Kadić: Bolnici Meljine vraćamo ugled, FZO spreman da uplati avans Institutu manji od traženog

Direktor Fonda zdravstva dr Vuk Kadić obišao je danas Bolnicu Meljine kako bi se lično uvjerio kako ta ustanova funkcioniše od kada je ušla u sistem javnog zdravstva. Namjera Ministarstva zdravlja i Fonda je, kako je rekao, da do sezone bolnica profunkcioniše, ako ne u punom kapacitetu, onda u onom koji će zadovoljiti potrebe građana Herceg Novog i turista. U petak, 10. marta, će u Podgorici biti održan novi sastanak sa predstavnicima Instituta „Dr Simo Milošević“ kako bi vidjeli koje su mogućnosti podrške našoj zdravstveno rehabilitacionoj ustanovi. Fond će uplatiti avans koji će biti manji od traženih 1, 2 miliona eura jer je to, kako je rekao, maksimum koji mogu da urade a da ne ugroze funkcionisanje ostalih zdravstvenih ustanova u Crnoj Gori. O Institutu Igalo će biti riječi i na sjednici Odbora za zdravstvo 14. marta.

Dr Kadić je u emisiji „U četiri oka“ urednice Nine Alorić, rekao da je zajedno sa direktoricom dr Oliverom Elez obišao Bolnicu Meljine. Ocijenio je da je ta ustanova proteklih godina potpuno devastirana kada je u pitanju oprema ali i kadar.

dr Vuk Kadić, direktor Fonda za zdravstveno osiguranje

-Uslovi u kojima su radili  nisu bili ni malo objektivni, ni realni i nisu zadovoljavali ni potrebe jednog Doma zdravlja u prigradskom naselju a ne jedne opšte bolnice. To je bogatstvo Crne Gore i prosto je nevjerovatno da smo dozvolili da dođemo u situaciju da to izgleda kao što je izgledalo do 1. marta. Krenuli smo u neku novu priču i pokušaćemo da bolnici vratimo ugled. Što se tiče kadra i opreme država će uraditi sve da građani Herceg Novog dobiju adekvatnu zdravstvenu zaštitu a zaposleni ono što zaslužuju, kazao je Kadić.

Dok se ne riješe pravni sporovi koji se vode oko Bolnice Meljine, kako je rekao, država ne može da ulaže u objekte ali će akcenat  biti na zapošljavanju novog kadra,  usavršavanju postojećeg i obnavljanju opreme.

-Mi smo krenuli da osposobljavamo hirurgiju, interno, rehabilitaciju, laboratoriju, ginekologiju, jer zašto bi građanke HN išle u Kotor da se porađaju kada to mogu u svom gradu. Veći problem je kadar, imamo jednog ginekologa u ovom momentu, pedijatar koja je radila je voljna da se vrati čim stvorimo uslove i moramo iskoristiti entuzijazam tih ljudi, jer je sve ovo očuvano zbog zaposlenih koji nisu dali da bolnica propadne, ocijenio je dr Kadić.

Za sada je primljeno 99 zaposlenih nekadašnje PZU a dr Kadić obećava da će uskoro biti raspisan novi konkurs kako bi bio zaposlen kompletan medicinski kadar koji je bio angažovan do sada, te  da će biti primljen i određen broj nemedicinskog osoblja.

-Odnos nemedicinskog i medicinskog kadra je svuda oko 20 % a u Meljinama je to bilo 50 %. Međutim tek kada dođete na teren, kada vidite da je bolnica paviljonskog tipa vidite da možda neke stvari i nisu nelogične kako izgledaju. Da li će biti primljeno svih 150 radnika koji su nekada radili to ne mogu sada da kažem, ali mogu da kažem da bolnicu želimo da dovedemo u puni kapacitet za šta je potrebno mnogo više ljudi od 150, a ja se nadam da će to biti i do kraja ljeta. Biće dodatni konkursi za nemedicinski kadar, vidjećemo za koliko, mada imam informaciju da su već neki našli nove angažmane. Takav prostor i ambijent nema cijenu i vidim mogućnosti da privučemo kadar da dođe da radi i živi u Herceg Novom jer ćemo imati mogućnost da raspišemo konkurse, da pozovemo mlade ljude da se prijave, kazao je dr Kadić.

Budžet Fonda zdravstva od  386 miliona eura je trenutno na 6,5 % ukupnog BDP-a CG. Budžeti u regionu za zdravstveni sistem, objašnjava dr Kadić, nije ispod 8% do 9 %, a u razvijenim zemljama prelaze 11 i 12 %.

-Mi moramo da nađemo način, jer je riječ o javnom interesu, da te troškove uklopimo. Već sutra imamo sastanak sa direktorom OB Kotor dr Kumburovićem, tražili smo i od dr Elez da nam dostavi  potrebe bolnice što se tiče ljekova, potrošnog materijala, medicinskih sredstava, kako bi već do kraja nedelje mogli da preusmjerimo sredstva. Kada zaokružimo cijeli proces, znaćemo koliki procenat nam ide na plate, koliki na nematerijalne troškove, to zahtjeva jedan  period od mjesec, dva, i kada sve sagledamo obratićemo se Ministarstvu finansija da nam ta sredstva nadoknade. U ovom trenutku imamo oko 1, 5 miliona eura  koje smo prosječno trošili za bolnicu Meljine po osnovu ugovora koji smo imali dok je bila PZU u stečaju, objašnjava dr Kadić.

