ДР ДАНИЛО ЈОКИЋ: НЕ КОРИСТИТИ АНТИБИОТИКЕ РУТИНСКИ

Дом здравља Подгорица са посебном пажњом прати епидемиолошку ситуацију, трендове, структуру обољелих како би на темељу инпута и информација из реалног времена рекалибрирали модел пружања услуга и збрињавали КОВИД обољеле.

Према ријечима директора Дома здравља Подгорица, др Данила Јокића, ова здравствена установа кроз институционализоване мреже за трансфер знања прикупља најновија научна знања и информације о доброј пракси и користи их као темељ смјерница за лијечење КОВИД обољелих.

У протеклом двомјесечном периоду региструје се постепени раст хоспитализованих пацијената, као и број пацијената који се на дневном нивоу збрињавају у заједници.

– Сваког дана генеришу се нови докази који потврђују да је само за лијечење пацијената са средњом клиничком сликом потребно администрирање терапије која подразумијева антибиотике, кортикостероиде и антикоагулантску терапију. Будући да у Подгорици имамо сконцентрисано готово 30% становника, у консултацијама унутар КОВИД Комисије и оперативног тима за клинички менаџмент којим руководи директорица Лјиљана Радуловић, договорили смо да ЦОВИД пацијенти за које специјалиста процијени да је потребно укључити антибиотике, кортикостероиде, ова терапија ће бити једнократно или двократно администрирана под надзором специјалисте – наводи он.

Циљ је, како је казао, да се као и до сада, пацијенти са благим симптомима и без основних хроничних обољења – као што су респираторне или кардиоваскуларне болести, хроничне болести бубрега или имунокомпромитирајућа стања која пацијента стављају у повећан ризик од развоја компликација – могу лијечити у кућним условима.

Пацијентима с блажим обликом КОВИД-19 препоручује се симптоматско лијечење, попут антипиретика за повишену температуру и бол, адекватна исхрана, витамини и одговарајућа рехидратација. Пацијентима с блажим обликом КОВИД-19 не препоручује се антибиотска терапија или профилакса.

– Не користити антибиотике рутински. Ови пацијенти од јула ове године могу добити потребне савјете и подршку преко диспечерског центра ДЗ Подгорица. Дакле, они су само на један телефонаки позив удаљени од квалитетне здравствене услуге. Такође, пацијентима са суспектним или потврђеним умјереним обликом КОВИД-19 не препоручујемо прописивање антибиотика осим ако постоји клиничка сумња на бактеријску инфекцију – упозорава др Јокић.

Када је по процјени љекара потребно администрирање терапије (једнократно/двократно) за лијечење обољелог под надзором специјалисте, то ће се одвијати у дневном ковид центру. У оваквим околностима, ресурси примарне здравствене заштите се мобилишу као подршка специјалистичкој здравственој заштити ради оптимизације пружања здравствених услуга КОВИД обољелима и пружања квалитетног и безбједног лијечења, закључио је др Јокић.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here