати још око 10 пројеката, чија је укупна вриједност преко два милиона еура,  тако да заиста мислим да је то Херцег Нови заслужио. Овдје имамо и предиван видиковац. Корона је показала да не можемо да се ослањамо само на туризам уз море већ да морамо да развијамо наша села, уредимо запостављена имања и то је један од разлога што смо финансирали општинске пројекте. Наставићемо са пројектима у општини Херце Нови као и у свим дјеловима Црне Горе и мислим да ће то донијети промјену и да ће се моћи овај крај развијати на прави начин, казао је Лучић.  

Пут је много олакшао живот мјештанима Обалице и створили су се услови за повратак старим домаћинствима, казао је мјештанин Дејан Радонић.

-Већ имамо мјештане који су почели реновирање кућа и уређивање имања. Уз пут до Рујева и Обалице пробили смо километар пута до фантастичног видиковца на Илијином брду и старог гробља које заслужује озбиљна археолошка истраживања како би се утврдило од када потиче, казао је радонић и подсјетио да су пут почели да пробијају мјештани Песторића, Глоговика, Рујева и Обалице  још  70-их година, без механизације.

– Стигло се до Глоговика 1987. и ту се стало. Наступила је криза и након тога нисмо наилазили на рузмјевање ни државе ни локалне самоуправе да се пут заврши. Тек кад смо добили снажну подршку садашње локалне самоуправе на челу са предсједником Катићем  успјели смо да завршимо пут, казао је Радонић.

Михаило Радионић, члан организационог одбора, каже да иза свега стоји огроман рад, труд, залагање и упорност.

-Лично сам написао 1 454 дописа. Уз помоћ Управе јавних радова, Општине Херцег Нови, грађанства и привредних друштава успјели смо да скупимо око 150 000 еура и направимо пут. Два киломтера пута су бетонирана а остао је још километар, до видиковца и то имамо у неком даљем плану. Дирекција је издвојила два пута по 55 000 еура, Општина 7 500 еура, а остало су прикупили грађанство и привредна друштва, па чак и они који немају никакве везе са овим крајем, али када су чули да се ради, долазили су и доносили прилоге. Тако је било и појединаца из Никшића, Ниша, Будве и слично, тако да смо заиста срећни, казао је Радионић.

Прича да они који живе у селу имају солидне услове за живот, а поједине комшије се почињу да обнављају своју старину јер љубав према завичају је немјерљива.

-Тешко да ће се неко сада одмах вратити, обнављају се објекти, комшије већ раде око кућа. Надамо се повратку макар за викенд, а за очекивати је и да се мало више ради на пољу туризма, као што су излети. Покушаћемо са агенцијама да видимо шта можемо урадити. За сада долазе појединци, али не и организоване групе. Пут је жила куцавица и то је најбитније, у селу има струје, али не и воде, за шта углавном користе извор и бистјерне,казао је Радионић.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here