VODOVOD HERCEG NOVI – IPA PROJEKAT DETEKCIJE GUBITAKA

U okviru  IPA projekta prekogranične saradnje Crne Gore i Bosne i Hercegovine  „Akcija  za povećanje energetske i vodne efikasnosti i usluga vodosnabdijevanja“ ,koji je obuhvatio i hercegnovski Vodovod,  sa međunarodnim ekspertima nastavljene su intenzivne aktivnosti na detekciji gubitaka u pilot zoni Kumbora, Đenovića i Baošića.

Prema riječima rukovodioca Službe za mjerenje i detekciju u preduzeću Vodovod i kanalizaciha Herceg Novi  Gospave Milović, pored obuke dobili su vrijednu donaciju  u opremi (15.000 eura),  koja će značajno doprinijeti lociranju, mjerenju, u cilju smanjenja gubitaka na mreži. Riječ je o kombinovanom aparatu, dva u jednom – geofon i korelator.  

 -U programu smanjenja gubitaka, radimo u zoni  snabdijevanja sa rezervoara Kumbor. Uradili smo postavku logera za  lociranje kvarova i trenutno su angažovani na detekciji. Njih trojica kod nas su od ponedeljka i ostaće dvije sedmice, ovog puta, kazala je Milović.  

Dugogodišnji prijatelj Vodovoda direktor „Watter Loss“ Akademija iz Sarajeva, Đevad Koldžo, u ovom slučaju  predvodi tim eksperata u okviru  IPA projekta, koji obuhvata četiri vodovodna preduzeća. Iz Crne Gore , pored Herceg Novog je Vodovod iz Kotora, a iz Bosne i Hercegovine obuhvaćeni su vodovodi u opštinama Ustikolina i Visoko.

 – Ovo je drugi put da dolazimo. Aktivnosti smo započeli u septembru. U okviru projekta se održava i pet treninga. Organizovaćemo i treninge na kojima će učestvovati svi u  području prekogranične saradnje, a to je ukupno   70 vodovoda iz Crne Gore i Bosne i Hercegovine. Treninzi će biti održani onlajn od trećeg do petog marta. Ovdje u Herceg Novom radimo pilot zonu u kojoj ćemo obaviti akciju smanjenja gubitaka po IWA metodologiji  (Međunarodna asocijacija za vodu).  Prvo izmjerimo gubitke, procijenimo njihov kvalitet, izračunamo njihov kvantitet i nakon toga prilazimo detekciji curenja, potom pronalizimo gubitke i ilegalne priključke. Vodovod to popravlja, ponovo mjerimo i potom ustanovljavamo kakve su uštede koje smo ostvarili, objasnio je Koldžo. 

Aktivnosti na mjerenju i detekciji u pilot zoni Kumbora počele su  u septembru prošle godine. Ovih dana su nastavljene, a predviđeno je da projekat traje dvije godine. Vrijednost  IPA projekta iznosi oko 306.000 eura. Nosioci projekta su Evropska komisija koja obezbijeđuje 85 odsto sredstava u ove svrhe, dok ostatak obezbijeđuju partneri: Crnogorski centar energetske efikasnosti i Centar za energiju, okolinu i resurse BiH – CENER 21.   

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here