Uskladiti materijalno obezbjeđenje porodice sa rastom minimalne zarade

Uvećanje  minimalne zarade sa 250 eura  na 450 eura, što je  80 odsto više, nisu pratila usklađivanja drugih sistemskih zakona. Program “ Evropa sad”  napravio je haos  u sistemu socijalne zaštite.

-Neophodno je  za isti procenat uvećati MOP (materijalno obezbjeđenje porodice) kojim se definiše  socijalna pomoć države prema siromašnima. Neophodno je odmah povećati iznos minimalnih prihoda za dobijanje MOP i sam iznos za 80% , pa bi tako najniži iznos  za jednočlanu  porodicu sa sadašnjih 63,5 eura trebalo povećati na 114,3 eura , a za porodicu od pet i više članova sa 120,7  na 217,26 eura, saopštila je predsjednica Fondacije Banka  hrane, Marina Medojević.

Minimalna zarada je socijalna kategorija, kojom se definiše najmanji iznos primanja.

Banki hrane Crne Gore se učestalo javlja veliki broj porodica i pojedinaca koji ne mogu da prežive od  socijalnih primanja jer su izuzetno niska i nisu usklađena sa rastom cijena niti sa povećanjem plata.

Kako se radi o ljudima koji nisu svojom voljom došli u situaciju da zavise od pomoći,  države mora se naći način da im se pomogne.

Iznos socijalne  pomoći je prenizak  i ne zadovoljava potrebu čak ni za plaćanjem jedne stavke troškova porodice,  kao što je   kirija  a o  računima za režijske troškove,  nema ni govora. Kako obezbijediti hranu, obuću, odjeću, pribor za školu, kartu za prevoz do škole, užinu… je briga same porodice. Teško je zadovoljiti sve kriterijume kako bi se dobila socijalna pomoć pa zato materijalno objezbjeđenje porodice (MOP), kao jedino socijalno davanje koje se vezuje za siromaštvo, koristi mali broj porodica  od ukupnog broja, koje žive u nemaštini i to se mora mijenjati, urgentno, navedeno je u Saopštenju ove Humanitarne organizacije.

Osim što su kreatori budžeta za ovu godinu smanjili iznos sredstava za MOP za milion i četiri stotine hiljada eura, oni koji su nastavili da ga koriste i rade rebalans budžeta, pokaziju isti odnos, prema najugroženijima.

-Ono što posebno brine je da se ukida MOP brojnim porodicama. Kao da se jedva čeka naći razlog da se porodica liši  stotinjak eura pomoći iz redova siromašnih, što nije slučaj kada su državi funkcioneri u pitanju. Uravnoteženje budžeta na štetu siromašnih je znak slabosti države.

Ukoliko se neko iz porodice zaposlio makar na mjesec, dva ( sin, kćerka,  iako ne žive u zajednici)  i  dobije  minimalnu platu od 450 eura a naveden je da  brine o članu domaćinstva ( majki- ocu- sestri- bratu itd) , što naše  tradicionalno poimanje  porodice u Crnoj Gori  podrazumijeva, doveo je u situaciju da  MOP gube ljudi u stanju nužde i nemoći. I nije samo to problem, gube i mogućnost da osoba uzima medicinsku terapiju preko zdravstvene knjižice, javljaju oštećene porodice Banki hrane.

Ukoliko jedan roditelj ne plaća alimentaciju a nije ponovo, evidentirano u sistemu kao tako, gubi se socijalna pomoć.

Umjesto da sistem socijalne zaštite bude pravičan i usmjeren da onima kojima stvarno treba pomoć, da omogućava  dostojanstven život nesnađenim, love se promjene u životu šire porodice, koje ne znače ništa onome koje ne ugrožen, kako bi ostao i bez mrvica koje ima.

Podrazumijeva  se da je socijalno primanje vezano za one koji žive u nemaštini a ne za širu porodicu, posebno ,što je situacija toliko teška da čak ni oni koji imaju prosječnu platu u državi ne mogu da obezbijede svojoj porodici minimalnu potrošačku korpu, koja znači minimim biološkog preživljavanja.

Radno sposobni ljudi žele da rade i da imaju siguran posao. Ljudi  koji su stari, bolesni ili maloljetni,  a ne mogu da zadovolje osnovne životne potrebe ( hranu, ogrijev, stan, lijekove…) moraju biti zaštićeni od države.

Materijalno stanje šire porodice ne smiju biti osnov za gubitak socijalne pomoći nemoćnih.

Sezonsko, nesigurno zaposlenje, ne smije biti kriterijum za gubitak socijalne pomoći. Ovo su kriterijumi prepoznati u Evropi kojoj težimo. U čemu je onda problem, zapitali su iz Volonterskog tima Banke hrane Crne Gore .

 www.bankahrane.me

bankahranepg@gmail.com

https://www.facebook.com/banka.hrane/?ref=hl

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here