Обиљежен Дан борца у Суторини – светионик и водиља за будућа дјеловања

Полагањем вијенаца и минутом ћутања, у спомен парку у Суторини, обиљежен је 4. јул – Дан борца. Вијенце су положиле делегације ОБНОР-а 1941-1945 из Котора, Тивта и Будве и Херцег Новог и локалне самоуправе.

Како је у име ОБНОР-а Херцег Нови казао Владимир Мрачевић, окупљање у Спомен парку у Суторини доказ је да се не одричемо прошлости и да смо одлучни да кроз обиљежавање овог датума новим генерацијама укажемо на свијетле странице наше историје.

– На једном мјесту чува се успомена на више генерација Суторана који су дали животе у разним ратовима, а свима њима је заједничко да су их дали на бранику своје родне груде. Зато данас, млађе генерације своје активности треба да виде као наставак и саставни дио најсвјетлије револуционарне традиције ових простора од славних устанака, Првог свјетског рата, НОБ-а, па све до данашњег дана, казао је Мрачевић.

Слобода је, како је истакао, увијек била једна од највећих идеала нашег народа, о чему говоре многа историјска свједочења било да се налазе у књигама, усменом предању или на споменицима.

Спомен парк у Суторини, како је казао Мрачевић, треба да буде светионик и водиља за будућа дјеловања.

-Ово мјесто нема значење само за нас Суторане, већ је традиционално постало мјесто, када се сваког 4. јула овдје састаје велики број људи, не само из Херцег Новог. Наша је обавеза да наставимо са овом традицијом и окупљањем докажемо да се у Херцег Новом његују вриједности који симболизују отпор и борбу за слободу, што треба да буде инспирација будућим генерацијама – поручио је он.

У оквиру спомен парка у Суторини налази се споменик Бокељима и Црногорцима који су савладали Наполеонову војску, биста вође Херцеговачког устанка војводе Луке Вукаловића, споменик палим борцима Народноослободилачког рата, споменик палим борцима у рату 1991-1995, као и споменици добровољцима у Херцеговачком устанку, Балканским ратовима и Првом свјетском рату, подсјетио је потпредсједник Општине Милош Коњевић.

-Ови споменици стоје као вјечна порука да борба за слободу није избор, већ обавеза! Чувањем сјећања на све оне који су кроз вјекове бранили наш крај, ми чувамо идеал слободе у нашим срцима и преносимо га генерацијама које долазе. Чувањем сјећања на ове јунаке, ми одржавамо и завјет који су нам својом жртвом дали, а то је да њиховим путем наставимо, да се за опште добро боримо, да никада не посустајемо.

Слобода се данас угрожава на разне начине.

-Времена су као и увијек чудна и конфузна, и многима од нас није јасно како слободу одбранити. Ипак једно јесте јасно! Чувањем успомене на хероје наше прошлости и полагањем цвијета на њихове гробове и споменике, одржавамо и искру слободе у нама, а све оне који нам слободу покушају угрозити подсјећамо да се та искра може претворити у пламен који ће их сурово прогутати, поручио је Коњевић.

Мјештанин Боро Лучић казао је да овај парк свједочи колико је мјештана дало животе и који су све непријатељи долазили да нас окупирају.

-Сигуран сам да ћемо за нове генерације, које проводе овдје доста времена, направити још неке садржаје који ће их још више на ово мјесто привлачити. Без обзира што је ово спомен парк, он мора да буде жив. Морају људи да долазе овдје, не само да одајемо почаст 4. јул, већ морамо да живимо духом свих људи који су дали живот у претходном периоду и ово је нешто што нас везује већ дуго, казао је Лучић.

Грађани Херцег Новог су у Другом свјетском рату дали значајан допринос у борби за слободу. У рату је погинуло 280 бораца из нашег града, а око 120 Новљана су страдали као жртве фашистичког терора.   

Обиљежавању је присуствовао конзул Републике Србије у Херцег Новом Мићо Роговић.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here