PEJOVIĆ: PRIVREMENA ZABRANA PRODAJE IMOVINE VEKTRA BOKE NEZAKONITA

Privredni sud uveo je privremenu mjeru obezbjeđenja kojom je zabranio prodaju nepokretnosti kompanije Vektra Boka u Igalu, pokrenutu na zahtjev Opštine Herceg Novi i bivših radnika tog preduzeća. Riječ je o tri parcele u katastarskim opštinama Topla i Trebesin, ukupne površine oko 20.000 kvadrata, čija je ukupna vrijednost, po novoj procjeni, 1,7 miliona eura. Prodaja je pokrenuta radi naplate potraživanja koja Opština i bivši radnici imaju prema „Vektra Boki“. Ovom zabranom stopiran je plan lokalne uprave o izgradnji autobuske stanice u Igalu.

Bivši radnici HTP Boka uložili su žalbu Apelacionom sudu i očekuju da odluka bude donesena po zakonu, saopšteno je  na konferenciji za novinare.

Kako je kazao pravni zastupnik radnika Jovan Pejović, sudija Privrednog suda Ivan Kovačević, pod izuzećem protivno zakonu donio je privremeno mjeru obezbjeđenja, kojom je zabranio radnicima i Opštini da se naplate.

– Očigledno se ovom privremenom mjerom štiti interes jake interesne grupe iz Podgorice. Opravdano sumnjamo kako će se situacija dalje odvijati kad počne stečaj. Do sada su bivši i sadašnji radnici AD Vektra Boke bili žrtve diskriminacije Privrednog suda, koji je Opštini, mimo plana reorganizacije, zabranio naplatu dospjelih potraživanja u izvršnom postupku – navodi on.

Pejović ističe da su radnici završili parnice pred Sudovima u Crnoj Gori u svoju korist, međutim problem predstavlja izvršenje tih presuda i opstrukcija Privrednog suda. U slučaju stečaja, radnici će biti u prvom isplatnom redu, ali neće biti privilegovani povjerioci u odnosu na druge.

– Opasnost za sve povjerioce je potraživanje OTP-a i CKB-a u visini od 28 miliona eura, koje je Brković odavno potrošio preko Vektre Montenegro. Kada se u stečajnu masu uvrsti to potraživanje, kao i potraživanje ostalih povjerilaca, imajući u vidu otuđenu imovinu,  sredstva sa računa, restitucije, po meni radnici dolaze u situaciju da razmnišljanju da li će i koliko dobiti u procentima – upozorio je Pejović.

Bivši radnik Vojin Miljanić postavlja pitanje stečajnom sudiji, predsjedniku suda i imovisnkom zaštitniku, koliko će radnicima vrijediti četvrta rata za godinu ili dvije, kada bude naplaćena. On ističe da su radnici u prvom isplatnom redu.

– Strah Privrednog suda, odnosno predsjednika i zaštitnika imovinsko-pravnih odnosa nije realan, da će prodajom imovine doći do posebnih izvršnih postupaka i značajne promjene imovinsko-pravnog statusa stečajnog dužnika, to jeste Vektra Boke – smatra Miljanić.

Radnici su su mišljenja da stečaj treba uvesti u kompaniju, ali tek nakon što oni naplate sva potraživanja.

Privredni sud je u vezi sa ljudima koji su osumnjičeni za organizovani kriminal, tvrdi bivša radnica Maja Pajević, jer nije reagovao na brojne malverzacije menadžmeneta Vektra Boke, ali reaguje sad kada radnici treba da naplate svoja potraživanja.

– Pozivamo Apelacioni sud da donese odluku u našu korist, da se vodi prostim principom pravičnosti i utvrdi o čemu se ovdje zapravo radi. Takođe, nadamo se da će i specijalni državni tužilac uzeti u obzir ovaj predmet propale privatizacije Vektra Boke i na taj način konačno omogućiti da se zadovolji pravda – ističe ona.

Radnici pitaju zbog čega je Privredni sud tek sada donio odluku o sprovođenju mjera obezbjeđenja imovine, a nije reagovao kada je kompanija prodavala mnogobrojne objekte, među kojima zemljište i restoran u uvali Žanjic.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here