Otvorena izložba fotografija “Željeznica u Boki Kotorskoj, Trebinju i okolini”

U galeriji Narodnog muzeja u Pančevu otvorena je izložba “Željeznica u Boki Kotorskoj, Trebinju i okolini” Otvaranju izložbe prisustvovale su delegacije gradova Pančeva, Herceg Novog i Trebinja, predstavnici železničkih kompanija iz Srbije, Crne Gore i Republike Srpske, kao i turističke organizacije Herceg Novi, čija je ovogodišnja letnja ponuda predstavljena u sklopu otvaranja izložbe.

Gradonačelnik Pančeva Aleksandar Stevanović istakao je da mu je veliko zadovoljstvo i čast što otvora ovu zanimljivu izložbu koja nas podseća, kako je nekada izgledala železnica u Boki Kotorskoj, Trebinju i okolini, kao i kakav je bio njen sveopšti značaj.

-Ovih devedeset fotografija nastalih tokom 20. veka nas vraćaju kroz vrijeme i podsećaju ne samo na značaj železnice, već i istoriju mjesta i predjela kroz koja je prolazila i upravo zbog toga ova izložba ima posebnu vrednost. Ovo je prilika i da se mlađe generacije upoznaju sa periodom kada je železnica bila veoma važno prevozno sredstvo, praktički neko vrijeme i jedini vid prevoza u tim krajevima istakao je Stevanović.

FOTO: Željeznička stanica Zelenika, 8. avgust 1967. foto Herbert Stemler

Prisutnima su se u ime Opštine Herceg Novi obratio Mirko Mustur potpredsednik opštine i Dalibor Vuković PR Turističke organizacije Herceg Novi. Oni su u svom izlaganju naveli koliki je bio značaj železnice ne samo za privredu i ljude, i da je imala poseban značaj i za razvoj turizma. Iako danas železnice više nema ona je i dalje na neki način prisutna jer deo pruge koja je išla uz more danas je pretvoren u predivno šetalište dugačko više od šest kilometara.

FOTO: Trebinje, Lokomotiva JŽ 83-141 zajedno sa još tri lokomotive pred kasaciju, oko 1977. godine Foto Pero Nikolić

Zamjenik gradonačelnika Grada Trebinja Dražen Bošković govorio je o velikom značaju koji je železnica imala za cijelu jugoistočnu Hercegovinu, posebno za grad Trebinja. Predviđeno je da se neki djelovi stare trase pruge obnove i da se pored pješačkih i biciklističkih staza napravi i turistička pruga poput Šarganske osmice.

Gostima su se još obratili i Dragana Lukšić direktorka direktorata za željeznički saobraćaj Crne Gore i Željko Radić generalni direktor Željeznice Republike Srpske.

Autor izložbe, Josip Veber, istakao je da je ova izložba do sada gostovala u nekoliko gradova Crne Gore i Trebinju, a da je u planu da gostuje i u Herceg Novom, Doboju, Banja Luci, Zagrebu i Ljubljani.

Izložbu čini devedeset fotografija nastale u periodu od 1901. do 1968. odnosno 1976. godine na teritoriji Boke Kotorske, Trebinja, Dubrovnika, Konavala, Popovog polja i jugoistočne Hercegovine. Fotografije su prikupljane duži niz godina iz porodičnih albuma starih železničkih radnika koji su bili zaposleni u tadašnjem ŽTO-u Sarajevo, arhiva Herceg Novog, Dubrovnika, Trebinja, Mostara i Sarajeva, železničkih muzeja u Beogradu, Zagrebu, Ljubljani, Budimpešti, Beču kao i iz privatnih kolekcija ljubitelja železnice iz Austrije, Nemačke i Švajcarske. One predstavljaju plod višedecenijskog rada na terenu i na jedan lijep i slikovit način prikazuju razvoj železnice, regiona kao i samih naselja duž pruga, koje su se nakon ukidanja saobraćaja, na žalost, postepeno gasila, rekao je Veber.

Dio ovih fotografija objavljen je i u fotomonografiji „Željeznica u Boki Kotorskoj 1901-1968“ koju je Veber objavio, a čije je treće dopunjeno izdanje izašlo krajem 2021. odine u Herceg Novom.

Organizaciju izložbe pomogli su Klub ljubitelja železnice „Pančevo, NVO „Sinergija“ iz Herceg Novog, gradovi Pančevo, Herceg Novi i Trebinje, Narodni muzej Pančevo, Direkcija za železnice Republike Srbije i železničke kompanije iz Srbije, Crne Gore i Republike Srpske.

Izložba „Željeznica u Boki Kotorskoj, Trebinju i okolini“ u Narodnom muzeju Pančeva biće otvorena do 7. maja.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here