Manji broj nezaposlenih u odnosu na godine pandemije

Na evidenciji Zavoda za zapošljavanje Biroa rada Herceg Novi krajem 2022. godine bilo je 305 nezaposlenih manje nego godinu prije. Program stručnog osposobljavanja započela su 92 visokoškolca.

Kako je za RTHN kazao direktor Biroa rada, Željko Stožinić, 2020. i 2021. godinu obilježile su panedemija i epidemiološke mjere, što je umnogome uticalo i na tržište rada.

Željko Stožinić, direktor Bira rada Herceg Novi

– Konkretno na malu potražnju radne snage, a poslodavci su radili i na smanjivanju broja zaposlenih. Sve se to direktno odrazilo i na broj prijavljenih na Zavodu, tako da smo krajem 2021. godine na evidenciji imali 927, dok je na kraju  prošle, koja je po pitanju turizma, približna onim prije korone, na evidenciji bilo 622 lica – informiše on.

Na evidenciji Biroa rada u Herceg Novom trenutno je 100 osoba sa invaliditetom, a Stožinić podsjeća da je 28. decembra otvoren Javni poziv za finansiranje projekata zapošljavanja OSI, odnosno grant šema.

– Poziv je otvoren do 10. februara. Pozivano poslodavce da konkurišu. Molbe se podnose Zavodu u Podgorici, putem pošte ili lično. Svih ovih godina, ovo je bio jedan od glavnih projekata za zapošljavanje OSI i dosta uspješan – ističe on.

Stožinić priča da je na tržištu rada trenutno najveća potražnja za nastavnim kadrom zbog nedovoljnog broja kvalifikovanih.

– Za ovaj period godine karakteristična je velika potražnja za zanimanja iz oblasti prosvjete, odnosno nastavnika iz raznih vrsta predmeta. Godinama je to problem zbog deficitarnosti tih kadrova, iz prostog razloga što nemamo dovoljan broj lica sa završenom određenom školom ili ne ispunjavaju uslove za rad u prosvjeti – objašnjava on

Nedelja, 15. januar prvi je radni dan visokoškolcima u okviru programa stručnog osposobljavanja, a potražnja je ove godine bila velika.

– Ove godine sa evidencije Zavoda 92 lica sa stečenim visokim obrazovanjem su dobili poslodavce.  Prošle godine, okvirno je bilo oko 90, tako da je ta cifra svake godine slična – navodi Stožinić.

Pravo na stručno osposobljavanje imaju lica sa stečenim visokim obrazovanjem koja nemaju radno iskustvo u određenom nivou obrazovanja i na evidenciji su Zavoda za zapošljavanje. Stručno osposobljavanje korisnika traje devet mjeseci i priznaje se kao radno iskustvo u trajanju od 12 mjeseci i kao uslov za polaganje odgovarajućeg stručnog ispita sa stečenim visokim obrazovanjem.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here