МИЦЕВ: ТРЕНД ПРОБИЈАЊА ТЕМПЕРАТУРНИХ РЕКОРДА У ПОСЉЕДЊИХ 20-30 ГОДИНА

Општа едукација, упознавање шире јавности и разумијевање метеоролошких параметра је насушна потреба и једини начин да се разбије „лажна слика“ која је присутна у јавности.

Температура ваздуха мјери се на стандардни начин, по утврђеној методологији и према техничким упутствима Свјетске метеоролошке организације (СМО), како би све националне метеоролошке службе, чланице ова међународне организације, на исти начин прикупљале и размјењивале метеоролошке податке.

Како за РТХН објашњава Бранко Мицев, Начелник Одсјека за анализу и прогнозу времена у Хидрометеоролошком заводу Црне Горе, научним истржавањима утврђено је да се температура ваздуха мјери на стандардној висини од 2 метра изнад тла и да тло буде природна подлога, а инструмент заштићен од директног сунчевог зрачења, те да ваздух слободне атмосфере несметано циркулише у средини, гдје се налази сензор за температуру. 

– Постоји тренд пробијања температурних рекорда у посљедњих 20-30 година. Нпр. у најтоплијим предјелима температура достиже вриједности око 42-44°C што се прије није дешавало. И у најхладнијим предјелима (Жабљак) температура достиже и прелази 30°Ц, што није био чест случај у периоду прије 30 година – наводи Мицев.

На питање да ли постоји одређени притисак да метеоролози обавјештавају грађане да су температуре ниже од измјерених, Мицев је казао да му таква пракса није позната, те да то нико никада није тражио.

Такве теорије, сматра Мицев, подстиче неразумијeвње научног приступа мониторинга ваздуха-слободне атмосфере и врло специфичне особине које има ваздух.

– Постоји посебна научна област која се изучава на Факултету за метеорологију, како би се атмосфера-ваздух научно разумијели, а то је „Физика континуума“. Температури ваздуха као параметру од фундаменталног значаја приступа се веома примитивно и без научног основа. Плус, неразумијевање подстичу вјероватно и нека тзв. мјерења која нијесу стандардна и која не показују реалну-стварну температуру ваздуха, као што су температура у колима, температуре измјерене  и које се се „саопштавају“ на рекламним панелима апотека итд итд – објашњава он.

Мицев је појаснио да температуре у аутомобилима или на рекламинм панелима нису измјерене на стандардни начи, па се не могу ни узимати као истините вриједности.

– То нијесу праве температуре ваздуха-слободне атмосфере. Оне су веће зато што показују температура објекта у коме се сензор налази, а то није ваздух као слободна атмосфера која нас окружује. Са аспекта струке и науке, ти подаци у потпуности су нетачни и не показују реалне физичко-метеоролошке особине ваздуха у слободној атмосфери већ „заробљеног“, на који утицај остварују други непосредни предмети који могу да акумулирају топлоту, односно сензори за температуру не налазе се у средини како се то прописује – наводи он

Поред тога, како је објаснио, ти сензори-инструменти нијесу калибрисани-баждарени са сертификатом, нијесу за професионалну употребу, њихово техничко стање није провјерено, а могуће је и таложење прашине или запрљаност сензора, што је недопустиво. Све су то ствари које могу да утичу на вриједности температуре, јер је температура веома осетљив метеоролошки параметар.

Од посљедица температуне инверзије у Лондону 1952. године за недјељу дана директно је умрло око 4.000 људи, а након те метеоролошке ситуације регистровано је (у Лондону) укупно  око 12.000 смртних случајева, подсјетио је Мицев.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here