Dvodnevna štabna vježba u slučaju zemljotresa u Kumboru

Direktorat za zaštitu i spašavanje Ministarstva unutrašnjih poslova organizuje danas i sutra u Kumboru štabnu vježbu sa scenarijom zemljotresa u Bokokotorskom zalivu. Uz Službe zaštite tri bokeške opštine, vježbi prisustvuju i predstavnici Uprave policije, Crvenog krsta, Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, Uprave prihoda i carina, kao organa koji su veoma bitni u realizaciji aktivnosti u slučaju razornog zemljotresa.

Kako tražiti i prihvatiti međunarodnu pomoć i na koji način koordinirati na terenu ukoliko dođe do zemljotresa, neke su od segmenata koje će učesnici vježbe naučiti tokom naredna dva dana.

Načelnik Direkcije za civilnu zaštitu i smanjenje rizika od katastrofa u Direktoratu za zaštitu i spašavanje, Ljuban Tmušić objašnjava da je riječ o štabnoj vježbi.

Načelnik Direkcije za civilnu zaštitu i smanjenje rizika od katastrofa u Direktoratu za zaštitu i spašavanje, Ljuban Tmušić

– Sve što radimo, radimo upravo da imamo maksimalan broj ljudi koji će znati tačno šta da rade u slučaju zemljotresa. Da bismo dali adekvatne odgovore, moramo da edukujemo građanstvo, da učimo svi zajedno, a kakav će naš odgovor biti u slučaju zemljotresa zavisiće od situacije – kazao je on.

Vježba je prilika da svi u sistemu zaštite obnove znanje i nauče nešto novo od kolega iz Evropske unije u odgovoru na masovnu nesreću kakva je zemljotres sa velikim brojem žrtava i masovnim razaranjem, objašnjava za RTHN šef odsjeka za obuke i operativne aktivnosti Direktorata, Milan Radović.

Šef odsjeka za obuke i operativne aktivnosti Direktorata za zaštitu i spašavanje, Milan Radović

On ističe da Crna Gora ima nacionalni plan za reagovanje u slučaju razornog zemljotresa na osnovu kojeg po istoj metodologiji se rade lokalni planovi.

– Nemaju sve opštine u Crnoj Gori planove za zaštitu i spašavanje u slučaju zemljotresa. U Boki ima ga Herceg Novi i Tivat od nedavno. Međutim, neophodnost i obaveza je Opštine da taj plan ažurira na godišnjem nivou i da se prema tom planu reaguje – navodi on.

Na vježbi su timovi iz Hrvatska, Grčke, Albanije, Italije, Bugarske, Kipra i Španije, koji će podijeliti iskustva u odgovoru na nesreću kakva je zemljotres.

– Planovi su nešto na papiru, u realnoj situaciji dobro je da znamo ko je na kom mjestu i kakve odluke može da donese. Prvenstveno na lokalnom nivou naš prvi odgovor su Službe zaštite, koje pokušavamo da obučimo kroz međunarodne projekte, kao što je ovaj, i kroz nacionalne planove obuka koje predviđamo svake godine, jer znamo da je zemljotres poseban hazard u Crnoj Gori – objašnjava Radović.

On smatra da ni jedna država u regionu, pa samim tim ni Crna Gora, nije spremna da sama odgovori na izazove u slučaju razornog zemljotresa. Teško je odrediti da li imamo dovoljno kapaciteta i opreme da reagujemo na pravi način, ali je potrebno unapređivati ih na svakodnevnom nivou, zaključio je Radović.

Obuka se sprovodi u okviru projekta „Balance“ – Upravljanje zemljotresima većih razmjera na zapadnom Balkanu, kroz zajedničke aktivnosti prekogranične saradnje, koji se realizuju u okviru Mehanizma Unije za civilnu zaštitu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here