CEDIS: Ostvarena ušteda 2,5 miliona eura

Crnogorski elektrodistributivni sistem je kontinuiranim aktivnostima na terenu, od maja prošle godine smanjio gubitke na elektrodistributivnoj mreži 0,62 odsto i to uz povećanje preuzete električne energije od devet odsto za isti referentni period.

Umanjenjem gubitaka za 0,62 odsto umanjena je i ukupna količina potrebne električne energije za pokrivanje gubitaka koju CEDIS nabavlja na tržištu, zahvaljujući čemu je za prethodnih godinu ostvarena ušteda od oko 2.5 milona eura (prema prosječnim cijenama po kojima je u navedenom periodu CEDIS plaćao električnu energiju).

– Tokom proteklih 12 mjeseci gubici su u konstantnom padu i to preko 0,5 odsto na mjesečnom nivou, dok su tokom pojedinih mjeseci realizovana umanjenja od preko 1 odsto, uz konstantno mjesečno povećanje preuzete energije. Ukoliko navedene procente prevedemo u novčane iznose, uštede su milionske,  kazali su iz CEDIS-a.

CEDIS je od maja prethodne godine po osnovu neovlašćene potrošnje – krađa obračunao oko 5.5 miliona kW (kilovatsati) električne energije, čija je vrijednost oko 655 hiljada eura. Izuzetni rezultati su postignuti i na polju otkrivanja i obračuna neovlašćene potrošnje električne energije kod samovoljno priključenih korisnika.

Rezultat intenzivnih aktivnosti na terenu je opadajući trend gubitaka, koji je nastavljen ove godine i pored konstantnog povećanja potrošnje električne energije. Tako su tokom prva četiri mjeseca 2022. godine gubici smanjeni za 0,65 odsto u odnosu na isti period prošle godine, sa posebnim akcentom na april, kada je zabilježen pad od 1.04 odsto u odnosu na prošlogodišnje vrijednosti.

-Postignuti rezultati posebno dobijaju na značaju ukoliko imamo na umu širu, naslijeđenu, haotičnu sliku. Naime, nelegalna gradnja znači i nelegalno priključenje i gubitke na elektrodistibutivnoj mreži. Postojeća infrastruktura se neplanski opterećuje, čime se povećavaju troškovi na terenu. Postupak otkrivanja i uvođenja nelegalnih priključaka u zakonom definisane okvire predstavlja mukotrpan proces, koji zahtijeva i angažovanje značajnog broja zaposlenih. Za CEDIS, naročito u aktuelnim uslovima globalne nesigurnosti na tržištu energenata i nezapamćenih skokova cijena opreme za održavanje elektromreže, sve navedeno predstavlja ozbiljno finansijsko opterećenje. Takođe, borba sa ovim duboko ukorijenjenim i široko zastupljenim problemom zahtijeva i sistemsku podršku, tužilačkih i sudskih organa, kao i policije, koja za sada nije dovoljna i dosledna. Imajući u vidu navedene negativne aspekte, smatramo da postignuti rezultati imaju posebnu vrijednost, zaključili su iz CEDIS-a.

Akcija suzbijanja neovlašćene potrošnje električne energije biće nastavljena i u narednom periodu na području svih crnogorskih opština.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here