Promovisana fotomonografija o Jadranu: Riznica vremena i života kluba sa Škvera

Odlično likovno opremljena fotomonografija koja nosi naslov „Plivački vaterpolo klub Jadran Herceg Novi – Prvih 100 u slikama“ predstavljena je sinoć na Škveru.

Izdanje u kojem je oko 1500 fotografija sa dobrim uvodnim cjelinama, privukla je pažnju svih ljubitelja knjige, posebno vaterpola, čiji klub „Jadran“ obilježava vijek postojanja. Fotografije objavljene u monografiji sakupili su i odabrali Boro Mračević i Miodrag Gabo Golubin.

Predsjednik kluba Đuro Marić je istakao da je riječ o vrijednom djelu te da je izazov bio smjestiti stotinu godina među korice jedne knjige.

– Boro Mračević i Miodrag Gabo Golubin uspjeli su da naprave kaleidoskop u kojem su označili postojanje najznačajnijeg sportskog kluba ovog grada, jedne od najvažnijih sportskih institucija ove i bivših država kroz koje je Jadran prošao. Od postanka, Jadran je bio epitet Herceg Novog, kazao je Marić i knjigu nazvao posvetom voljenom klubu.

– Na ovim fotografijama nisu samo plivači, vaterpolisti, treneri i oni ljudi koji su činili upravu već i svi oni  koji su dio svojih života utkali u istoriju Jadrana. Može se desiti da je neko izostao i da se nije našao na odabranoj fotografiji ali zato nije bilo mjesta jer bi knjiga imala hiljadu stranica. Zna se da je fotografija pokušaj da se zaustavi trenutak u vremenu. Zato ova knjiga nije samo dokument već emotivna knjiga jednog kluba u jednom vijeku i ona treba da uđe u svaki novski dom ali i obiđe svijet, zaključio je predsjednik Marić.

O brižljivo zapisivanoj istoriji u deset storija koje čini 10 decenija, govorila je novinar Vitka Vujnović naglasivši da ponekad jedna slika govori više od hiljadu riječi.

– Ove fotografije svjedoče kulturu življenja u Novome omogućavajući nam iluziju putovanja kroz vrijeme tokom minulog vijeka,  kazala je Vujnović, a potom podsjetila na pojedine značajne periode kroz koje se ogleda odbljesak vremena u kojem su živjeli, radili i ostvarivali uspjehe članovi Jadrana, ali i kako je grad slavio sve njihove trijumfe.

– Jadran ima svoj način života u kojoj je prva lekcija igraj srcem. Jadran je uvijek svoj, gospodstven i tradicionalan. Vremešan, a uvijek mlad. Ovo je neki moj drugi način sagledavanja ove Jadranove monografije i ove novske kulture, a knjiga je poruka i pouka koju treba znati pročitati. To Jadranaši znaju. Hvale vrijedan potez je i taj da je tekstove prevela na engleski Vukosava Kovačić Dabović i to je važno kao što je važno da se zna da Jadran ima u Herceg Novom vjerovatno najsređeniju dokumentaciju, rekla je Vujnović.

Zbirkom fotografija željeli su da ukažu na pravo kulturno blago koje posjeduje Herceg Novi, kazao je Miodrag Gabo Golubin.

– Ova monografija je rezultat nemalog truda da se obogati bibliografija sportske literature i u okviru obilježava jubileja i da kroz fotografiju, koja je moj hobi, prikažemo istorijski hod najvećeg sportskog giganta ovog grada i jednog od nosećih stubova na kojem stoji crnogorski vaterpolo, a to je Plivački vaterpolo klub  Jadran.

Dodaje da svaka fotografija ima priču, one se ukrštaju, prožimaju, uzajamno se dopunjavaju.

– Kao predani sakupljač, pa i sam autor nekih, stvarao sam kolekcije. Iz tih kolekcija izabrao sam za ovu priliku onu sportsku – Jadranovu. Ta kolekcija ne dozvoljava da se zaborave detalji. Boro i ja prekoračili smo jedan vijek i sakupljanjem fotografija oslikali dio života mladosti i iscrtali mapu jednog grada na kojoj se mnogi mogu naći bar u sjećanjima. Na ovim stranicama će vas dočekati radost, tuga, tišina, istorija. Ove fotografije su tragovi bosih stopa koje su ucrtale smjer dolazećeg vremena. Sakupljene u knjizi fotografije postaju dokument sportske istorije i značaj ove monografije što nam omogućuje čitanje koje je trebalo propratiti pogovorom, bilješkama kojim je obavješten čitalac koji ulazi u Jadranovu „enigmu“. Nadam se da smo kroz ovu našu građevinu fotografijom osvijetlili dio istorije našeg „Jadrana“. Spram te svjetlosti mi se razaznajemo događamo i, evo, zborimo, rekao je Golubin.

Dilemu kako opisati, objasniti vijek trajanja “tako da riječima bude tijesno, a Jadranu, Jadranašima, Novljanima i najširoj sportskoj javnosti, prostrano i jasno”, riješili su birajući fotografije takve da svaka stranica monografije dočara svom snagom život kluba, kazao je koautor Boro Mračević.

– One govore više od hiljadu riječi, one su toliko upečatljive da im propratni tekst i nije potreban. One koje se na prvi pogled pamte. Zajedno sa čuvenim novskim fotografom Gabom Golubinom otvorili smo klupske i privatne arhive, pregledali hercegnovski i dubrovački arhiv, arhivu VSJ; VPSCG. Pozvali smo sve Novljane i potomke starih Jadranaša da  otvore i pregledaju škrabije, škatule, baule i zavire u svoje foto albume. I svi su odgovorili. Iz ove prebogate riznice pažljivo smo izabrali 1500 fotografija koje se nalaze između  korica ove knjige, one su riznica vremena i života  Jadrana, rekao je Mračević.

Zahvalio je svim saradnicima posebno Jeftu Bjelici koji je obradio fotografije, Novici Zečeviću za grafički dizajn, Vukosavi Kovačić Dabović za prevod na egleski jezik, Biro Kontu za  štampanje i Opštini Herceg Novi za pomoć u realizovanju ovog projekta.

U muzičkom dijelu programa nastupio je Novica Zečević, a veče je završeno dodjelom zahvalnica svima koji su doprinijeli da fotomonografija doživi štampano izdanje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here