Info dan o ekološkim temama: Saradnja sa komunalnim službama i građanima  

U organizaciji NVO EkoKulMedia (EkoKulMedia) u Omladinskom parku u Igalu održan je Info dan o nelegalnom odlaganju otpada.

Aktivisti ove nevladine organizacije i predstavnici komunalne policije i Službe za inspekcijski nadzor upoznali su prolaznike i građane, koji su iskazali interesovanje za ovaj vid neposredne komunikacije, o aktivnostima na rješavanju ekoloških problema u našem gradu.  

Koordinatorka programa Slavica Kosić, za RTHN je kazala da aktivisti NVO EkoKulMedia organizovanjem Info dana žele da podstaknu građane da se aktivnije uključe u rješavanju ekoloških problema u gradu, hercegnovskom zaleđu, odnosno, cijeloj Opštini:  

– Svjedoci smo da se sa ekološkim problemima susrećemo svaki dan i na svakom koraku. Preko puta je ruševina bivšeg hotela Igalo, koja je pretvorena u divlje smetlište, odnosno, nelegalnu deponiju otpada, kao i kod bivšeg Agruma, u blizini Prve faze Instituta dr Simo Milošević je jedna divlja deponija i brojne druge. Kroz naš projekat informišemo, ali i upozoravamo na sva zagađenja u našoj Opštini od Njivica do Kamenara i Luštice. Osim zagađenja na kopnu svjedoci smo da su zagađeni i vodotici, naš vazduh, more i podmorje, a da ne pominjem zagađenje od buke, posebno u ljetnim mjesecima. Od zagađenja nisu pošteđena ni zakonom zaštićena područja, kao što su Orjen i Savinska dubrava, navela je Kosić.

Komunalni policajac Zoran Biuk kazao je da je najviše prijava građana na buku i nelegalno odlaganje otpada:

– Otpad se nelegalno odlaže na javnim površinama, najviše na plažama i pored kontejnera. Kaznenom politikom shodno Zakonu o komunalnim djelatnostima, za nelegalno odlaganje kazne za fizička lica se kreću od 500 do 2 000 eura, za pravna lica od 1 500 do 7 500 eura. U sistemu 48 u ljetnom periodu od 1. juna do 31. avgusta bilo je 139 inicijativa vezano za buku, od čega je preko 80 bilo za buku iz ugostiteljskih objekata, a 53 se odnosilo na stambene objekte etažnih vlasnika, ukazao je Biuk.

Komunalna inspektorka u Službi za inspekcijski nadzor u Opštini Herceg Novi, Arijana Fulurija potvrdila je da je veliki broj prijava za odlaganje otpada na kupalištima, pored kontejnera, u parkovima, ulicama i šetalištu:

–  Građani su obaviješteni kako i na koji način je propisano da odlažu otpad. Građani mogu da podnesu prijavu službeniku na terenu, neposrednim dolaskom u kancelarije Službe ili preko Sistema 48, na broj 19800 i posredstvom sajta. Djelujemo po službenoj dužnosti i na terenu. Pratimo situaciju, opominjemo građane, sankcionišemo ako moramo. Lice koje je odgovorno se sankcioniše. Svi su dužni da održavaju parcele uredno i estetski u skladu sa opštinskim odlukama. Građani prijavljuju deponije, u prosjeku imamo tri prijave dnevno. Imamo i prijave posebno za šut u periodu građevinskih radova, kazala je Fulurija.  

Razgovarali su sa građanima, u neposrednoj komunikaciji ukazali su na probleme. Prikupljeni su zahtjevi i prijave kao i potpisi građana. Podijeljeni su flajeri EkoKulMedia sa sloganom Očistimo grad! Ukaži na smetlišta. Prozovi neodgovorne. Za početak pozovi Komunalnu policiju i inspekciju u Kol centar 19800 .

Riječ je o drugom Info danu ove nevladine organizacije, koja djeluje u okviru projekta Ekoskrin (Ecoscreen) i programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu ReLOaD (ReLOaD), koji finansira Evropska unija, a sprovodi program Ujedinjenih nacija za razvoj.  

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here