ШЕЗДЕСЕТ ГОДИНА „ДУХА СА СЈЕКИРОМ“

Сјајни италијански умјетници Валерио Пићони и Марћело Манђантини нови су специјални гости овогодишњег 15. издања Херцегновског стрип фестивала (ХСФ) које ће се одржати од 3. до 8. септембра на више локација у Херцег Новом. Пићони и Манђантини су актуелни цртачи Загора који ове године слави шездесети рођендан.

„Херцегновски стрип фестивал ће зато на овогодишњем издању посебну пажњу посветити великом јубилеју омиљеног стрип јунака на овим просторима. Загор је један од водећих наслова издавачке куће Бонели, али и један од најпродаванијих стрипова на простору СФРЈ што није било нимало лако с обзиром на огромну конкуренцију и велики број стрип издања на киосцима бивше државе. Међу специјалним гостима петнаестог издања ХСФ, наћи ће се тако више цртачких велемајстора који су своје оловке посудили „Духу са сјекиром“, објашњавају из ХСФ-а. Уз наведене специјалне госте, ће у Херцег Новом бити још један велики цртач Загора, Валтер Вентури, редовни гост како септембарског издања Херцегновског стрип фестивала, тако и зимског Стрип викенда.

„Вентури је и аутор илустрације за овогодишњи централни плакат Фестивала коју премијерно објављујемо данас, 45 дана пред отварање“, поручују организатори ХСФ-а, додајући да ће ове године у оквиру обиљежавања великог јубилеја „Духа са сјекиром“ угостити и једног од највећих цртача свих времена са ових простора и јединог „домаћег“ аутора Загора, Бранислава Банета Kерца, чија се четворођелна епизода Загора управо налази на киосцима и стрипарницама широм региона.

„Бане ће у програму петнаестог ХСФ-а наступити и као цртач али и као музичар са својом музичком групом „Best Moon Rising“, трибјут бендом легендарних ЦЦР. Kоначно, за предавање о Загору биће задужен Душан Младеновић, главни уредник издавачке куће Весели Четвртак, док ће се о посебној изложби постарати Стефано Бидети, уредник магазина „Дух са сјекиром“ који у сарадњи са издавачком кућом Бонели излази у Италији већ тринаест година и који је већ објављивао приче о ХСФ-у“, најављују из ХСФ-а.

Валерио Пићони, фантастични аутор познат по свом елегантном, меканом и прецизном стилу, на сцену је ступио још средином деведесетих када црта једну епизоду стрипа „Maks Living“, те ради за стрип ревију „Intrepido““. Убрзо добија шансу да се опроба у издавачком гиганту „Boneli Editore“, за које црта једну епизоду „Zone Iks“, након чега одмах улази у тим легендарног сценаристе Ђанкарла Берардија и његовог сјајног и критички прихваћеног серијала „Julija“ за који црта преко петнаест епизода. Симултано се опробава у раду и на другим јунацима, па тако у сарадњи са још једном цртачком легендом и бившим специјалним гостом ХСФ-а, Маурициом Ди Винћенцом, ради неколико епизода „Дилана Дога“. Ова се сарадња показала успјешном, па тако двојац добија прилику да ради на првој и четвртој епизоди сада већ изразито успјешног серијала „Загор – Kоријени“ на којем цртачки бриљирају.

Марћело Манђантини је своје прве радове објављивао у сарадњи са групом „Лука стрипови“ која име носи по италијанском градићу, храму стрипа и дому једног од највећих свјетских фестивала. Црта пет епизода серијала „Област 51“ те стриповану биографију Филипа Мацеија, јунака Америчке револуције. За издавача Меркури потом црта четири епизоде „Бијелог ђавола“ те за кућу Титивилус ради на серији хумористичких и гег стрипова „Авантуре Арие и Геа“. Све то га препоручује издавачкој кући Бонели, те од 2003. године постаје члан редовне екипе цртача „Загора“. Манђантини од тада ради десетине епизода редовног, специјал и макси Загора и постаје једна од „најпоштованијих цртачких руку“ овог серијала. Наравно, да његов таленат не остаје везан само за једног јунака, па тако симултано Манђантини црта и епизоде Мартија Мистерије, Дампира, Адама Вајлда, Драгонера, и Натана Невера и постаје један од најприсутнијих аутора на киосцима у Италији гдје се и сада налази његова јулска епизода Загора. Организатори подсјећају да су, уз наведене госте, своје присуство на 15. ХСФ-у потврдили и Седат Оезген из Њемачке, Артyом Тракханов из Русије, те Шпањолка Анеке Муриљенем и Ирац Kиан Торми, као и Изар Луначек из Словеније и Мирољуб Милутиновић Брада из Србије.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here