VIŠE OD POLOVINE GRAĐANA CRNE GORE IMA ETNIČKU DISTANCU PREMA ROMIMA

U Budvi završava dvodnevna edukacija urednika i novinara iz dnevnih i nedeljnih štampanih i onlajn medija o senzibilnom izvještavanju o Romima i Egipćanima i borbi protiv anticiganizma, koju je organizovalo Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava – Direkcija za inkluziju Roma i Egipćana.

Samostalni savjetnik u Ministarstvu pravde, ljudskih i manjinskih prava – Ramiz Šahman kaže da su izuzetno zadovoljni edukacijom, kao i odzivom novinara i urednika.

-Edukaciji je prisistvovalo 16 predstavnika medija iz Petnjice, Pljevalja, Budve, Tivta, Ulcinja, Nikšića i Herceg Novog. Osnovni cilj nam je bio da ukažemo koliki značaj mediji mogu dati inkluziju Roma i Egipćana u borbi protiv etničke distance, anticiganizma i diskriminacije.

Direkcija za inkluziju Roma i Egipćana, koja je u sastavu Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava organizuje radionice i edukacije za razne ciljne grupe.

-Organizujemo edukacije za roditelje većinske populacije kako bi uticali na svoju djecu da bi imali senzibilan pristup prema učenicima romske i egipćanske zajednice u smislu etničke distance prema toj djeci, da između sebe ne prave razliku. Radimo edukacije i sa službenicima Uprave policije i Granične policije. Takođe radimo edukacije sa sudijama i tužiocima osnovnih sudova na temu „Procesuiranje krivičnih djela počinjenih iz mržnje, odnosno zločina počinjenih iz mržnje“. Ukoliko se desi da je žrtva nekog krivičnog djela pripadnik romske i egipćanske zajednice, treba da se dodatno ispita da li je postojao taj element mržnje, mada u Crnoj Gori nismo zabilježili takve slučajeve, ali postoji mogućnost da su se ti slučajevi provukli, a da taj element nije prepoznat. Ako se krivično djelo izvrši iz mržnje, onda se povećava kazna izvršiocu, objasnio je Šahman.

Direkcija za inkluziju Roma i Egipćana koordinira izradu Strategije socijalne inkluzije Roma i Egipćana, kao i njeno sprovođenje. Sa edukacijama će nastaviti i ubuduće, a sledeće su namijenjene roditeljima većinske populacije.

  • -Za sprovođenje ove strategije za svaku godinu se donosi Akcioni plan, koji ne radimo samo mi nego svi nadležni resori. Do kraja godine Direkcija još ima obavezu da uradi edukacije roditelja većinske populacije u centralnom dijelu i na jugu Crne Gore, koje u ranijem periodu nismo radili. Dakle, radi se o radionicama i edukacijama roditelja većinske populacije, ne Roma i Egipćana, koji su u prethodnom periodu bili u fokusu. Međutim etnička distanca prema Romima u Crnoj Gori je, na ljestvici od 0 do 1, negdje preko 0, 55. To znači da više od polovine građana Crne Gore ne bi željeli da mu komšija bude Rom, ne bi željeli da mu dijete ide u odjeljenje u koje idu djeca romske zajednice, ne bi željeli da im se sin ili ćerka oženi ili uda za Roma ili Egipćanina, ne bi željeli da mu šef bude Rom… Više od polovine građana se tako izjasnilo na istraživanju koje redovno sprovodi Centar za demokratiju i ljudska prava. Mi smo te podatke koristili prilikom izrade Strategije i kada smo razmišljali koji bi bio najbolji način da edukujemo građane, shvatili smo da treba uticati na svijest roditelja i đaka. U dogovoru sa roditeljskim savjetima i upravama škola, formiraćemo grupe od 30-ak učesnika, predstaviti im koji su to elementi anticiganizma, razgovarati sa njima, i nadamo se da ćemo na taj način uticati na njihovu svijest da posmatraju sve ljude kao jednake, poručio je Šahman.
  • U okviru edukacije novinara i urednika o senzibilnom izvještavanju o Romima i Egipćanima, danas su predavanje održali Petar Komnenić – urednik emisije „Načisto“ na TV Vijesti i Elvis Beriša – urednik portala „RomaNet“ .

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here