ČETIRI TESTA SVJETSKOG ŠAMPIONATA RADIOTELEGRAFISTA

U Drugoj fazi Instituta „dr Simo Milošević“ u toku je 17. Svjetsko prvenstvo u brzoj telegrafiji. Prvog dana takmičenja radio amateri u 9 starosnih kategorija iz 19 zemalja takmiče se u četiri grupe.

Takmičenje u brzom prijemu i predaji znakova Morzeove azbuke obuhvata 4 testa, objašnjava za RTHN takmičarski sudija Oliver Tabakovski.

– Jedan test je prijem Morzeovih znakova. Izvodi se na taj način što kompjuter generiše tekstove od jedne minute na znakovima Morzeove azbuke. Takmičar to sluša i zapisuje. Neko piše rukom na papiru, neko direktno na tastaturi. Nakon te minute ima pravo da bira deset brzina, od čega uzima najbolje tri, za koje smatra da su najbolje, odnosno sa najmanje grešaka, za koje će dobiti najviše poena i te tri predaje na provjeru. Sistem provjerava greške i određuje ocjenu. Najbolja brzina donosi najviše poena – navodi on.

U takmičenju u predaji znakova Morzeove azbuke proces je obrnut.

– Takmičar dobija papir sa tekstom od 250 znakova, ima jedan minut da sa tog papira na tasteru otkuca što tačnije što više znakova. Na osnovu kvaliteta i ritma dobija poene od sudija – objasnio je Tabakovski.

Treća kategorija takmičenja je u praktičnoj simulaciji prenosa veze preko radio stanice. U tom procesu svaki takmičar ima svoj amaterski znak koji se formira od inicijala imena i države iz koje dolazi.

– U tom trećem testu kompjuter šalje 50 radio amaterskih znakova. Počinje najmanjom brzinom. Ako takmičar primi tačno, svaki sledeći ide brže i nosi više poena. Ukoliko promaši, brzina se smanjuje i nosi manje poena – kazao je Tabakovski.

Četvrta kategorija takmičenja uključuje takođe simulaciji prenosa veze preko radio stanice u kojoj se prati više radio amaterskih sadržaja.

– Kada radimo na radio stanici, ne slušamo samo jednu stanicu, već sa svima sa kojima želimo da održimo vezu ili ako neko sa nama želi da održi vezu. U toj simulaciji takmičar u roku od deset minuta u slušalicama čuje četiri znaka, od kojih treba da izabere jedan, da uspostavi simulaciju radio amaterske veze, nakon čega ide na nova četiri znaka. Bira jedan, dobija poene i prelazi na nove znakove. U toku tih deset minuta idu razne kombinacije, a takmičar dobija poene. Nakon isteka tog vremena gleda se koliko je veza uspeo da napravi i na taj način se klasifikuju po broju poena – objasnio je Tabakovsi.

Ovo je drugo takmičenje u Herceg Novom, jer Svjetsko prvenstvo u brzoj telegrafiji, prvi put u našem gradu organizovano 2016. godine.

Najuspješniji pojedinci i ekipe biće nagrađeni na ceremoniji zatvaranja u ponedeljak.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here