DUKIĆ BEZ PLASMANA ZA OI U TOKIJU

U portugalskom gradu Vilamura završena je poslednja kvalifikaciona regata za preostale dvije vize za učešće na OI Tokio. Danas su odjedrene dvije preposlednje finalne regate. Novljanin Milivoj Dukić je završio na 21. mjestu i na žalost nije uspio da se izbori za plasman za OI u Tokiju.

-Selektor Ilko Klakor, jedriličari Milivoj Dukić i Ilija Marković obećali su borbu do poslednjih atoma snage na kvalifikacionoj regati za Olimpijske igre u Vilamuri, obećanje su ispunili, ali je nedostajalo malo sreće da Dukić stigne do trećih uzastopnih Olimpijskih igara.

Dukić je zaista dao sve od sebe i poslednjeg dana, završnu regatu je završio na sedmom mestu, u generalnom plasmanu je bio 21, ali su olimpijske vize, a bilo ih je samo dvije, prigrabili Žoel Rodrigez Perez iz Španije koji je osvojio deveto mesto, odnosno Duko Bos iz Holandije, koji je bio na 11. mestu, saopštili su iz Jedriličarskog saveza CG.

U izuzetno žestokoj konkurenciji, Dukić je uspio poslije tri dana i šest kvalifikacionih regata da stigne u finale u zlatnoj grupi, zatim je napravio četiri koraka napred i bio na 22. mjestu posle na kraju prvog dana finala. Drugi dan finala nije počeo dobro, jer je napravio prestup na startu, ali je taj rezultat, kao najslabiji izbrisan iz ukupnog broja bodova koje je prikupio Dukić.

U drugoj regati uspio je da stigne do osmog mjesta, pa je poslednji dan dočekao na koti 21, pa je i dalje imao realne izglede da stigne do Japana.
Mladi i talentovani Ilija Marković, nije imao dovoljno iskustva i sreće da stigne do finala. Sedam mjesta je bio ispod linije, ali je prospekt za Olimpijske igre u Parizu, nastavio borbu u srebrnoj grupi, osvojio je deveto mjesto u konkurenciji jedriličara do 21 godine, što je dobra najava za Evropsko prvenstvo u olimpijskim klasama za mlade, koje će tokom ljeta biti organizovano u Tivtu i Crnoj Gori.
Crna Gora je ostala bez mjesta na Olimpijskim igrama, a ugled regiona u Tokiju, kada je klasa Laser Standard u pitanju, braniće Tonči Stipanović iz Hrvatske, koji je u Brazilu osvojio srebrnu medalju i Slovenac Žan Luka Zelko.
Prvo mjesto je osvojio Filip Bul, Njemačka, aktuelni šampion svijeta. Drugi je Rober Šeid, Brazilac koji je do sada osvojio pet olimpijskih medalja, ukupno 17 medalja na svjetskim prvenstvima od kojih 12 zlatnih. Majkl Beket, Britanac, osvojio je treće mjesto.