ВЛАДА: УРБАНИСТИЧКО – ТЕХНИЧКЕ УСЛОВЕ МОЖЕ ДА ИЗДАЈЕ НАДЛЕЖНО МИНИСТАРСТВО

Владе Црне Горе је, на седмој сједници укинула Уредбу о повјеравању дијела послова Министарства одрживог развоја и туризма јединицама локалне самоуправе. Престанком важења раније Уредбе, послови издавања урбанистичко-техничких услова који су били повјерени јединицама локалне самоуправе, враћају се надлежном Министарству, чиме ће се омогућити боља контрола над спровођењем планова и израдом техничке документације, а у циљу заштите простора од деградације и погоршања услова становања, као и боље функционисање и визуелни изглед насеља. У дискусији је наглашено да ће се на овај начин постићи већи степен стручности, сигурности и једноставности поступка издавања урбанистичко-техничких услова.

Влада је такође усвојила и Предлог закона о измјенама и допунама Закона о заштити становништва од заразних болести. Разлози за доношење овог закона су допуна мјера и обезбјеђивање ефикаснијег поштовања прописаних мјера, ради спрјечавања уношења заразних болести у земљу, сузбијања и спрјечавања преношења у друге земље, као и заштита становништва од преношења заразних болести. У том циљу, прописано је и овлашћење и дужност надлежног инспектора да у поступку инспекцијског надзора, забрани вршење дјелатности (производне, услужне, као и приређивање игара на срећу), када утврди непоштовање мјера заштите становништва од заразних болест, у трајању од пет до 30 дана, у складу са тежином прекршаја, односно штетним пољедицама противправног понашања субјекта надзора. Новим законским рјешењима прописана је обавеза послодаваца у дјелатностима које се обављају у објектима под санитарним надзором, као и у објектима који обављају дјелатност у пословању храном, да својим запосленим обезбиједе одговарајућу обуку, коју спроводи Институт за јавно здравље Црне Горе, у складу са одговарајућим програмом који прописује Министарство здравља. Регулисано је и да обавезне здравствене прегледе категорија становништва, клицоноша и запослених лица у објектима који подлијежу санитарном надзору могу вршити само здравствене установе чији оснивач је држава.

Донијета је Национална Стратегија за имунизацију против КОВИД-19. Стратегија има за циљ да управља националним одговором Црне Горе за увођење КОВИД-19 вакцине, а заснована је на различитим стратешким документима СЗО-а и других јавно здравствених ауторитета који су били доступни у вријеме њене израде. У дискусији је истакнуто да правовремена припрема, како административна тако и организациона, за употребу вакцина против САРС-КоВ-2 представља кључни елеменат „излазне стратегије“ у борби са КОВИД-19 који ће уз даље дослиједно спровођење општих нефармаколошких мјера превенције и сузбијања инфекције омогућити „повратак у нормалу“ и функционисање свих елемената друштва на начин који је постојао прије пандемије. Овај документ се управо бави тиме – постављањем основе, те дизајнирањем стратегије за дистрибуцију, примјену и праћење употребе вакцине(а) против КОВИД-19 осигуравајући да сама стратегија и сви са њом повезани документи буду увезани те усклађени са осталим националним елементима одговора на КОВИД-19, а примјена у потпуности интегрисана у националне механизме управљања пандемијом.

Влада је донијела Одлуку о измјени Одлуке о начину остваривања права на ослобађање од плаћања пореза на додату вриједност и царине за медицинска средства и заштитну опрему која се увозе као донација, ради сузбијања посљедица насталих усљед епидемије заразне болести КОВИД 19. У циљу ефикасног дјеловања на сузбијању епидемије КОВИД-19, дефинисано је да  евиденцију о медицинским средствима и заштитној опреми која се увозе као донација води Министарство здравља, преко Оперативног штаба за управљање донацијама.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here