Odbor podržao povećanje naknade za novorođenčad

Odbor za zdravstvo, rad i socijalno staranje podržao je izmjene Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti, kojim se predviđa jednokratna naknada od 900 eura za novorođeno dijete, a za korisnike prava na materijalno obezbjeđenje hiljadu eura, u opštinama sa negativnim prirodnim priraštajem. Zakonske izmjene inicirali su poslanici Demokrata i Demosa.

Važećim Zakonom o socijalnoj i dječjoj zaštiti je propisano da jedan od roditelja, usvojilac, staralac ili hranitelj može ostvariti pravo na jednokratnu naknadu za novorođeno djete do navršene godine života djeteta. Tim aktom propisano je naknada iznosi 109, a za korisnika prava na materijalno obezbjeđenje 131 euro.

Jedan od predlagača zakonskih izmjena poslanik u Skupštini Crne Gore Albin Ćeman je informisao da je Zakon dopunjen sa tri člana koji se odnose na njegovu primjenu, retroaktivno od januara 2022. godine.

-Predviđeno je da pravo na jednokratnu novčanu naknadu ostvaruje novorođeno djete od 01. januara 2020. godine, do dana stupanja na snagu ovog Zakona, koje to pravo nije ostvarilo propisima koji su bili na snazi do dana stupanja Zakona na snagu, kao i korisnik prava na jednokratnu naknadu za novorođeno djete koje je to pravo ostvarilo po propisima koji su u 2020. bili na snazi, s tim što će u tom slučaju nakanada biti u visini razlike isplaćene po propisima koji su bili na snazi do dana stupanja na snagu Zakona i visine naknade za novorođenče utvrđene ovim predlogom Zakona, objašnjava Ćeman.

Ćeman je podsjetio da prema zvaničnom saopštenju Monstata, Crna Gora prošle godine imala negativan prirodni priraštaj, prvi put od kada se u našoj zemlji vodi statistika.

-S obzirom da je „bijela kuga” bila prisutna u 20, od ukupno 24 opštine i da je skoro svako treće djete, prema podacima UNICEF-a u prijetnji od siromaštva, ovaj predlog Zakona kroz povećanje jednokratne naknade za novorođeno dijete predstavlja konkretnu mjeru koja treba da doprinese poboljšanju materijalnih uslova za pokrivanje osnovnih životnih troškova svakog novorođenog djeteta, kao novog člana našeg društva, kazao je Ćeman.

Roditelj, usvojilac, staralac ili hranitelj, zahtjev za jednokratnu naknadu podnosiće nadležnom centru za socijalni rad, u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu izmjenjenog Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti, što će biti objavljeno u Službenom listu CG.

Odbor za zdravstvo, rad i socijalno staranje je podržao i dopune Zakona o zdravstvenoj zaštiti, kojim je predviđeno formiranje nacionalnog registra za osobe sa autizmom za čije je vođenje odgovoran Institut za javno zdravlje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here