PETRONE: EDUKACIJA I PREVENCIJA PRVI KORACI ZA BORBU PROTIV POŽARA

Direktorat za zaštitu i spašavanje Ministarstva unutrašnjih poslova, u saradnji sa opštinskom službom zaštite i spašavanja, je u sklopu Plana pripreme ljetnje sezone na Trgu Nikole Đurkovića organizovao Info dan o prevenciji i zaštiti od požara.

Informativni flajeri o prevenciji i zaštiti od požara dijeljeni su građanima Herceg Novog na glavnom gradskom trgu. Preventiva je imperativ svih službi i građana, jer jedan euro uložen u prevnetivu vraća čak sedam eura.

Prema riječima načelnice Direktorata za zaštitu i spašavanje područne jedinice Herceg Novi Lidije Petrone, naziv flajera je „Šumski požari – bezbjednosna uputstva“.

– U njima je navedeno šta treba raditi ukoliko ste u prirodi, ako se vaša kuća nalazi u blizini šume šta radite ako dođe do požara, ukoliko se požar približava vašoj kući i slično. Osnova je uvijek preventiva, na čemu dosta radimo u Direktoratu za zaštitu i spasavanje, kao i na edukaciji djece i građana – kazala je ona.

U flajeru su smjernice i preporuke za brojne scenarije koji mogu dovesti do požara.

Petrone podsjeća da je zabrana loženja na otvorenom na snazi do 1. oktobra i apeluje na građane da izbjegavaju sve radnje koje mogu izazvati požar.

Građanima Crne Gore dostupan je evropski broj za hitne situacije 122, a u državi postoje tri takva komunikaciona centra, glavni je u Podgorici, a druga dva su u Bijelom Polju i Baru.

– Kada se dogodi saobraćajna nesreća, ne morate trošiti vrijeme pozivajući Policiju, hitnu pomoć i vatrogasce posebno, već pozivom na 112 naš operater će vas spojiti sa svim tim službama. Pogodnost ovog broja je što vas operater tačno locira, što umnogome olakšava pripadnicima službi da dođu na lice mjesta – objašnjava Petrone.

Edukacija je najvažnija kako bi građani znali šta da rade u vanrednim situacijama, a Direktorat veliku pažnju posvećuje najmlađima.

– Zbog toga insistiramo da edukacija počne od malih nogu, zato obilazimo škole i na tim prezentacijama govorimo recimo kako se ponašati prije ili u toku zemljotresa, poplava, požara i tako dalje, jer ako od malena ne razvijate tu svijest, teško ćete kao stariji znati da se snađete – objašnjava Petrone.

Veliki problem, kako navodi, još uvijek je nabavka adekvatne opreme za pripadnike lokalnih službi zaštite i spašavanja.

– Mi u Direktoratu sprovodimo mnogo projekata, kroz koje pokušavamo da obezbjedimo kako obuku tako i barem dio neke opreme. Sve je to malo, ali naše su mogućnosti tolike. Međutim, građanin može da ima razvijenu svijest, ali ako je nema onaj koji donosi odluke, onda je to veoma težak posao – smatra Petrone.

Područna jedinica Direktorata za zaštitu i spašavanje obuhvata Opštine Kotor, Tivat i Herceg Novi, a Zabrana loženja na otvorenom na području Herceg Novog na snazi je od 1. juna do 30. septembra.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here