SO HN: DRŽAVA DA PREUZME BOLNICU I NAĐE NAČIN DA ONA FUNKCIONIŠE

Na vanrednom zasijedanju lokalnog parlamenta, sa samo jednom tačnom dnevnog reda – aktuelna situacija i status Privatne zdravstvene ustanove Meljine, pored odbornika prisustvuju direktor Direktorata u Ministarstvu zdravlja Luka Đukanović, direktorica Bolnice dr Olivera Elez, direktor Doma zdravlja Herceg Novi dr Goran Komar i vd direktora Instituta „Dr Simo Milošević“ dr Savo Marić.

Predsjednik SO Herceg Novi Ivan Otović kazao je na početku da je poziv za sjednicu upućen i predstavnicima Ministarstva zdravlja, finansija i socijalnog staranja, Fonda za zdravstveno osiguranje, zatim stečajnom upravniku Bolnice Žarku Ostojiću, Komisiji za praćenje i kontrolu postupaka privatizacije Skupštine Crne Gore.

Država treba preuzeti bolnicu Meljine, a do tada i dok se ne rješe pravni procesi i pitanje imovine, mora se naći način da se obezbjedi normalno funkcionisanje bolnice, kazao je Stevan Katić, predsjednik Opštine Herceg Novi.

On je podsjetio da su do sada, po pitanju rješavanja problema statusa i  situacije u bolnici, održane četiri sjednice SOHN, a za sve to vrijeme, problemi su se gomilali.

-Znamo koja osjećanja bolnica izaziva u svima nama, a ne da neko može i da pomene da će biti zatvorena. I u momentu kada je saopšteno da postoji mogućnost da bude zatvorena, svi smo se uključili i založili za njen opstanak jer je ona nešto što Herceg Novom treba i nećemo dozvoliti da se zatvori i uopšte dovede u pitanje potreba koju Herceg Novi ima za njom. Poslaćemo jaku poruku i danas da po bilo koju cijenu nećemo dozvoliti da se zatvori, istakao je predsjednik Katić.

Značajna je za naš grad ali i cijelu državu, kazao je predsjednik Katić, i i to je prepoznato u strateškim i ostalim dokumentima.

-Nije ovo jednostavan problem jer su se oni nagomilali, zato danas imamo stečaj, ispitivanje tužilaštva, gomilanje hipoteka, problem finansiranja, nedostatak lijekova, nedostatak kadra. Dobro je što su naše inicijative urodile plodom i već su vidljivi određeni koraci kao što je sastanak 1. februara u Ministarstvu zdravlja. Moramo obezbjediti stabilno finansiranje i funkcionisanje bolnice do rješavanja pravnih procesa i pitanje imovine, a ne da iz mjeseca u mjesec imaju problem sa zaradama, lijekovima, funkcionisanju. Kada se taj problem definiše, onda se treba potruditi da grupa, koja će biti formirana, vidi kako će konkretno rješiti status bolnice. Bolnica mora biti u vlasništvu države, kazao je predsjednik Katić.

Podjsetio je da je bolnica privatizovana 2008. godine, kada je trebala biti  samo transformisana u opštu.

-Prethodna vlast je odlučila da je proda, a onda ste pratili kako se situacija odvijala, kako je kupovana, za koga, i opet ću ponoviti da je kupovana za potrebe pojedinca i igrali su se sa životima građana.

Podsjetio je i da je prije dva mjeseca, zbog neizmirivanja obaveza, Opština pokrenula stečaj i u kompleksu bolnice Meljine, kako bi se sveobuhvatno riješio problem. Predsjednik je pozvao da se još jednom svi založe da bolnica opstane, zahvalio se zaposlenima i pružio podršku da istraju.

Direktorica Bolnice dr Olivera Elez kazala je da bolnica ostvaruje prihode preko ugovora sa Fondom zdravstva ali da ona nisu dovoljna za nesmetano funkcionisanje već su potrebna dodatna sredstva koja su do sada dobijali iz Budžeta i uz pomoć Vlade.
-Nadam se da će se ta pomoć i dalje nastaviti za šta imamo obećanja. Jednako važan je problem kadra bolnice. I pored obezbjeđenja finansijskih sredstava za dalje funkcionisanje imamo teško rješiv problem kadra jer u cijeloj državi nedostaje srednji i visoki medicinski kadar. Trenutno imamo samo jednu ljekarku na specijalizaciji, ostalo je kadar uglavnom iz nekadašnje Vojne bolnice i oni će za pet, šest ili osam godina otići u penziju. Ako hitno ne odreagujemo nećemo imati priliku da nekome ostavimo bolnicu.
Srednji medicinski kadar je uglavnom iz drugih gradova koji ostaju privremeno u bolnici a zatim je napuštaju i odlaze u druge gradove gdje se zapošljavaju.
Kroz rješavanje finansijskog problema treba istovremeno raditi na rješavanju kadrovskog problema koji je po meni alarmantan jer neće imati ko da radi u bolnici. Treći problem, ne manje važan, je status bolnice Meljine koji treba rješavati, kazala je dr Elez.

