RAZMOTREN NACRT ZAKONA O TURIZMU I UGOSTITELJSTVU

Privredna komora Crne Gore i Ministarstvo ekonomskog razvoja, organizovali su okrugli sto na temu: Nacrt zakona o turizmu i ugostiteljstvu. Ovaj zakon predstavlja krovni zakon u oblasti turizma i ugostiteljstva i njime se uređuju uslovi za obavljanje turističke i ugostiteljske djelatnosti, ali i druga pitanja.

Nacrt zakona je usklađen sa zakonodavstvom Evropske unije, prenošenjem Direktive o putovanjima u paket i povezanim putnim aranžmanima. Okurglim stolom je moderirao predsjednik OU turizma i ugostiteljstva Ranko Jovović, uz podršku sekretarke Sanje Marković, a u radu je uz članove učestvovao i Marjan Milačić, generalni direktor Direktorata za normativne poslove i upravni postupak u turizmu, Ministarstva za ekonomski razvoj.

Predsjednik OU turizma i ugostiteljstva Ranko Jovović kazao je da turizam u Crnoj Gori iz godine u godinu sve snažnije opravdava ulogu strateške privredne grane, posebno imajući u vidu činjenicu da njegovo učešće u BDP kontinuirano raste. Prema njegovim riječima, savremeni razvoj turizma karakteriše razvoj posebnih oblika, koji su značajni za generisanje zaposlenosti, povećanje standarda stanovništva i uravnotežavanje regionalnog razvoja. Neophodno je da se novim zakonskim rješenjem ide u pravcu unaprijeđenja pravnog okvira za eliminisanje biznis barijera, kreiranja visokokvalitetnog turističkog proizvoda i dalji razvoj sektora turizma i ugostiteljstva kao strateške grane crnogorske privrede.

Marjan Milačić, generalni direktor Direktorata za normativne poslove i upravni postupak u turizmu, Ministarstva za ekonomski razvoj, kazao je da ovaj zakon predstavlja strateški dokument, te da je njegov nacrt izmijenjen u cijelosti, osim u dijelu evropske direktive koja se odnosi na zaštitu potrošača i turista.

Namjera stručnog tima Ministarstva ekonomskog razvoja jeste da novi zakonski tekst omogući lakše i brže ostvarivanje prava pružalaca turističkih/ugostiteljskih usluga, naročito prilikom dobijanja odobrenja za rad ugostiteljskih objekata, na koji način će biti eliminisano opterećenje za stranke koje je važeći Zakon nametao kada je u pitanju dostavljanje dokaza neophodnih za izdavanje pomenutih rješenja. Broj dokumenata koji je potreban ugostitelju ili turističkom djelatniku prilkom izdavanja odobrenja za obavljanje delatnosti sveli smo na 3 dokumenta koje je vrlo lako pribaviti, uz minimalnu administrativnu taksu – kazao je on. Rješenja ponuđena ovim Nacrtom, a u saradnji sa odgovarajućim inspekcijskim službama, dovešće do drastičnog suzbijanja sive ekonomije i nelegalnog poslovanja – kazao je Milačić. Dodao je da je Krivičnim zakonikom Crne Gore propisano da je obavljanje privredne djeltnosti bez odobrenja za rad i protivno odobrenju za rad krivično djelo. Stoga, je takav predlog odredbe inkorporiran i u ovaj Nacrt , a nadležni inspekcijski organ neće moći izreći prekršajnu, već će biti normativno obavezan da podnese krivičnu prijavu.

Napominje i da je postojao ogroman broj prekršaja u prethodnom Zakonu, a da je sada taj broj sveden sa 95 na 46.
Nenad Drašković, Unija poslodavaca Crne Gore pozdravio je Nacrt novog zakona, ističući posebno dio koji se odnosi na suzbijanje sive ekonomije, koja predstavlja jedan od velkih problema u crnogorskoj provredi , a posebno turizmu.

Boris Marđonović, Udruženje hotela Crne Gore istakao je da ovo udruženje smatra da trenutni Nacrt i najavljene izmjene Zakona predstavljaju dobar i značajan napredak, posebno u uklanjanju biznis barijera.

Kao jednu od sugestija, ovo udruženje predlaže da se Nacrtom prije svega utvrdi lista regulisanh profesija u turizmu i ugostiteljstvu, te da se obavljanje turističkih djelatnosti dozvoli isključivo pravnim i fizičkim licima koja su upisana u Registar turističkih subjekata na osnovu dokaza o kvalifikacijama.

Boško Vujičić, Udruženja turističkih agencije Crne Gore, imao je nedoumice koje su se odnosile na podružnice turističkih agencija i njihovo postojanje u istom gradu u kojoj posluje i sama agencija, te da li je i dalje potrebno jemstvo od 20.000 eura za svaku podružnicu.

Tokom okruglog stola, predloženo je i da se u novi Zakon uvrsti i član koji se odnosi na ugostiteljske usluge na uzgajalištu vodenih organizama. Ove usluge obuhvatile bi pripremanje i usluživanje toplih i hladnih jela, pića i napitaka iz pretežno sopstvene proizvodnje, te usluge učestvovanja u aktivnostima akvakulture/marikulture, kao što su: hranjenje vodenih organizama, čišćenje uzgojnih instalacija, izlov vodenih organizama, prezentacija uzgoja vodenih organizama i sl. Sugestije iznesene tokom okruglog stola biti razmotrene do kraja javne rasprave, pozvao da se iste dostave resornom Ministarstvu, kako bi bile razmotrene i u krajnjem prihvaćene.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here