МОГУЋЕ ЈЕ БИТИ ИСТОВРЕМЕНО МАЛА И ЕКОНОМСКИ ЈАКА ДРЖАВА

Конференција предсједника парламената малих европских држава свечано је отворена данас у Херцег Новом. Домаћин 14. форума који окупља челнике парламената малих земаља Европе је предсједник Скупштине Црне Горе Алекса Бечић.

Отварајући конференцију Бечић је поручио учесницима да овај догађај подстиче Црну Гору да настави развој и учврсти државу у циљу пуноправног чланства у Европску унију.

– Управо ви, својим примјерима, али у различитим околностима и историјским и географским условима доказујете да је веома могуће да будете истовремено и мала, али економски јака држава са богатим и задовољним становништвом. Како би сте стигли дотле, највећи број вас је у неком периоду свог постојања постигао унутрашњи договор, писани или прећутни, да ниједна друштвена подјела није важнија од друштвене кохезије – наводи он.

То је, како је истакао, била идеја водиља да након прошлогодишњих политичких промјена, када је први пут у њеној историји на изборима смјењена власт, носиоци три побједничке листе потпишу споразум који ће представљати својеврсни вето на подјеле у Црној Гори.

Споразум који ће држави дати могућност да за неколико година по економској развијености, животном стандарду грађана, висини плата и пензија, односу према животној средини, поштовању основних права и слобода, те укупној владавини права стане раме у раме са осталим развијеним малим земљама Европе.

 – Црна Гора ће успјети у том науму, ма колико се они, које је вријеме прегазило, трудили у покушајима да је вуку уназад. Вјерујем да је како у оквиру овог форума и у нашим билатералним односима, кључна ријеч пријатељство – казао је он.

Како је Бечић казао, пред Црном Гором и црногорским Парламентом су бројни изазови на путу ка европској интеграцији, а искуства учесника конференције у Херцег Новом биће од изузетне важности у постизању тог циља.

– Увјерен сам да ће из дискусија које су пред нама, а које смо зарад функционалније конференције груписали у три теме, проистећи модели за каналисање наше заједничке енергије, ка међусобној подршци и помоћи, нашим парламентима, а тиме и нашим државама – поручио је он.

Бечић је казао да су, осим поноса једног народа, за добро функционисање државе неопходни владавина права, висок животни стандард свих грађана, снажна економија, јак парламент, а потребно је све то константно и унапређивати. 

Чланство у ЕУ, НАТО партнерство и регионална сарадња су три темељна стуба развоја спољне политике Црне Горе, истакао је министар вањских послова Црне Горе Ђорђе Радуловић.

Прошлогодишње политичке промјене, како је казао, дале су Парламенту могућност да на бољи начин искористи спољнополитичке приоритете.

– Парламент је повећао транспарентност, појачао надзор над извршном граном власти и почео је политички дијалог за одблокирање важних реформских процеса. Црна Гора има дугу историју борбе за слободу, сада се суочавамо са изазовима како да постанемо напредна држава спремна да се придружи ЕУ – поручио је он.

Министар Радуловић је казао да су за тај корак потребни потпуно функционална демократија, знање и посвећеност. Али да бисмо постали чланица ЕУ  морамо јачати независност наших институција, радити на борби против организованог криминала и корупције и  чувати слободу медија.

Како је истакао, Црна Гора, као еколошка држава која је недавно прославила јубилеј од три деценије од стицања овог звања, тежи да заштити ресурсе и буде дио глобалне кампање против климатских промјена.

– Спремни смо да интезивно радимо са нашим међународним партнерима у области еколошке заштите. Такође, спремни смо да са нашим партнерима радимо на истим стварима у оквиру поглавља 27, а које је, поред оног које се односи на владавину права, најзахтјевније поглавље како због опсега тако и због финансијске комплексности. Имамо јасно дефинисан циљ и очекујемо подршку Скупштине Црне Горе како би успјели да га реализујемо – поручио је Радуловић.

Истакао је да Црна Гора нема отворених питања са сусједним државама и са њима има добру спољно-политичку сарадњу.

Конференцији присуствују представници парламената из Андоре, Кипра, Исланда, Луксембурга, Монака, Сан Марина.

На првој сесији Иновације и модернизација парламената – изазови и предности за мале државе  говорила је министарка јавне управе, дигиталног друштва и медија Тамара Срзентић и генерални секретар Скупштине Црне Горе Александар Кларић. Тема друге сесије је: Улога парламената у савременим еколошким изазовима: Шта можемо учинити?, а говори предсједник Скупштине Алекса Бечић. На трећој сесији насловљена Парламентарна дипломатија малих европских држава, како је најављено говориће предсједник Одбора за међународне односе и исељенике г. Миодраг Лекић.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here