UBLAŽENE MJERE U NAŠEM GRADU

Novim epidemiološkim mjerama zabrana kretanja važi od 22, umjesto od 21 do pet sati ujutro. Mali privrednici će raditi do 21 sat.

Ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović na konferenciji za novinare kazala je da se od četvrtka, 01. aprila, do 09. aprila produžava vrijeme slobodnog kretanja:

-Građani, umjesto do 21 čas, slobodno mogu da se kreću do 22 časa. Zabrana je na snazi, kao i do sad, do 5 ujutru.
Produžava se i radno vrijeme maloj privredi (prodavnicama, salonima, buticima, fizerskim i kozmetičkim salonima, zanatlijama…) umjesto do 20 časova, radiće do 21 čas. Otvaraju se i bašte ugostiteljskih objekata i to u Podgorici, Baru, Kolašinu, Mojkovcu, Bijelom Polju, Andrijevici, Pljevljima, Beranama, u Ulcinju i na Cetinju. Ugostiteljski objekti radiće do 21 čas. Za jednim stolom mogu da sjede dva gosta, a razmak između stolova mora da bude metar i po. Muzika, u baštama lokala nije dozvoljena. Naglašavamo da se dozvola rada ne odnosi na bašte koje su zastakljene.
U isto vrijeme, od sjutra se dozvoljava, u cjelosti, regularan rad ugostiteljskim objektima u Herceg Novom, Budvi i Tivtu. Radno vrijeme i njima je do 21 čas. Muzika, kao što inače nije dozvoljena na teritoriji cijele države, nije ni u ugostiteljskim objektima u Budvi i Tivtu. Tržni centri se neće otvarati ove nedelje. Zabrane međugradskog saobraćaja ostaju na snazi. Nikšić i Šavnik ostaju zaključani jer oni i dalje imaju preko dvije hiljade zaraženih na 100 hiljada stanovnika. I što se tiče mjera u ostalim opštinama, i one ostaju nepromijenjene. Uslovi za ulazak u Crnu Goru ostaju isti.

CRNA GORA ODRŽAVA NISKU STOPU LETALITETA ZBOG KOVID 19

Crna Gora ima stalno održavanje niske stope letaliteta kada je riječ o kovidu, i to najnižu u grupi od šest država koje imaju visoko razvijene zdravstvene sisteme, kazala je direktorica Kliničkog centra Crne Gore dr Ljiljana Radulović.

Na početku pandemije, Ujedinjeno Kraljevstvo je bilo na 15 odsto, Italija na 13, Švedska na oko 12, a Crna Gora na 2,18 odsto (15. aprila 2020. godine).

-U tom trenutku, letalitet na svjetskom nivou je iznosio sedam procenata.  Ova vrijednost umnogome zavisi od broja zaraženih, tako da se i očekuje da je visoka u zemljama koje imaju veliki broj oboljelih, pa je zbog toga ovako visoka u navedenim zemljama, ali na nju takođe utiče i tadašnje manje iskustvo u tretmanu oboljelih, kao i nepostojanje vakcine. Zato ne čudi pad stope smrtnosti u kasnijem period. Međutim, naglašavam da Crna Gora ima stalno održavanje niske stope, i to najnižu u ovako reprezentativnoj skupini koja posebno dominira u posljednjem periodu kada imamo značajan porast pozitivnih slučajeva u odnosu na period od prije godinu. To znači da možemo da se pohvalimo, između ostalog, kvalitetom pružene zdravstvene zaštite. Naravno da se nadamo da će sa postojećom vakcinacijom broj zaraženih biti značajno manji, a time se nadamo još nižem letalitetu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here