Представљен програм научног скупа „Десанка Максимовић, завјештање срца, између земље, неба и мора“  

Српско просвјетно и културно друштво Просвјета-Херцег Нови у сарадњи са Задужбином Десанке Максимовић у Београду, а уз подршку Општине Херцег Нови, Секретаријата за културу и образовање, Министарства спољних послова Републике Србије, Управе за дијаспору и Србе у региону, организоваће научни скуп по позиву 14. и 15. октобра. Тим поводом је организована конференција за новинаре у Kући нобеловца Ива Андрића.

Уредница књижевних програма у ЈУК „Херцег Фест“, Дијана Кривокапић подсјетила је на почетку конференције да је књижевник Иво Андрић рођен на данашњи дан 1892. године. Подсјетила је на програме, организоване поводом јубилеја:

– Организовали смо током љета културну манифестацију „Иво Андрић, наш савременик“ , угостили 19 учесника из Србије, Републике Српске и Црне Горе. Потписан је Протикол о сарадњи између Задужбине Иве Андрића и Херцег феста. Обогатили и сталну изложбену поставку „ Андрићеве новске стазе, лица и предјели“, подсјетила је између осталог Кривикапић.

 Предсједница СПКД „Просвјета“ Оливера Доклестић  најавила је научни скуп поводом Дана општине и 20 година од постојања СПКД Просвјета у Херцег Новом и апострофирала  да је 130 година од рођења нобеловца а наредне ћемо обиљежити 125 година од рођења Десанке Маскимовић те 25 година од њеног упокојења:

Оливера Доклестић

 – СПКД „Просјета „ организује научни скуп у овом дому са учешћем елите познавалаца дјела, професора теорије књижевности са филолошких и филозофских факултета из Новог Сада, Београда, Никшића. Биће око 20 учесника на научном скупу, слушаћемо их на тему „Десанка Максимовић, завјештање срца, између земље, неба и мора“ , са подсјећањем на те године, када је Десанка Максимовић била гост у Игалу. У знак сјећања на њу је и спомен биста рад, нашег вајара Никше Косића, казала је она.  

Доклестић је најавила за 14.октобар од 19 сати изложбу докумената и слика из Десанкине заоставштине а приређује се са њеном задужбином у Београду. У Институту ће бити омаж , пјесничко вече које ће означити подсјећање да је преко 1.430 есеја, чланака, објављених радова до 1998. године о животу и дјелу Десанке Максимовић, а 175 композиција је написано захваљујући њеној поезији, која је изузетно музикална.

Више од 18 година се овдје дешава нучани скуп.

Доклестић је представила и листу учесника: проф др Ђорђе Деспић са Филолошког факултета Нови Сад, проф др Милош Ковачевић са Филолошког факултета Универзитета Београд , проф. др Јелена Панић Мараш учитељски факултет Београд, проф. др Бојан Ђорђевић  ех управник задужбине Десанка Максимовић , члан управног одбора задужбине, специјалиста за архивистику, библиотекарство и дубровачку књижевност а говориће  на тему Црне птице над Боком и смрт у касним песмама Десанке Максимовић, док су учешће на скупу најавили и други еминентни професори и ствараоци, познаваоци лика и дјела Десанке Максимовић…

Глумац Данило Бабовић говорио је стихове из опуса Десанке Максимовић пјесму „Имамо пасош“.

Сви радови презентовани на научном скупу као трајно завјештање наћи ће мјесто у Зборнику, који ће бити посвећен Десанки Максимовић.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here