Registrovano 15 oboljelih od žutice u Herceg Novom od sredine jula

Od polovine jula do danas u Herceg Novom je registrovano 15 slučajeva žutice, odnosno Hepatitisa A. Na području Boke ih je bilo 23 ukupno premda nisu svi stanovnici ovog dijela primorja ali je riječ o osobama koji su boravili ili radili tokom ljeta pa se vode kao slučajevi zaraze na ovom području.
S obzirom da je riječ o većem broju zaraženih u odnosu na prethodne godine epidemiolog Doma zdravlja dr Slađana Zgradić proglasila je epidemiju i obavijestila Institut za javno zdravlje a dopis je upućen svim institucijama kolektivnog smještaja sa preporukama za veći stepen higijene ruku, toaleta, prostorija.

-Sporadični slučajevi su počeli prije mjesec i po i to uglavnom među odraslom populacijom. Registrovano je jedno oboljelo dijete koje je bilo kontakt svog oca. S obzirom na to da su početkom septembra bile i restrikcije vode, iz bojazni da ne dođe do većeg širenja bolesti, moja obaveza kao epidemiologa bila je da obavijestim sve nadležne i kolektive koji imaju najosjetljiviju populaciju, kazala je za RTHN dr Zgradić.
Ističe da su obrađeni svi kontakti zaraženih i da prate situaciju, te da je najvažnije podići stepen higijene na veći nivo kako se zaraza ne bi širila. Moguće je da bude još sporadičnih slučajeva zaraze, prvenstveno među kontaktima, kaže dr Zgradić ističući da ne treba širiti paniku već djelovati na podizanju nivoa lične i higijene prostorija u radnom i porodičnom okruženju kao i javnih površina.
Šta je uzrok zaraze za sada nema zvaničnih potvrda ali će oni biti objavljeni nakon ispitivanja koja su u toku a za koja su zadužene različite institucije.
Šta je žutica, koji su simptomi, koliko traje inkubacija, kako se prenosi?

Hepatitis A je akutno zapaljenje jetre prouzrokovano hepatitis A virusom. Pripada grupi crijevnih zaraznih bolesti. Najčešće se radi o blagoj bolesti koja ne ostavlja posledice niti hronično nosilaštvo virusa.

Bolest počinje opštim simptomima: zamor, malaksalost, glavobolja i povišena tjelesna temperatura. Pored ovih simptoma, javljaju se i drugi: gubitak apetita, muka, nagon na povraćanje. Pacijenti primjećuju da je mokraća tamnija, a stolica svetlija. Posle toga se javlja žutica vidljiva na beonjačama, koži i sluzokožama. Ovaj najkarakterističniji znak, po kome je oboljenje i dobilo ime se ne mora ispoljiti. Infekcija ovim virusom može proći bez pojave bilo kakvih simptoma. To su asimptomatske infekcije. Blagi oblici i asimptomatske infekcije su naročito česte u dječjem uzrastu.
Vremenski period od ulaska virusa u organizam do pojave prvih simptoma bolesti je period inkubacije. Iznosi od 15-45 dana, najčešće oko mjesec dana. Krajem treće nedjelje od oboljevanja pacijent praktično više nije zarazan.
Otpornost virusa omogućuje njegovo dugo preživljavanje u spoljnoj sredini. Širi se kontaktom, kontaminiranom vodom ili hranom. Najznačajniji put širenja je kontaktni. Ostvaruje se preko ruku koje su kontaminirane virusom hepatitisa A, bilo direktnim dodirom sa oboljelim, ili asimptomno inficiranim, ili indirektno, preko kontaminiranih predmeta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here