PRIVREMENE BOLNICE JOŠ UVIJEK NISU POTREBNE

Privremene bolnice za liječenje kovid oboljelih biće otvorene u slučaju da to bude potrebno, kazala je ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović za Mina news, ali za sada još ima slobodnih kovid postelja. Popunjenost bolničkih kapaciteta u petak ujutru iznosila je 61,4 odsto, odnosno od 850 kovid kreveta na sekundarnom nivou i u KCCG-u, bila su popunjena 522.

Podsjetila je da su povećali kapacitete za po 30 kovid postelja u KCCG i u Nikšiću, a u Baru i Kotoru su ugradili kiseonične stanice, odnosno povećan je broj mjesta sa centralnim kiseonicima.

-U ovom trenutku imamo još nepopunjenih kovid postelja. Uvijek razmišljamo korak unaprijed i ove postelje koje su opredijeljene unazad nekoliko dana, pripremane su u prethodne dvije sedmice, zaključila je Borovinić Bojović.

Ona je kazala da u Crnoj Gori trenutno ima dovoljno medicinskog kadra u kovid bolnicama premda su u izolaciji 22 ljekara, 53 medicinske sestre i tehničara i 13 nemedicinskih radnika, te svaka dodatna izolacija predstavlja opterećenje za rad.

-U ovom trenutku ta brojka je još kontrolisana. Posljednjih dana imamo uključivanje i ostalih kadrova sa drugih medicinskih odjeljenja u rad da kovid-om, kao što je to slučaj u čitavom svijetu.

U Crnoj Gori je do sada vakcinisano 2 250 osoba, a imunizacija se odvija po prioritetnim grupama.

Ministarka Borovinić Bojović je istakla da je za vakcinaciju trenutno prijavljeno više od tri hiljade medicinskih radnika i da broj svakodnevno raste. Očekuje i da zainteresovanost građana bude još veća jer je cilj dostizanje kolektivnog imuniteta.

Na pitanje kakav je stav Ministarstva zdravlja po pitanju prelaska škola na onlajn nastavu, Borovinić Bojović je odgovorila da će se Institut za javno zdravlje time ozbiljno pozabaviti i da će se o tome da li će škole preći na onlajn nastavu određeni vremenski interval, odlučiti istovremeno kada bude donešena odluka o novim korigovanim mjerama.

Do porasta broja oboljelih od KOVID-a 19, kako je kazala Borovinić Bojović, došlo je ne samo u Crnoj Gori, nego i u regionu i čitavom svijetu. Glavni uzrok je nepoštovanje mjera i pojava mutagenih formi virusa, koje su dovele do porasta broja zaraženih u čitavom svijetu.

-Potrebno još malo strpljenja, još malo solidarnosti i iskrene jedinstvenosti kako bismo prevazišli problem u kojem se nalazimo, kako bi svi zajednički, solidarno i najbrže došli do jedinstvenog cilja, a to je zdravlje svih nas lično, naših porodica, prijatelja, kumova, rođaka i svih ostalih u kompletnoj zajednici, navela je Borovinić Bojović.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here