ĐUROVIĆ U PARLAMENTU: ZA NOVLJANE I TIVĆANE REGRESIRANA KARTA TRAJEKTOM

Poslanica Danijela Đurović danas je u Parlamentu CG pitala ministra Mladena Bojanića u kakvom pravnom statusu posluje preduzeće AD Pomorski saobraćaj koje obavlja usluge javnog prevoza putnika, vozila i tereta u ovom trenutku, na osnovu kojih koncesija i ugovora za obavljanje javnog prevoza kao i koncesije ugovora za korišćenje operativne obale koja je u vlasništvu države. Ministra Bojanića je pitala takođe i da li smatra da ovo pravno lice ima monopolski položaj po pitanju obavljanja javnog prevoza na jedinoj trajektnoj liniji u Crnoj Gori, Kamenari – Lepetane.

Đurović je podsjetila da je još 2003. godine je tada državno preduzeće Pomorski saobraćaj sklopilo ugovor sa JP Morsko dobro za korišćenje obale na period od 15 godina.

-Godinu kasnije, braća Ban za koje se zna da su u kumovskim vezama sa sadšnjim predsjednikom države, a u periodu potpisivanja ugovora predsjednikom Vlade, odlukom Savjeta za privatizaciju kupuju na berzi ovo državno preduzeće koje je do tada bilo u većinskom vlasništvu Fonda PIO. Tadašnjim ugovorom Pomorskom saobraćaju je data garancija da će imati monopolski položaj osam godina. Istekao je 2011. i od tada država nije omogućila uslove da se bilo koji drugi operater po pitanju trajekta pojavi u CG. Osnovni ugovor po pitanju zakupa morskog dobra je istekao 31. 12. 2018. godine i tada je Vlada dala zeleno svijetlo JP Morskom dobru da raspiše javni poziv za prikupljanje ponuda za zakup morskog dobra u Lepetanima i Kamenarima sa obavezom izgradnje novog pristaništa u Kamenarima. Ovaj tender nije realizovan već je sedam mjeseci kasnije, takođe zaključkom Vlade, data saglasnost na aneks osnovnog ugovora kojim se produžava pravo zakupa i ujedno i obavljanje javnog prevoza do dojele koncesije za obavljanje javnog prevoza. Koliko je poznato, do danas se nisu stekli uslovi za dodjelu koncesije niti zakup morskog dobra-rekla je Đurović.

Ministar Bojanić je odgovarajući na pitanje kazao da Pomorski saobraćaj ima monopolski položaj te da smatra da su Fond PIO, odnosno država, napravili grešku kada je prodao takvo preduzeće.

-To tumačim, najblaže rečeno, kao loš poslovni potez tadašnje Vlade i Savjeta za privatizaciju. Da li je nešto bilo u pozadini, možemo da sumnjamo i vjerujem da će se jednog dana utvrditi da li su samo pogrešne odluke ili su bile neke druge stvari. Kada je riječ o ugovoru sa Morskim dobrom, jeste istekao, jeste zaključkom tadašnje Vlade produžen. Usvojen je novi Zakon o sigurnosti pomorske plovidbe koji je stupio na snagu u avgustu 2020. u kojem se prvi put u Crnoj Gori propisuju odredbe koje se odnose na prevoz putnika i stvari u unutrašnjem pomorskom saobraćaju. Dakle, prema sadašnjem stanju, sve je privremeno dok ne stupi na snagu zakon. Tender za dodjelu koncesije će biti raspisan tokom ove godine, a do kraja 2021. sve biti završeno. Sa dužnom pažnjom ću se odnositi prema ovom problemu i ministarstvo će ispratiti tender, pod punim tržišnim uslovima imaće svi pravo da konkurišu, kazao je Bojanić.

Poslanica Đurović je kazala da su braća Ban kupili 2004. godine preduzeće za milion, koje je od 2013. do 2017. imalo profit od preko 9 miliona eura.
Zatražila je da Novljani i Tivćani imaju regresiranu odnosno nižu cijenu vozne karte trajektom. Poručila je i da je revizija konstatovala da nema adekvatne podatke prometa preduzeća Pomorski saobraćaj na osnovu kojeg obračunava nadoknadu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here