UDRUŽENJE PODSTANARA: NEOPHODNA IZRADA REGISTRA

Udruženje podstanara u saradnji sa relevantnim institucijama planira izradu registra koji je zamišljen kao baza podataka o svim podstanarima u Crnoj Gori kao i o njihovom trenutnom socijalnom statusu. Već su održali sastanke sa predstavnicima Zavoda za statistiku „Monstat“ i direktorom Uprave carina i prihoda Aleksandrom Damjanovićem, koji su kako ističu u saopštenju pozdravili ovu inicijativu.

Crna Gora ne zna koliko porodica živi kao podstanar. Zadnjim popisom stanovništva koji je uradio Monstat daleke 2011. godine, preko 18.500 porodica u Crnoj Gori su bili podstanari. Brojka koju je iznio Monstat tada ni izbliza ne pokazuje svu ozbiljnost i veličinu problema. Naime, ono što je potrebno uraditi da bi se sagledala kristalno jasna slika problema jeste ono što ovo Udruženje planira uraditi u saradnji sa relevantnim institucijama ove države. Mišljenja smo da se mora uraditi Registar svih podstanara u Crnoj Gori i to iz više vrlo nužnih i korisnih razloga kako za državu tako i za njene građane koji već odavno spadaju u ovu socio-ekonomski najugroženiju grupu. Ako znamo da među podstanarima imamo penzionere, samohrane roditelje, invalide, zdravstveno ugrožene građane, raseljena lica, interno raseljena lica itd. dobijamo alarmantnu sliku problema. Upravo iz ovog razloga mora postojati jasna slika veličine problema koji se mora početi rješavati odmah i sada. U svemu tome najviše bi nam pomogla upravo inicijativa koju je ovo udruženje pokrenulo. U tom pravcu udruženje je već imalo konstruktivne sastanke sa predstavnicima Monstata kao i sa direktorom Uprave carina i prihoda Aleksandrom Damjanovićem.
U tim razgovorima naši sagovornici su pozdravili našu inicijativu ocijenivši je vrlo interesantnom i moguće veoma korisnom kako za samu državu tako i za podstanare. Ovim putem zahvaljujemo im se na izdvojenom vremenu i ljubaznom prijemu. Ohrabreni pozitivnim mišljenima nastavljamo sa našom kampanjom u kojoj ćemo tražiti punu podršku države i njenih resornih ministarstava kao i opštinskih organa za realizaciju ovog po nama veoma bitnog iskoraka u oblasti socijalnih prava i pravde kao i poboljšanja socijalne stanogradnje. Registar bi djelovao na bazi softverskog rešenja u kojem bi se nalazili svi podaci koji bi bili takođe dostupni svim građanima koji žive podstanarskim životom.
Na taj način bi imali jasne i provjerljive informacije u realnom vremenu koje bi pružile prilično jasnu
sliku problema ali i sliku mogućih rešenja. Sa jasnom i preciznom bazom podataka podstanarskih porodica jasno bi se definisalo na koji način bi se najbolje moglo pomoći podstanarima kroz poboljšanje politike socijalne pomoći onima kojima realno najviše treba kao i poboljšanje politike socijalne stanogradnje koja skoro pa i da ne postoji.
Važnost izrade Registra podstanara možda najbolje ilustruje poslednji primjer paketa pomoći koji je Vlada Crne Gore sprovela prema ugroženoj grupi svojih građana. Podstanari su potpuno zaobođeni i nijesu imali pravo na ove benefite upravo iz razloga pravno neregulisane situacije. Sa druge strane država gubi ogroman novac od poreza na izdavanje nekretnina. Budući da se ne zna ko su podstanari niti koliko njih zakupljuje stanove/kuće bez ugovora o zakupu, država i pored usvojenog zakona o NELEGALNOM POSLOVANJU koji obuhvata naplatu poreza na potpisane ugovore o rentiranju stambenih jedinica, ne može naplatiti novac koji bi se opet mogao iskoristiti upravo za poboljšanje socijalne stanogradnje. Izradom Registra podstanara drastično bi se poboljšala slika u ovoj oblasti.
Takođe bi se mogla znatno poboljšati intervencija i pomoć podstanarskim porodicama kako bi im se
olakšao kvalitet života koji je trenutno ispod minimuma ljudskog dostojanstva. Kao što vidimo, korist od izrade Registra podstanara bi imao puno pozitivnih efekata po društvo i državu. Cijenimo da se do sada niko nije ozbiljno bavio ovim problemom jer da jeste sada bi ova oblast bila mnogo uređenija na zadovoljstvo svih njenih aktera. Zato, još jednom naglašavamo potrebu da se konačno krene sa promjenama u ovoj oblasti upravo na način kako je to regulisano u državama EU.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here