SUZBIJANJE SIVE EKONOMIJE U FOKUSU INSPEKCIJSKOG NADZORA

Poslovanje na primorju tokom ljetnje turstičke sezone, sa fokusom na suzbijanju sive ekonomije, kontrolisaće 12 turističkih, kao i 18 inspektora Inspekcije rada iz primorskih opština i još šest iz drugih gradova, čulo se na sastanku Odbora udruženja turizma i ugostiteljstva Privredne komore.

Kako je saopšteno iz Privredne komore, glavna turistička inspektorka Svetlana Šljivančanin najavila je da će inspekcijski nadzor intezivnu kontrolu početi od 10. jula

– Prema onima koji legalno posluju nastupaćemo preventivno, no takvog djelovanja neće biti prema sivoj ekonomiji, već ćemo kažnjavati i pečatiti objekte – upozorila je Šljivančanin.

Veliki spektar problema koji opterećuju poslovanje u turizmu može se riješiti samo strateški, partnerskom saradnjom i sinhronizovanim djelovanjem privrede i državnih institucija, smatra predsjednik Odbora Ranko Jovović.

– Neophodno je uložiti dodatne napore da bi se, koliko je moguće, suzbila siva ekonomija i zaustavilo nelegalno poslovanje u ovom sektoru koje dovodi do odliva novca iz naše zemlje, ali i devalvira turističku ponudu – istakao je on.

Glavna inspektorka Angelina Međedović navodi da je Inspekcija rada spremna za sezonu.

– Gledaćemo da djelujemo preventivno ali efikasno – rekla je Međedović i pozvala privrednike da budu odgovorni prema poštovanju zakonskih propisa.

Na primorju će angažovati 18 inspektora iz ovih opština i još šest iz drugih gradova, najavila je ona.

Sektor turizma, koji čini glavni stub ekonomskog razvoja Crne Gore, nije imun na negativne uticaje neformalne ekonomije. Siva ekonomija je prisutna u skoro svim segmentima turističke djelatnosti: usljed neregistrovanja obavljanja djelatnosti (privremeni objekti, plažni mobilijar, izdavaoci ski opreme, turističke agencije, privatni smještaj, usluge raftinga, avanturističke usluge, turistički vodiči, turistički zastupnici, usluge u nautičkom, seoskom, zdravstvenom, vjerskom, kongresnom turizmu); na tržištu rada, kao posljedica neprijavljivanja zaposlenih, plaćanje poreza i doprinosa na minimalnu zaradu ili kod zapošljavanja stranaca; kod obračuna zarada, usljed neadekvatnog, odnosno umanjenog obračuna zarada; kod obračuna prihoda odnosno izbjegavanja registrovanja prihoda ili umanjenja njihovog iznosa i slično, navedeno je u saopštenju Privredne komore.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here