Dr Savo Marić, v.d. direktora Instituta „Dr Simo Milošević“, podsjetio je da ovo nije prva skupština o bolnici, ali se nada da će biti početak rješavanja najvećih problema u našem gradu.

-Ovaj problem nije više u domenu politike, došao je na pravni teren i vidimo da imamo šanse da bude riješen. Firma koja je privatizovala bolnicu i njen vlasnik, ponašali su se kao da im nije cilj da opstane  bolnica. Institut Igalo je uzročno posljedični problem. Važno je da opstanu ugovori sa fondovima Crne Gore i Skandinavije, obezbijedili smo sve sertifikate. Jedan od uslova da ugovor sa Skandinavcima opstane je da Herceg Novi ima bolnicu. Ako zatvorimo bolnicu Meljine automatski smo zaključali Institut. Trebamo da damo energični apel da počnu nadležni da rješavaju problem već danas. Herceg Novi mora da ima bolnicu, kazao je Marić.   

Ministarstvo predano radi na rješavanju problema bolnice Meljine, kazao je Luka Đukanović, direktor direktorata u Ministarstvu zdravlja, i dodao da su svi svjesni kompleksnosti problema.

-Zbog pravnih procesa, Ministarstvo zdravlja ima ograničen fokus djelovanja. U poslednjem periodu pokrenuli smo niz aktivnosti kako bi pronašli model koji će da održi funkcionisanje bolnice. Taj model svakako nije ono što sada imamo, jer je sada situacija neodrživa i toga smo svjesni, ali zbog pravnih djelovanja moramo biti svjesni rezultata tih djelovanja. Ono što Ministarstvo zdravlja radi je da pronalazi model u saradnji sa Ministarstvom finansija i socijalnog staranja, Fonda za zdravstveno osiguranje i ostalim relevantnim učesnicima. Modele ćemo prezentovati javnosti, a na sastanku 1. februara imaćemo jasnije smjernice, kazao je Đukanović i pozvao odbornike da upute sugestije i ideje, a zaposlenima u bolnici u Meljinama zahvalio na radu i požrtvovanju.

Predsjednica Sindikata Bolnice Slavica Drobnjak iznijela je nekoliko konstruktivni predloga za rješavanje problema sa kojima se suočavaju radnici.

– Naš predlog kao sindikata je  da se svi ugovori o radu trenutno i ubuduće zaposlenim radnicima pišu na neodređeno vrijeme, da se prema bankama, bez obzira što smo u stečaju, traži saradnja, kako bi mogli i mi radnici imati nekih privilegija, kao i svi ostali u našoj državi – kazala je ona.

Drobnjak smatra da plate zaposlenih moraju biti usklađene sa primanjima u javnom zdravstvu.

Podsjetila da ova zdravstvena ustanova od privatizacije 2010. godine posluje sa problemima, koje su zaposleni pokušavali da riješe razgovorima, pregovorima, protestima, a ključ svega je kršenje kolektivnog ugovora, nakon čega je prekršen i kupoprodajni.

– Kolektivni ugovor prekršen je po tipu zarada i po svim mogućim  članovima koji se odnose na radnike. U više navrata smo pregovarali, protestvovali, a danas smo opet u istom problemu – navodi ona.

Ugovor na tri mjeseca, nemogućnost podizanja kredita, rješavanje stambenih kredita, nesigurna primanja samo su neki od razloga koji su doveli do odlaska mladog kadra, informisala je ona.

Direktor Doma zdravlja Herceg Novi dr Goran Komar je istakao da se sa nedostatkom kadra ne suočava samo bolnica.

