RADOVI ZA BOLJE FUNKCIONISANJE VODOVODA I KANALIZACIJE

Radnici preduzeća Vodovod i kanalizacija Herceg Novi angažovani su na uređenju magacinskog prostora u Zelenici. Prva faza radova obuhvata betoniranje platoa za pravilno skladištenje cijevi i druge opreme, kazao je za RTHN tehnički direktor preduzeća Vodovod i kanalizacija Herceg Novi Goran Simović:

 – Plan je da se naprave boksovi, gdje će svaki profil cijevi imati svoj prostor za pravilno skladištenje. Plan je i da se uradi zaštitna ograda i nadstrešnica iznad platoa na većoj površini, koja se nalazi između izvorišta Opačica i radionice Vodovoda u Zelenici. Na ulazu je uređen parking prostor za vozila radnika. Ovaj dio godinama je bio zapušten i nije se u njega ulagalo, dok nismo došli na ideju i evo sada radimo na uređenju prostora, objasnio je Simović.

Prioritet za hercegnovski Vodovod u narednoj godini biće smanjenje tehničkih gubitaka u sistemu snabdijevanja za oko 10 odsto.

– Tako da bi narednog ljeta bilo dovoljno vode za sve kategorije potrošača, u svim visinskim zonama i na cijeloj teritoriji Opštine Herceg Novi. Već smo započeli sa tim aktivnostima u septembru, i to na dvije lokacije. U Bijeloj je zamijenjen cjevovod ne kojima su detektovani veliki gubici na mreži. Na Ratiševini je je identifikovana zona sa neopravdano velikom potrošnjom i tu smo pristupili, možda nepopularnim mjerama kod potrošača, za smanjenje neobračunatih količina, kako što je izmiještanje vodomjera na mjestu priključenja, ugradnji kontrolnih vodomjera na razvodnim cjevovodima, sanaciji kvarova i drugo. Ta zona je dosta uređena i tako idemo kako ne bi do ljeta, imali problema u vodosnabdijevanju u višim zonama. Sutorina nije bila pokrivena vodovodnom mrežom. Postavljeno je kilometar i 300 metara novog cjevovoda od tržnog centra HDL do servisne zone Taksi More. Ti potrošači u industrijsko – sportskoj zoni, koji gravitiraju cjevovodu će biti priključeni. Intenzitet gradnje je stalan. Primjera radi FK Obilić je priključen i prebačen na sistem vodosnabdijevanja. Ipak nisu svi potrošači priključeni na cjevovod. Teče procedura priključenja. Ne zavisi sve od tehnike već i od određenih pravnih normativa, podnošenje zahtijeva i prateće dokumentacije. Svi potrošači kojima je bilo otežano vodosnabdijevanje, će biti normalizovano,sa priključenjem na sistem, ocijenio je Simović.

Sve aktivnosti su dio strateškog plana za smanjenje gubitaka vode u sistemu, koji će se intenzivirati u narednoj godini. Realizacija Akcionog plana za smanjenje gubitaka vode u sistemu podrazumijeva uvezivanje svih sektora preduzeća, od službe detekcije, naplate, radne jedinice vodovodna mreža, baždarnice i laboratorije, gdje se ispituje kvalitet vode, u Filter stanici.

Operativnost tehničke službe preduzeća Vodovod i kanalizacija je na visokom nivou.

Od početka godine do 1. decembra  tehnička služba imala je ukupno 2.017 intervencija na otklanjanju kvarova na vodovodnoj mreži. Stepen otklanjanja kvarova je 24 časa, po prijavi. Izmješteno je ukupno 760 metara vodovodne mreže. Ugrađeno je 3.290 novih dionica cjevovoda. U radnoj jednici Baždarnica ukupno je zamijenjeno 3.900 vodomjera, zbog zatrpanosti ili se potrošači oglušuju o izmirenju obaveza. Od novih aktivnosti, u posljednja dva mjeseca, izmješteno je 40-tak vodomjera na nepristupačnim mjestima. Sa mreže je isključeno 1.340 neredovnih platiša.

 Evidentirano je 1.380 intervencija na mjernim mjestima. U službi detekcije ukupno je obavljeno 7.710 intervencija na detekciji kvarova na glavnim i sekundarnim cjevovodima, postavljanja mobilnih mjerača protoka, očitavanja pritiska u cijevima i rubnim krajevima, step testinga, bilansa stanja i zoniranja.   

Služba elektro-mašinskog održavanja je u 2021. godini obavila rekonstrukciju tri hidroforske stanice. Radili su na planu razvoja telemetrije, odnosno, nadzora stanja rezervoara, što podrazumijeva, da se redovno ( svakog minuta) mogu dobiti podaci o nivoima vode u rezervoarima, što nam govori da su na nekoj lokaciji evidentni gubici, a što potom služba detektuje, podsjetio je Simović.

On ukazuje na stanje cjevovoda od Zmijica do Kamenara,koji je u vlasništvu Regionalnog vodovoda.  

– Na lokaciji u Bijeloj taj cjevovod  je u lošem stanju. Sanacija je komplikovana, postoje razne metode. Najbolja bi bila klasična zamjena cijelog cjevovoda, iskop nove trase i polaganje novog. Radi se o kilometrima cjevovoda, to su već  milionski iznosi. Radimo na  zonskom snimanju unutar cjevovoda. Uočene su velike anomalije u njegovom funkcionisanju. Taj cjevovod je u nadležnosti Regionalnog vodovoda, a koristi je ViK HN. Moramo se iskordinisati sa Regionalnim vodovodom, smatra Simović.  

U Službi kanalizacije registrovano je ukupno 1.150 intervencija na mreži, dok na pumpnim stanicama, koje stalno održavaju i čiste, urađeno je 1.400 intervencija.    

 U prethodnom periodu intenzivirane su aktivnosti na poboljšanju uslova rada i bezbjednosti zaposlenih.

Simović izdvaja aktivnosti na kompletnom  uređenju objekata izvorišta Opačica.

Urađeno je dosta kako bi se dobila i upotrebna dozvola za izvorište, a bilo je zapušteno.

Najavljena je izgradnja kanalizacione mreže kroz Kutsko polje. Neophodno je  uraditi priključenje od Kluba penzionera do magistralnog voda, a onda da se uzvodno uradi kanalizacija. Kanalizacija je prijeko potrebno da se zaštiti vodoizvorište Opačica, koje je ugroženo od izlijevanja septičkih jama.

Pokrenuli su i priču oko primjene metoda biološke razgradnje putem algi u postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda, u cilju eliminisanja emisije neprijatnih mirisa sa kolektora. Poslate su u servis i dvije pumpe u Đenoviću. Imaju rezervne, koje zamijenjuju.

Kolektor nije tehnički primljen. Do tada, a kada će do toga doći – nije izvjesno, jer su skeptični da će  ispuniti tehničke norme, zbog brojnih manjkavosti projekta, radnici Vodovoda i kanalizacije posvećeno održavaju primarne kolektore i postrojenje, mada to i nije u njihovoj nadležnosti.

U organizaciji preduzeća Vodovod i kanalizacija raspisani su tenderi za nabavku materijala i opreme.Između ostalog raspisan je i tender za nabavku bagera za mašinske iskope, tako da neće biti potrebno angažovanje trećeg lica za ove poslove. Radove i nabavku samostalno finansira ovo preduzeće.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here