ZA ZAVRŠNE RADOVE NA POSTROJENJU U MELJINAMA 600 000 EURA

Постројење за пречишћавање отпадних вода у Мељинама

Društvo za izgradnju vodovodne i kanalizacione infrastrukture je u ime Opštine Herceg Novi,  apliciralo za sredstva iz kapitalnog budžeta države za završetak  postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Meljinama, u iznosu od 600 000 eura.

-Država je opredijelila 200 000 eura za taj projekat. Ostatak novca, koji će biti  potreban za završetak projekta, opština  je planirala u okviru kapitalnog budžeta za ovu godinu, potvrdila je direktorica Društva za izgradnju vodovodne i kanalizacione infrastrukture u Opštini Herceg Novi Jelena Đaković.

Uprava javnih radova Crne Gore, će  uskoro da raspiše tender za  završetak radova na postrojenju u Meljinama, kazao je za RTHN direktor Uprave Boro Lučić:

– Uprava javnih radova za fabriku za prečišćavanje otpadnih voda će izdvojiti 200 000 eura. U saradnji sa Opštinom i Vodovodom i kanalizacija Herceg Novi vidjećemo  koliko sredstava ćemo da utrošimo i na koji način možemo  da pomognemo u sređivanju situacije sa kolektorom ,objasnio je Lučić.

Društvo za izgradnju vodovodne i kanalizacione infrastrukture angažovalo je Institut za građevinarstvo iz Podgorice da odradi presjek stanja i pripremi tendersku dokumentaciju za radove na završetku postrojenja. Prioritetni su radovi na liniji mulja, upravljanje SKADA sistemom (mjerenje, nadzor i kontrola nad postrojenjem), kao i sistema za aeraciju.

Podsjećamo, radnici preduzeća Vodovod i kanalizacija Herceg Novi su preuzeli upravljanje nad postrojenjem otkako je turski konzorcijum Mas-Gintaš napustio gradilište u novembru 2017. godine, da nisu završili posao. Radovi na izgradnji postrojenja investicione vrijednosti oko 10 miliona eura,  počeli su 2013. godine a trebalo je da budu završeni u junu 2014. godine. Postrojenje u Herceg Novom je u probnom radu  od 2016. godine. 

Radnici DOO Vodovod i kanalizacija maksimalno su posvećeni aktivnostima u postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda u Meljinama, u kojem su suočeni sa problemima tehnološke prirode, zbog čega je dolazilo do  emisije neprijatnih mirisa iz razloga nedovršenosti sistema i uništavanja anaerobnih bakterija u tanku 3 i 4, koje  pristižu u otpadnim vodama sa rivijere.   

Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda (PPOV) Meljine je dizajnirano tako da  višak kanalizacionog mulja odstranjuje iz tankova i u internom procesu neutralizacije i sušenja dovede na stepen suve materije od 25 odsto, saopšteno je ranije iz ovog preduzeća.

Mulj ne treba posmatrati isključivo kao otpad ciklusa prečišćavanja. U toku procesa prečišćavanja, mulj je radni medij, pa se i čitav sistem  prečišćavanja bazira na metodi prečišćavanja otpadne vode  “aktivnim muljem”, čija su SBR (sabirni bazeni za biološku razgradnju) modernizovana verzija.

PPOV Meljine ima četiri SBR tanka, od kojih su samo dva u funkciji. Kako su u više navrata saopštavali iz preduzeća ViK objekat je nekompletan, nezavršen i nebezbjedan. Fizički je završeno 85% posla dok je finansijski zaokružen na 95 %. Takođe postrojenje nije tehnički primljeno.

To za sada ne smeta odvijanju procesa prečišćavanja jer je PPOV dizajnerski zamišljeno sa vrlo visokim stepenom sigurnosti od hidrauličkih neravnomjernosti, a za sada je dovedena otpadna voda samo iz zapadnog dijela  opštine, dakle bez dijela opštine od Zelenike do Bijele. Sa konsultantom EWEC je razvijen koncept rada u raznim uslovima i za mnoge scenarije, a po jednom od njih postrojenje koristi i treći, poluspremni SBR tank. Ta projektna širina daje dovoljno prostora da se mulj tretira u okviru PPOV-a i da ga, iako se periodično uklanja iz procesa, ne uklanja sa  postrojenja.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here