-Kada mi danas u vrijeme kovid epidemije nastojimo za popunjavanjem kadra dobijamo ih Srbije i Republike Srpske. Nije privlačno mladom ljekaru da traži posao u HN. To je posledica strukturnog urušavanja sistema koji nije učinio privlačnim rad u zdravstvenom sistemu, kazao je dr Komar i istakao da je ozbiljan korak u rješavanju tog problema ideja da se u HN otvori srednja medicinska škola, za šta je već potpisana inicijativa.
On je rekao da je pitanje bolnice i civilizacijsko pitanje te da je bolnička usluga u Herceg Novom neophodna.

Slobodan Radović Krušo, odbornik DPS kazao je  da očekuje da  odbornici danas pokažu odlučnost i maksimalnu spremnost da jednoglasno usvoje zaključke koje  će  uputiti Vladi CG Ministarstvima zdravlja, finasnija i Fondu zdravstva kako bi nadležni učinili sve da ni po koju cijenu ne dođe do zatvaranja Opšte bolnice Meljine.  

-Bolnica je opšti interes i svaki građanin HN je potencijalni pacijent ove ustanove koja je otvorena polovinom 18. vijeka , u vrijeme Austrougarske.  Ko ima pravo da uskrati zdravstvenu zaštitu bilo kom građaninu HN –pitao je on.   

Radović je rekao da Atlas grupa nije ispoštovala  ni jedan segment privatizacionog ugovora što je razlog da se prekine ugovor i da se bolnica uvede u sistem javno zdravlja.

-Predlažem da se određene nekretnine u okviru bolnice prodaju i ta sredstva usmjere na unapređenje rada i radnog ambijenta  do izgradnje nove bolnice. Do tada  finansiranje da preuzme Vlada.  Kao privrednik spreman sam da dam doprinos.  Siguran sam da nema tog privrednika da nije spreman da pomogne bolnicu. Predlažem da svi  klubovi predlože iste zaključe i iste sublimiramo i pošaljemo Vladi.   Nemojte zaboraviti da je ovo istorijska sjednica SO HN i mi smo ti koji trebamo da budemo razumni i pomognemo na demokratski kulturan način i damo primjer svima koji treba da pomognu opstanku bolnice –zaključio je Radović.   

Herceg Novi je zdravstveni gigant, uz sve one epitete koji ga prate da je grad sunca, mora, stepenica i zelenila, kazao je Savo Niković, odbornik Demokratske Crne Gore. Kako je rekao, od silnih obećanja za bolnicu, ostali su zidovi puni sivila, vlage, bola i u njima ljekari, entuzijasti, humanisti koji su prava personifikacija jednog starog Grka čiju zakletvu pročitaju na kraju studija.

-Dosta su ljekari žmurili na šporkecu ustupaka i postupaka Kneževića i njegovih pulena koja je trajala poslednjih 15 godina. Sjetite se šta je nekada bila bolnica Meljine, šta je bilo hirurško odjeljenje u ondašnjoj Jugoslaviji od dr Golštajna, dr Miloševića, dr Lakićevića, interno odjeljenje sa dr Miloševićem, mogli smo se ponositi ne samo u Jugoslaviji nego u Evropi.

Nasuprot tome, sada bolnica nema anesteziologa, radiologa, ima jednog ginekologa, i mali broj internista i kardiologa.

-Ova pravna situacija može da traje godinama. Upućujem poruku Ministarstvu zdravlja da otvori oči, otkopčate buđelare i da napravite novu bolnicu. Postoji plac koji je u pogledu imovinsko pravnih odnosa, potpuno čist, tu je nekada bila pedijatrija u staroj vojnoj bolnici jer bez nove bolnice i novih kadrova ovom gradu nema spasa. Novi luksuzni hoteli u gradu su napravljeni za šest mjeseci, pa valjada i Vlada može napraviti bolnicu za godinu, ili godinu i po, kazao je dr Niković.

Odbornik DPS dr Predrag Dabović tvrdi da nema niti jednog razloga da se bolnica ugasi.

-Mislim da se svi slažemo oko jednog da bolnica ne smije da se ugasi. Bolnica ima tradiciju dugu 150 godina, tradicija se gradi vremenom i ne može se kupiti novcem.Kao  ljekar koji radi u zdravstvenom sistemu u regiji Boke Kotorske želim da izrazim divljenje osoblju bolnice Meljine što su u takvim uslovima ostali da rade i tako doprinijeli da se bolnica ne ugasi-kazao je dr Dabović.

