ОШ „МИЛАН ВУКОВИЋ“ ОМОГУЋАВА УПИС ДЈЕЦЕ У ДВОЈЕЗИЧНО ОДЈЕЉЕЊЕ

На иницијативу Министарства просвјете науке културе и спорта, у Oсновној школи „Милан Вуковић“ првачићима је пружена могућност да наставу  похађају на енглеском језику (КЛИЛ програм). Премда билингвални начин савладавања градива, за дјецу доноси велике бенефите јер је програм конципиран уз доста интерактивне наставе, за сада ипак нема довољно интересовања да би се одјељење формирало.

Професорица разредне наставе у ОШ „Милан Вуковић“, Оливера Пустињак Гумбер, за РТХН је казала да је учење школских предмета на страном језику двоструко значајно за дјецу јер поред савладавања градива, усавршавају страни језик, у овом случају енглески.

-Када дјеца приступе учењу кроз овај програм, много су слободнија, комуникативнија, заинтересованија за учење, постављају неке своје циљеве. С обзиром на то да се страни језик користи мање од 50% у наставном програму, овом методом учења се већ на неки начин утиче методички, психолошки на дјецу. Дјеца се полако уводе у овај програм, у почетку по пет минута, а у средњој школи тек имају наставу на страном језику током већег дијела часа. Свако дијете је као сунђер, спремно да упија знања и у сваком од њих лежи посебан таленат, казала је професорица.

Објашњава да није потребно да дјеца знају енглески језик како би похађали наставу у оваквим одјељењима, а фокус је на богаћењу рјечника, не употреби граматике.

-Не можете кренути од непознатих ствари и објашњавати дјетету, већ почињете објашњавање појмова који су њима познати, који су његово окружење. Зато се углавном КЛИЛ уводи кроз предмете као што су природа и друштво и слично. Дјеци се објашњава кроз појмове, не требају да знају енглески, дјеца ће заједно да расту са тим јер ће истовремено имати додир са два језика појашњењем кроз визуелне ефекте, кроз коришћење наставних средстава, кроз контекст. Овдје је суштина вокабулар, не граматика јер се сматра да су граматичке грешке дозвољене и да се на тај начин учи. Ради се о процесу учења јер када вам дјете постави питање, процес учења је већ започео. Начин на који представљате то дјеци је важан, не никако књига, казала је професорица Пустињак Гумбер.

Недостатак промоције и правих информација о програму Клил, сигурно је условило мање интересовање родитеља за упис дјеце у двојезично одјељење, сматра наставница Гумбер.

-Када родитељ долази да упише дјете, мора добити праве информације које су му јасне зашто да упише дјете на двојезичну наставу и како ће то да изгледа. С обзиром на то да је ово код нас новост, онда је разумљиво да је потребан процес, одређени период да то мало сазри, да и родитељи и наставници чују нештио више о томе, да се мотивишу. Теба наставити са овим програмом јер оно што је важно за будућност дјетета је да ће оно моћи да, током школовања, добија међународне сертификате, да се припрема за пословни живот, да схвати појам мултикултуралности.

Већ 12 школа у Црној Гори има двојезична одјељења и резултати су одлични, казала је Гумбер и истакла да је улагање у знање изнад свега,  а познавање  језика отвара  врата у свет.

Разговор у цјелости послушајте у другом дијелу „Новског јутра“ РТХН.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here