Valorizacija Starog grada kroz sanaciju Potkovičaste kule i bastiona Svetog Jeronima

Sekretarijat za kulturu i obrazovanje Opštine Herceg Novi u saradnji sa Ministarstvom kulture i medija radi na izradi konzervatorskog projekta kao preduslov za rekonstrukciju Potkovičaste kule.

Lokalna uprava je 2018. godine aplicirala kod resornog Ministarstva sa dva projekta: izrada konzervatorskog projekta za Potkovičastu kulu i čišćenje i adaptacija bastiona Svetog Jeronima, na kojem je danas paviljon Trnovac, odnosno Gradska muzika. Ove godine za oba projekta odobreno je oko 50 hiljada eura, a ostalo će biti obezbjeđeno iz opštinskog budžeta.

Potkovičastu kulu i bastion Svetog Jeronima obišli su predsjednik Opštine Stevan Katić, potpredsjednik Mirko Mustur, sekretarka za kulturu i obrazovanje Ana Zambelić Pištalo, sekretar za komunalne djelatnosti Vasilije Seferović i arhitekta i konzervator Srđan Marlović.

Potkovičasta kula zatvorena je od 1986. godine, a ima izuzetan potencijal, koji do sada nije bio iskorišćen, kazao je predsjednik Katić.

– Današnji obilazak početak je inicijative da se u narednom periodu što prije valorizuju kulturno-istorijski spomenici, kako bi turistima ponudili neku novu pješačku turu, kako bi malo bolje sagledali Stari grad i zidine Herceg Novog – navodi on.

Projekat uključuje arheološka istraživanja i konzervatorski dio posla, objašnjava Katić.

Predsjednik Opštine, Stevan Katić

– Usvojena su i određena rješenja ambijentalne rasvjete, pa će kroz mjesec ili dva taj dio posla biti okončan, kako bi grad bio osvjetljen na pravi način, što je nedostajalo da istaknemo svaki detalj naših tvrđava i Starog grada – kazao je Katić.

Nakon izrade konzervatorskog projekta i adaptacije prostor će biti priveden namjeni, navodi sekretarka Zambelić Pištalo.

Sekretarka za kulturu i obrazovanje, Zambelić Pištalo

– Na taj način će Kanli kula, preko prolaza biti povezana sa Potkovičastom, odakle se može doći do Trga Belavista i dalje Skalama Marka Vojnovića do tvrđave Forte Mare. Cilj je da se konačno urade određene intervencije u zoni Starog grada, kako bi Novljani bili svjesni onog potencijala kojim raspolažu, a koji je u prethodnom periodu, moram da kažem, bio zanemaren – objašnjava ona.

Do sada su značajne aktivnosti na projektu završene, kula je očišćena, urađena je geopodloga za izradu projekta, završen je statički proračun, a u narednom periodu biće postavljene i dvije sonde.

U Sekretarijatu za kulturu i obrazovanje očekuju da će projekat biti okončan do kraja godine i poslat Upravi za zaštitu kulturnih dobara na davanje saglasnosti.

Zambelić Pištalo navodi da će arheološki nadzor obavljati Radmila i Đorđe Ćapin, jer postoji mogućnost nailaska na određene artefakte.

Arhitekta i konzervator, Srđan Marlović objašnjava da se Potkovičasta kula nalazi na statički najsigurnijem dijelu grada.

Arhitekta i konzervator, Srđan Marlović

– Njena struktura je takva kakva je, rađena je gašenim krečom koji je odradio svoje, cijela zidna masa je kalcifikovana i na neki način ponovo je pretvorena u stijenu – objašnjava on.

Sa druge strane Bastion se nalazi na istorijskom klizištu, gdje je gradnja zabranjena još u vrijeme Mletačke republike.

– Intervencija tu treba da bude koncipirana tako da se bavimo statičkom sanacijom, dok se na prostoru kule moramo više pozabaviti vađenjem šuta – smatra Marlović.

Kako je pojasnio, utvrđenje je kroz istoriju ojačavano nasipanjem šuta, kako bi otpornost na artiljerijske napade bila veća. To je nasljeđena situacija. Kula krije oko 10 metara neistraženog prostora.

Marlović objašnjava da je potrebno sagledati čitav prostor od Potkovičaste do Kanli kule, kome je takođe potrebno uređenje, jer Herceg Novi je jedna fortifikaciona monolitna cjelina koju, uz ova dva, čine i ostala utvrđenja.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here