BANIĆEVIĆ I AVERKA SA SABADELJEM OSVOJILI KUP EVROPE

Vaterpolisti španskog Sabadelja, u kojem igraju bivši igrači Jadrana Dušan Banićević i Konstatin Averka osvojili su Kup Evrope na svom plivalištu u predgrađu Barselone, pošto su posle dvije odigrane utakmice u finalu bili bolji od italijanskog Telimara iz Palerma ukupnim rezultatom 18:14.

Italijani su u prvom meču 6. marta slavili rezultatom 9:7 (2:1, 2:2, 2:2, 3:2). U revanšu, na svom bazenu, uz ogromnu podršku navijača, vaterpolisti Sabedalja, slavili su sa 11:5 (1:0, 3:0, 3:4, 4:1). Sabadelj je imao kontrolu nad utakmicom od početka. Na isteku sedmog minuta poveo je preko Konstantina Averke, da bi do kraja prvog poluvremena razliku uvećali Bernat Sanahuja, Serhi Kabanac i Luk Bertran, za ubedljivih 4:0.

Probudili su se gosti u nastavku i preko Andrije Bašića i Maksvela Irvinga smanjili na 5:3, ali je domaća ekipa ponovo duplirala prednost i tu razliku je održavala do kraja utakmice.

Averka i Sanahuja su bili najefikasniji sa po tri gola, Banićević je postigao jedan, a odličan je bio i Bernat Karne sa tri gola. Kod Telimara bolji od ostalih, bio je Davide Okione sa tri gola. dok je Irving imao isti učinak kod Telimara.

Bivši Jadranaši ispisali su novu stranicu u istoriji kluba osnovanog  1916. godine. Naime, Vaterpolo i plivački klub Sabadelj je imao mnogo uspjeha, ali nikada u istoriji nije došao do evropskog  trofeja.

Reprezetivac Crne Gore Dušan Banićević ističe da je više nego ponosan na uspjeh.

– Ovo je prva veća medalja za mene u klupskom vaterpolu. Ovo je i za klub ogroman uspjeh. Odličnom odbranom smo zaustavili napadače Telimara i dokazali da smo zasluženo osvojili ovaj trofej. Do finala elminisali smo mađarski Vašaš, Savonu posle serije od 36 peteraca, pa Barselonu. Imamo jedan vrhunski mlad tim i sada se okrećemo prvenstvu Španije, gdje igramo protiv Barselonete. Oni su favorite ali se ni mi nećemo predati – navodi mladi vaterpolista.

Ovo je prvi put još od 2004. godine da španska ekipa trijumfuje. Barselona je dva puta osvajala Kup Evrope, odnosno Trofej LEN, 1995. i 2004. godine.

Banićević se nada brzom dolasku u Podgoricu, na završni turnir evropskog dijela Svetske vaterpolo lige, gdje treba osvojiti treće mjesto i u Francuskoj pokušati odbraniti trofej osvojen u prošloj sezoni u Tbilisiju.