On je kazao da se medicinski kadar stvara godinama, duže od 10 ili 15, a da CG ima hroničan nedostatak kadra i da hitno i ciljano treba pristupiti kako bi se taj problem riješio.

On je kazao da je neophodno nastaviti ono što je radila prethodna Vlada i da se za funkcionisanje bolnice izdvaja 120 000 eura na mjesečnom nivou, takođe jedan od predloženih zaključaka je da se zaposleni uključe u sistem javnog zdravlja kako bi na taj način bila zaštićena njihova egzistencija a građanima omogućena zdravstvena zaštita. Dabović je predložio i da Opština opredijeli 25 000 jednokratne pomoći za Sindikat bolnice.

Odbornica Demokrata dr Tamara Vujović, je kazala da su se aktivnim učešćem javnosti kroz peticiju građana na predivnom skupu – pomaci već desili.

-Uplaćene su radnicima Bolnice decembarske plate i biće uplaćena pomoć ministarstva 400.000 eura,  ali to nije trajno rješenje. U ovakoj zahtjevnoj situaciji u gradu sa 35. 000 a ljeti 100.000 stanovnika  je neophodno da se trajno riješi status bolnice, kazala je Vujović i istakla da je vrijeme da se podvuče crta i da se iznađe trajno rješenje.

-Novonastala situacija je  da se u državi pokušava prekrojiti izborna volja građana i pravljenje neprincipijelnih koalicija.  Bolnica nije zatvorena. Ova najava 31. januara nije na snazi.   Sa kime ćemo i ko će rješavati pitanje bolnice, ne znamo u ovom trenutku? Procesi prema EU zaustavljeni su zbog endemske korupcije hibridnog režima, koji je živjela ova država. Ko je mogao da kupi Bolnicu da dobije toliko vrijedan posao a nisu ga dobili jedna renomirana švedska  kompanije i  Udruženje bolnica koji su se javili?  Dobio je Duško Knežević koji sada  potražuje od nas 74 miliona odštetu i prijeti arbitražom. Šveđani i Norvežani su u takvoj državi odbijeni. Knežević i njemu slični su za tadašnju vlast bili najbolji mogući partneri i omogućili da budu oligarsi. Zbog toga je zastoj evropskih integracija jer ni jedan kredibilni investitor ne želi da dođe u takvu državu. Došli smo da mijenjamo a ne da vraćamo donosioce takvih odluka, na mala vrata. Nama bolnica treba i da li je moguće da nađemo kreditora da podrže takav projekat nove bolnice i koji su od ovih modela najbliži Vladi, pitala je predstavnika ministarstva zdravlja  Vujović.

Borivoj Vuković, odbornik DPS, ponovio je predlog da Skupština opštine kupi skener i da ga na korišćenje bolnici do rješavanja pravnog spora. Prema informacijama koje imaju iz Agencije za zaštitu konkurencije, jesu bila upućena pitanja Opštini Herceg Novi kako su ranije donirana sredstva za sanitet privatnoj ustanovi, ali nije bilo pravosnažnih odluka.

-Dajte da rebalansom budžeta odvojimo sredstva da se bolnici kupi skener, da grad da svoj doprinos. Skener neće spasiti bolnicu Meljine, ali će spasiti jednog Novljanina ili turistu. Nemojte da radi nekih nagađanja odbijamo ono što možemo ovdje uraditi. Neka se angažuje pravni tim i ispita mogućnost, to je ono što možemo uraditi, kazao je Vuković.

Osvrnuvši se na izvještaj stečajnog upravnika Žarka Ostojića, Vuković je kazao da je većina od 13,7 miliona dugovanje ka državi te da rješenje stoji u tom izvještaju ali je potrebna dobra volja.

-Stečajnom upravniku su vezane ruke i on ne može da raspolaže pravnom imovinom u stečaju jer je tužilaštvo stavilo privremenu mjeru na raspolaganje imovinom Kneževića. Kada bi se izuzela bolnica Meljine iz privremene mjere, što je moguće po zakonima Crne Gore, stečajni upravnik bi raspolagao tom imovinom i da nađe rješenje. Da li je to prodaja zgrade ili ponudi dug državi da kupi i postane vlasnik bolnice i tako je uvede u sistem javnog zdravstva, kazao je Vuković.

Zahtjev da se bolnica uvede u sistem javnog zdravstva CG, uputio je i Živko Krunić, odbornik DF, a imovinski spor neka riješavju sudskim putem Vlada i Atlas grupa.

