Grupa učenika OŠ „Ilija Kišić“ obilježila 170 godina od rođenja Sima Matavulja

Učenici 7. i 9. razreda OŠ „Ilija Kišić“ i njihova nastavnica Tamara Komar, obilježili su 170 godina od rođenja Sima Matavulja. Tim povodom, najuspješnija članica grupe ,,Početak“, dobitnica prestižnih literarnih nagrada, učenica IXa Milica Radulović, položila je juče cvijeće ispred Matavuljeve biste u Starom gradu, uz stepenište kojim je Simo Matavulj godinama išao i koje  su Novljani nazvali piščevim imenom.

Proslavu rođendana Sima Matavulja učenice 7. i 9. razreda OŠ ,,Ilija Kišić“ nastavile su Gradskoj biblioteci i čitaonici gdje im je bibliotekarka Bojana Vučurović pokazala impresivan broj djela Sima Matavulja i publikacija o njegovom životu i radu ističući značaj Zavičajne zbirke.

– Nakon toga je Bojana znalački i nenametljivo dala priliku  učenicama da radeći u grupama  naprave dva plakata o životu i djelu Sima Matavulja – jedan je ostao u biblioteci, a drugi će biti na zidu naše učionice. Gradska biblioteka i čitaonica Herceg Novi nam je poklonila i Matavuljevu knjigu ,,Iz Boke Kotorske“ čiji je izdavač, kazala je nastavnica Komar.

Ovom prilikom učenice i nastavnica su željeli da čitaoce Portala RTHN podsjete na biografiju pisca koji je dio života proveo u Herceg Novom i poklonio mu pripovjetku „Novi svijet u starom Rozopeku“.

– Simo Matavulj je rođen u Šibeniku 12. septembra 1852. gdje završava osnovnu školu i nižu gimnaziju. Državnu učiteljsku školu uči u Zadru, administrativnom centru Dalmacije koja se tada, kao i Boka Kotorska, nalazi u sastavu Habzburške Monarhije. Književni kritičar, pisac i rođeni Novljanin, Marko Car o svom prijatelju piše: ,, …Imo je sva spoljašnja svojstva kojima se tuđa simpatija stječe“, glas mu je bio ,,snažan, izlaganje ubjedljivo“. Po pozivu hercegnovskog advokata Lazara Tomanovića, Matavulj dolazi u Herceg Novi da predaje italijanski jezik u Srpskoj pomorskoj zakladnoj školi u Srbini. U našem gradu se formira kao pisac i živi u njemu od 1874. do 1881. – od dvadeset druge do dvadeset devete godine. Njegov uticaj na učenike i savremenike često se prepričava, Matavulj živi u anegdotama, a kao pisac u pripovijetkama, novelama, putopisima, dramama i prevodima francuskih pisaca – Mopasana, Zole, Molijera, sa engleskog je prevodio Dikensa, a sa više jezika knjigu za djecu ,,Vilina knjiga“.      

Iz Herceg Novog u kojem će, po sopstvenom priznanju, provesti najljepše godine mladosti, odlazi na Cetinje, pa u Beograd gdje 1908. godine umire. Matavulj ostavlja snažan pečat i neizbrisiv trag u sredinama u kojima živi, a takođe smješta u njih radnju svojih djela. Ipak, pripovijedačke vrhunce dostiže u djelima geografski lociranim u podneblje Dalmacije i Boke Kotorske koje pripadaju istom kulturnom krugu – obrascu na kojem je odrastao i sazrijevao.                                                            

Gotovo je nepristojno živjeti u Herceg Novom, a ne pročitati ,,Novi svijet u starom Rozopeku“ – pripovijeci o Novom i Novljanima : ,,Vama se čini, gospodo, da se pred vašim očima stvara neki novi svijet u starome Rozopeku. Vi se bojite toga novog svijeta. Ja vam kažem da je njega uvijek bilo, samo mu nedostajaše prilike da ga izazove na okup. Žerava, što kažu, tinja pod pepelom, a neka dune pogodan vjetar, ona će planuti“. Tako piše Simo Matavulj s kraja 19. vijeka, a njegova misao ostaje svježa i britka, ističe vrijedna grupa učenika OŠ Ilija Kišić i njihova nastavnica Tamara Komar. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here