DR DANILO JOKIĆ: NE KORISTITI ANTIBIOTIKE RUTINSKI

Dom zdravlja Podgorica sa posebnom pažnjom prati epidemiološku situaciju, trendove, strukturu oboljelih kako bi na temelju inputa i informacija iz realnog vremena rekalibrirali model pružanja usluga i zbrinjavali KOVID oboljele.

Prema riječima direktora Doma zdravlja Podgorica, dr Danila Jokića, ova zdravstvena ustanova kroz institucionalizovane mreže za transfer znanja prikuplja najnovija naučna znanja i informacije o dobroj praksi i koristi ih kao temelj smjernica za liječenje KOVID oboljelih.

U proteklom dvomjesečnom periodu registruje se postepeni rast hospitalizovanih pacijenata, kao i broj pacijenata koji se na dnevnom nivou zbrinjavaju u zajednici.

– Svakog dana generišu se novi dokazi koji potvrđuju da je samo za liječenje pacijenata sa srednjom kliničkom slikom potrebno administriranje terapije koja podrazumijeva antibiotike, kortikosteroide i antikoagulantsku terapiju. Budući da u Podgorici imamo skoncentrisano gotovo 30% stanovnika, u konsultacijama unutar KOVID Komisije i operativnog tima za klinički menadžment kojim rukovodi direktorica Ljiljana Radulović, dogovorili smo da COVID pacijenti za koje specijalista procijeni da je potrebno uključiti antibiotike, kortikosteroide, ova terapija će biti jednokratno ili dvokratno administrirana pod nadzorom specijaliste – navodi on.

Cilj je, kako je kazao, da se kao i do sada, pacijenti sa blagim simptomima i bez osnovnih hroničnih oboljenja – kao što su respiratorne ili kardiovaskularne bolesti, hronične bolesti bubrega ili imunokompromitirajuća stanja koja pacijenta stavljaju u povećan rizik od razvoja komplikacija – mogu liječiti u kućnim uslovima.

Pacijentima s blažim oblikom KOVID-19 preporučuje se simptomatsko liječenje, poput antipiretika za povišenu temperaturu i bol, adekvatna ishrana, vitamini i odgovarajuća rehidratacija. Pacijentima s blažim oblikom KOVID-19 ne preporučuje se antibiotska terapija ili profilaksa.

– Ne koristiti antibiotike rutinski. Ovi pacijenti od jula ove godine mogu dobiti potrebne savjete i podršku preko dispečerskog centra DZ Podgorica. Dakle, oni su samo na jedan telefonaki poziv udaljeni od kvalitetne zdravstvene usluge. Takođe, pacijentima sa suspektnim ili potvrđenim umjerenim oblikom KOVID-19 ne preporučujemo propisivanje antibiotika osim ako postoji klinička sumnja na bakterijsku infekciju – upozorava dr Jokić.

Kada je po procjeni ljekara potrebno administriranje terapije (jednokratno/dvokratno) za liječenje oboljelog pod nadzorom specijaliste, to će se odvijati u dnevnom kovid centru. U ovakvim okolnostima, resursi primarne zdravstvene zaštite se mobilišu kao podrška specijalističkoj zdravstvenoj zaštiti radi optimizacije pružanja zdravstvenih usluga KOVID oboljelima i pružanja kvalitetnog i bezbjednog liječenja, zaključio je dr Jokić.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here