-Neophodno je obezbjediti novčana sredstva kako bi izjednačili prihode sa ostalim zdravstvenim radnicima, a podržavamo zahtjeve predsjednice Sindikata bolnice Slavice Drobnjak.

Krunić je kazao da ukoliko Vlada ne želi da se uključi u ovaj problem, građanima ostaju protesti i pritisak na Vladu. Poručio je da su se građani izborili protiv izgradnje silosa u Zelenici, Zakona o slobodi vjerosipovjesti, tako će se izboriti i za bolnicu.

Milica Kostić, odbornica SNP, je poručila  da su svi svjesni značaja bolnice Meljine i da je zadatak odbornika da to na adekvatan način prenesu relevantnim državnim i međunarodnim institucijama kako bi reagovali i time trajno omogućili funkcionisanje bolnice. I ona se osvrnula na tradiciju koja je neupitna kao što je i neupitan i značaj bolnice kroz istoriju.

-Na našu žalost danas je bolnica privatna zdravstvena ustanova u stečaju , opterećena pravnim postupcima i hipotekama ali koja  još uvijek ima kvalitetno medicinsko osoblje koje i u ovakvim uslovima nalazi način da pruži pomoć bolesnima.  Ono što svakako treba da bude predmet interesovanja je osnaživanje kadra. Kao prvi korak treba sagledati zahtjev Sindikata bolnice i vidjeti koje su mogućnosti da se ugovori zaposlenih transformišu u ugovore na neodređeno i da im se omogući status kakav imaju zaposleni u ostalim zdravstvenim ustanovama u Crnoj Gori koje su u javnom zdravstvu – kazala je Kostić i istakla da će SNP podržati jedinstvene zaključke koji će biti  predloženi.

Vladimir Kosić, odbornik DPS, kazao je da građani nemaju vremena da čekaju sastanak 1. februara koji ne može dobiti prefiks hitan jer se održava dan nakon najavljenog mogućeg zatvaranja bolnice.

-Upitna je namjera da se ovo riješi u korist građana Herceg Novog. Bojim se da je ovo samo kupovina vremena do nečeg drugog, o čemu se malo govorilo, a danas su svi govornici. Zaposleni u bolnici su oni koji zaslužuju našu podršku jer su oni bili podrška nama kada god je to bilo potrebno, pa čak i kada nisu primali plate.

Predložio je da rebalansom državnog kapitalnog budžeta sredstva planirana za ulaganje u Herceg Novi budu preusmjerena za izgradnju nove bolnice.

-Opština Herceg Novi treba da obezbjedi lokaciju i dokumentaciju za izgradnju nove bolnice. Ne trebaju nam ni gondole ni tuneli ni zaobilaznice ako nemamo bolnicu, kazao je Kosić.

Neodgovornim ponašanjem Jasmina Konjević, odbornica Novske liste, ocjenjuje zakazivanje sastanka za dan nakon mogućeg zatvaranja bolnice i zamolila da se sastanak pomjeri za ranije jer su svi u nedoumici šta raditi dalje. Zahvalila je na preciznim izvještajima stečajnom upravniku Žarku Ostojiću i medicinskom direktoru dr Oliveri Elez, a medije zamolila da se takav materijal objavi u cjelosti kako bi građani bili upoznati sa problemima.

-U izvještaju je naveden dug, ali nigdje nije naveden iznos hipoteka, a on je deset puta veći od vrijednosti objekta i nema te prodaje koja će moći da isplati te hipoteke, kazala je Konjević.

Herceg Novom je država otela bolnicu koju su gradili građani samodoprinosom, kazala je Konjević.

-Molim ministarstvo finansija i socijalnog staranja, da 10 miliona eura, za koje je ministar kazao da je država iscrpila sve mogućnosti i ne može više pomagati KAP-u, te da se za taj iznos može izgraditi bolnica u Podgorici, preusmjeri sredstva i izgradi bolnicu u Herceg Novom. Neophodno nam je kao gradu, kao zdravstveno turističkom liječilištu, kao građanima, neophodna nam je bolnica u sistemu javnog zdravstva. Kako će to rješiti, neka odgovore, ali mi to zahtjevamo kao ravnopravni građani Crne Gore. Nema govora o zatvaranju, nađite način da napravite bajpas, kazala je Konjević.

