RAZVOJ TURIZMA DEFINISATI STRATEGIJOM, ZDRAVSTVENI TURIZAM KAO PAMETNA SPECIJALIZACIJA

Ministarstvo ekonomskog razvoja i Privredna komora Crne Gore, organizovali  su Okrugli sto fokus grupe na temu izrade Predloga Strategije razvoja turizma Crne Gore 2021 – 2025 godine sa Akcionim planom. Poseban dio biće Strategija pametne specijalizacije Crne Gore 2021-2024., a prioritet je ”Održivi i zdravstveni turizam”. Sastanku su prisustvovali Dalibor Vuković iz Tursitičke organizacije Herceg Novi i Duško Milanović u ime kompanije Lighthouse of Montenegro.

Predsjednik OU turizma i ugostiteljstva, Ranko Jovović kazao je da će Strategija razvoja turizma Crne Gore 2021-2025. godine s Akcionim planom predstavljati krovni strateški dokument, koji će definisati viziju daljeg razvoja turizma, vodeći računa o načelima održivosti, razvojnim potrebama i potencijalima turizma u Crnoj Gori.

Aleksandra Slavuljica Gardašević, v.d. generalne direktorice Direktorata za razvojne politike u turizmu iz Ministarstva ekonomskog razvoja, kazala je izrada ovog dokumenta predstavlja veliki izazov i obavezu za sve jer podrazumijeva osnaživanje ekonomije i finansija, te podizanje životnog standarda. Podsjetila je da je u junu formirana radna grupa i od tada se intenzivno radi,, a uključeni su i NVO sektor, turistička privreda, Nacionalna turistička organizacija, Svejtska turistička organizacija, kao i Svjetska banka, što će dati jednu međunarodnu dimenziju ovom dokumentu i potvrdu da smo na pravom putu u globalnim turističkim okvirima.

– Moramo raditi na povećanju kvaliteta destinacije, a ne kvantiteta – istakla je Slavuljica, i dodala da će u fokusu biti povećanje turističkog  prometa, ali ne uz neophodno povećanje broja turista.

Kao glavni problemi i prepreke prepoznali su – sezonalnost, regionalnost, nedostatak kadrova, izradu turističke baze, kao nešto je što je odavno detektovano kao problem, digitalnu transformaciju, rješavanje otpada, nedostatak generalne svijesti o značaju razvoja turizma kod građana, neadekvatnu dostupnost turističkog proizvoda, te nedostatak destinacijskog menadžmenta gdje se mora angažovati priovatno javno partnerstvo u planiranju proizvoda.

– Urađena je SWOT analiza unutrašnjeg okruženja od kojeg zavisi realizacija projekta. Ono što moramo uraditi jeste, povećati snage, eliminisati slabosti, i iznaći mogućnosti u okviru kojih treba da radim. Uurađena i analiza sveukupnog makroekonomskog ambijenta, uzimajći u obzir političke, ekonomske, pravne, tehnološke, te faktore uticaja na sredinu, jer samo zajedničkom interakcijom možemo doći do realizacije projekta i spiska stejkholdera- kazala je ona.

Nataša Žugić, načelnica Direkcije za projekciju i planiranje razvoja zdravstvenog turizma u Ministarstvu zdravlja kazala je da zdravstveni turizam mora biti tretiran kao dio ukupne turističke ponude, te da Crna Gora mora nastaviti sa proširenjem i povećanjem kvaliteta pružanja turističkih usluga, diverzifikuje proizvode, uspostavi standarde, odnosno, mora da stvori mogućnost produžetka trajanja turističke sezone i istovremeno regionalno valorizuje, kako južni, tako i njen centralni i sjeverni dio.

Dalibor Vuković, TO HN, istakao je važnost afirmacije zdravstvenog turizma i Herceg Novog kao njegovog sjedišta. On je sugerisao da se u Strategiju uključe dentalni turizam, digitalni nomadi, te da se mora raditi na gastroidentitetu i brendiranju crnogorskih proizvoda koji treba da budu magneti za privalačenje gostiju kod nas.

Duško Milanović, Lighthouse of Montenegro,  složio se da je problem nedostatka radne snage prisutan, te pozvao na usvajanje predloga o uvođenju kategorije stalnog sezonskog radnika.

-To je rješenje koje već postoji u Hrvatskoj, gdje poslodavac isplaćuje punu zaradu sa porezima i doprinosima, a nakon šest mjeseci zaposleni  prima 70 odsto zarade gdje država subvencioniše doprinose i poreze, dodajući da je ovo kompatabilno sa najavljenom Strategijom.

Prioriteti pametne specijalizacije: ”Održivi i zdravstveni turizam”

Marijeta Barjaktarović Lanzardi, v.d. generalna direktorica Direkcije za inovacije i tehnološki razvoj u Ministarstvu ekonomskog razvoja, istakla je da pametna specijalizacija predstavlja inovativni pristup strateškom planiranju u kome država skenira ekonomske, inovacione, istraživačke i privredne potencijale zemlje, te da čini krovni dokument za brojne sektore.

-Ovaj koncept okuplja javnu upravu, akademsku i poslovnu zajednicu i civilno društvo, koji imaju zajednički zadatak, a to je implementacija strategije dugoročnog ekonomskog rasta zasnovanog na inovacijama, istakla je Lanzardi.

Prema njenim riječima, Crna Gora je prva zemlja van Evropske eunije koja je usvojila Strategiju pametne specijalizacije (S3) još 2019. godine, a programski period  od 2021-2024 god. baziran je na Operativnom programu za implementaciju S3, u okviru kojeg će biti neophodna jasna identifikacija projekata, kreiranje skupine programa, i usmjeravanje instrumenata podrške u ovim oblastima.

Ona je istakla da će fokusna područja biti pametne i zelene tehnologije u nautičkom turizmu, standardni i inovativni terapeutski programi za pacijente obloljele od hroničnih nezaraznih bolesti i zavsnike od psihoaktivnih supstanci, napredne medicisnke usluge u multidisciplinarnoj dijagnostici i stomatologiji, te programi za rekonvalscente nakon ortopedskih intervenicja, neurološke pacijente i sportiste.

– Potencijal vidimo i u ponudi sportsko reakretivnog „wellness“ turizma , upotrebi naprednih tehnologija u onkologiji, kao i proizvodnji farmakopreparata i razvoj farmakoterapije – kazala je ona.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here