I za Institut „Dr Simo Milošević“ traži se najpovoljnije ali i zakonsko rješenje.

-FZO je od juna prošle godine izlazio u susret menadžmentu Instituta u skladu sa našim mogućnostima. Naša sredstva su budžetski određena, ali smo za usluge koje je Institut pružao uplaćivali sredstva prije zakonskog roka koji je do 60 dana, upravo znajući u kakvoj je situaciji ta ustanova. Nikada nismo čekali duže od 15 dana najkasnije mjesec, da isplatimo sredstva znajući značaj te ustanove. U prethodnoj godini smo isplatili skoro četiri miliona eura, 400 000 eura u januaru. U decembru smo uplatili 800 000 eura kako bi spriječili uvođenje stečaja. Da je bilo moguće iz naše pozicije uplatiti bi avansnu  uplatu od 1, 2 miliona eura ali prosto mi taj novac nemamo. Ukoliko bi uspjeli da skupimo ta sredstva mi ne bismo mogli u narednih tri, četiri mjeseca da platimo nijednu uslugu prema privatnim zdravstvenim ustanovama sa kojima imamo potpisan ugovor.

Po Kadićevim riječima, ideja je bila da ukoliko AZK da pozitivno mišljenje da Vlada uplati iz drugih izvora taj novac. Ističe i da on nikada nije obećao da će FZO uplatiti 1, 2 miliona eura iz prostog razloga što Fond nema taj novac je je budžetski ograničen.

-Žao mi je što zaposleni nisu primili platu tri mjeseca. U petak, 10. marta imaćemo sastanak sa direktorom Savom Marićem i predstavnicima Odbora direktora. Imali smo već sastanak gdje smo napravili jednu korekciju cijena na osnovu detaljne analize koju smo uradili. Došli smo do zaključka da te cijene i nisu toliko niske u odnosu na slične ustanove u regionu. Ono što javnost mora da zna da je FZO u vlasničkom udjelu Instituta, da je država većinski vlasnik, da Institut kao takav ne može da funkcioniše na način da njegovo većinsko finansiranje bude zasnovano na ugovoru sa FZO već da nađe druge izvore prihoda koji će biti dominantni a ovo da bude jedan dio koji će omogućiti da Institut ne bude na gubitku. Nije realno očekivati da se FZO mjeri sa stranim agencijama. Moramo formirati cijene da Institut „Dr Simo Milošević“ ne bude na gubitku zbog pacijenata Fonda, da nađemo neku mjeru što se tiče naših osiguranika a da zarada i profit budu iz drugih izvora.

U prošloj godini je, navodi dr Kadić, Fond učestvovao sa 93 000 noćenja od ukupno nešto preko 200 000 ostvarenih a kada se to prevede u cijene učešće FZO je bilo oko 45 %.

-Očigledno je da je veći problem prema gostima sa strane i da tamo cijene nisu bile adekvatne. FZO ima specifične ugovore, naši osiguranici dolaze van sezone a plaćamo istu cijenu tokom cijele godine. Mislim da je naša ponuda realna. Cijene se nisu mijenjale od 2009. godine i mi smo krenuli da rješavamo probleme koji traju godinama unazad. Nije realno očekivati da se to riješi preko noći. Nisam licitirao sa iznosima ni procentima. Sada smo najviše podigli cijene koje se tiču medicinskih usluga a najmanje za noćenje pratioca. Sve druge usluge su povećane za oko 20 % , uradili smo jednu realnu procjenu jer su svuda u okruženju cijene slične ili čak niže nego što su u Institutu, kazao je dr Kadić ističući da im je želja da naprave zdravu osnovu i da svi budu zadovoljni.

Dr Kadić ponavlja da su uradili maksimalno što su mogli i da ne želi da nešto obeća a da to ne može da završi.

-U petak će biti novi sastanak da vidimo koje su to maksimalne mogućnosti. Spremni smo da uplatio određeni iznos kao avans, koji će biti manji od 1, 2 miliona eura i koji neće ugroziti funkcionisanje ostalih zdravstvenih ustanova. Ne želim da sada izađem u javnost koliki će to iznos biti jer ćemo o tome razgovarati u petak, kazao je dr Kadić.

Na pitanje da li će doći do smjene direktora i članova Odbora direktora, dr Kadić je kazao da je predstavnik FZO u Odboru direktora ostao isti a da će se na Skupštini akcionara imenovati drugi članovi.

– Vidjećemo kada se formira Odbor direktora kakvi su njihovi planovi po pitanju rukovodećeg kadra, rekao je on.

Tvrdi da je Institut ciljano uništavan decenijama i da je bilo potrebno podvući crtu.

-Naša želja je da se pomogne Institutu i Bolnici ali za nešto što je sistemski uništavano 30 godina, bilo je potrebno da podvučemo crtu i da pokušamo da nađemo rješenje. Na početku su to goruća pitanja, cijene i plate a zatim i kompletna reorganizacija kako bi Institut bio profitabilan. Meni je žao što se efekat našeg rada ne vidi odmah, rekao je dr Kadić.

O Institutu Igalo biće riječi i 14. marta na sjednica Odbora za zdravstvo koja će, ukoliko se stvore tehnički uslovi, biti održana u Igalu.  Pozvani su ministri zdravlja i finansija, direktor Instituta, predsjednik Opštine HN. Ukoliko ne bude mogućnosti za prenos sjednice, ona će biti održana u Podgorici.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here