Jovan Subotić, odbornik Novske liste zapitao je da li je moguće da u bolnici Meljine neko vidi samo parcelu za nove hotele i smještajne kapacitete. Kako je kazao, zdravstveni turizam treba da bude u fokusu, a bolnica je ta koja stvara radna mjesta za medicinski kadar ali sve prateće kadrove.

-Meljine imaju potencijal da postanu elitni zdravstveni centar, a simultano i turistički centar. Mi ovdje raspravljamo o strateškom opredjeljenju i tome kako je neko dao upitnom biznismenu prije 15 godina za određeni novac koji smo vidjeli ili nismo po ugovorima koje ne možemo da vidimo, kazao je Subotić i ukazao da bi bolje bilo da je novac za otkup duga za ukidanje rampe na putu ka Trebinju preusmjeren za bolnicu Meljine.

Odbornica Novske liste Dragana Stanišić poručila je da ova politička partija neće dati Bolnicu Meljine „po bilo koju cijenu, pa čak i ako treba da se ide ka građanskoj neposlušnosti“.
Podsjetila je da je Bolnica izgrađena u vrijeme Austrougarske monarhije, opstala je u oba Svjetska rata, ali da je uništena za vrijeme vladavine DPS-a, partije koja se, kako je kazala, 30 godina ponašala kao da Herceg Novi nije u Crnoj Gori.


– Tražimo od nove Vlade da preispita sve privatizacije u Herceg Novom, da se odgovorni privedu pravdi i da građani konačno dobiju satisfakciju. Ne treba da zaboravimo da su stanovnici u više navrata samodoprinosom pomagali Bolnici. Najveće pomaganje bilo je između 1986. Do 1992. Kada je raspisan samodoprinos u visini od 2% od zarade – kazala je ona.

Kovertovanjem te sume iz dinara u eure, navodi Stanišić, Novljani su u tom periodu za Bolnicu izdvojili 14,6 miliona eura.

Deset godina nemamo adekvatnu zdravstvenu uslugu u Herceg Novom, kazao je Marko Lučić, odbornik Novi pobjeđuje, i dodao da vjeruje da će ovakva situacija potrajati još par godina.

-Prvi pravac rješavanja je da obezbjedimo funkcionisanje i održavanje bolnice, a mislim da je to i želja dosadašnje i odsadašnje Vlade. Drugi pravac je rješavanje pitanja stalne bolnice u našem gradu, a to znači da ako to nije moguće sa postojećom zbog pravnih problema, onda treba pronaći novu lokaciju za izgradnju bolnice, kazao je Lučić.

 Luka Đukanović , direktor Direktorata Ministarstva zdravlja  se osvrnuo na pitanja koja su postavljena tokom rasprave.

-Zatekli smo  loše uslove u svim zdravstvenim ustanovama. Trenutno u Crnoj Gori ne postoje zdravstvene ustanove koje ne zahtijevaju ulaganja. Žao mi je što bolnica Meljine  nije u javnom zdravstvenom sistemu. U sadašnjoj vladi nemamo čarobni štapić da riješemo preko noći. Maksimalno se trudimo da nađemo rješenje. Imamo veliki niz aktivnosti koje je ministarstvo preuzelo, od ove godine očekujemo gradilišta. Žao mi je što stečajni upravnik Ostojić nije tu ali će biti na sastanku u Ministarstvu zdravlja. Imamo jako sporan pravni postupak, jer je bolnica privatno vlasništvo. U koliziji sa brojnim zakonima je pitanje ulaganja države u privatno vlasništvo.   Angažovali smo pojedince da daju rješenje. Želimo trajno rješenje i model, da jednako kako vi i mi energično pričamo da se riješavaju problemi Bolnice. Nekoliko ih je pitalo da li bi se moglo da gradi nova bolnica, što zavisi od kapitalnog budžeta. Tu je zahtijevna  administrativna procedura,  od iznalaženja lokacije koje bi opština predložila, dok izrada projekta  traje godinu, da bi razmišljali o raspisivanju tendera. To je jedan od mogućih rješenja. Zaista ne znamo, kako da pronađemo model koji će dugotrajno da riješi pitanje bolnice? Nadam se da će sjednica biti uspješna i na sastanku u Ministarstvu zdravlja da dugoročno riješimo problem. Možete očekivati svaki vid podrške Ministarstva, ocijenio je Đukanović.

Nastavak rada Skupštine opštine nakon pauze.      

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here