KLAPSKE PJESME ODJEK PROŠLOSTI ČIJI EHO BOJI BUDUĆNOST

Promocija monografije objavljene povodom 50. rođendana  klape Stari kapetan i program priređen tim povodom u foajeu Dvorane Park,  preoblikovanom u  pravu novsku konobu, bio je  sentimentalno putovanje  kroz minulih pola vijeka kroz koje su publiku vodili Željka Čepić i Danilo Babović. Privremena konoba „Stari kapetan“ u Dvorani „Park“dobila je sve pohvale publike a osmislili su je i uredili Danilo Babović i Miroslav Bobo Milanović. Svjetionici, brodski sat, zvono, telefon, mreže, vesla, školjke, gitare, mandoline bili su samo dio bogate scenografije koju su za ovaj program ustupili Marko Popović i Stevo Damjanović, a upečatljive su na zidu bile i slike Tiha Konjevića. Program je bio sentimentalni povratak  u vrijeme koje zovemo srećnijim, zlatnim, a u Novom i raspjevanijim od ovog danas, u  godinu kada je u Đenoviću  u sklopu KUD Sloga formirana klapa Mimoza, koja je brzo promijenila ime u Stari kapetan, u čast  Miroslava Štumbergera, velikog zaljubljenika u Novi i Boku. Nizala su se  sjećanja na koncerte, nastupe, druženja, putovanja, priznanja Starog kapetana – sve do pedesetog rođendana.

Autorka monografije je Vitka Vujnović a izdavač je JUK Herceg Fest. Direktorica Gordana Porobić Krcunović istakla je da se  vrijednost klapske pjesme ogleda u njenoj donkihotovskoj otpornosti na promjene koje donosi savremeni način življenja,  te da ona savremenom čovjeku služi kao privremena luka i sklonište od stvarnosti.

 -Monografija autorke Vitke Vujnović – Novi pjesmom zagrljen, nastala povodom obilježavanja Jubileja – 50 godina postojanja i navigavanja „Starog kapetana“ muzičkim vodama, predstavlja istorijski dokument i neprocjenjiv prilog očuvanju tradicije klapske muzike u Herceg Novom i Boki Kotorskoj. Satkana je od priča i svjedočenja bivših i sadašnjih članova „Starog kapetana“ o načinu na koji je nastajala klapa, danas pjevačko društvo, o njenom repertoaru koji se godiama i decenijama obogaćivao, o autorima kompozicija i tekstova, o festivalima na kojima su njeni članovi učestvovali i osvojenim nagradama. Sve ove priče objektivne, ali  i lične čine jednu veliku muzičku priču o Novom, Boki i Mediteranu koja nosi simbolično ime „Stari kapetan“ po starom kapetanu Štumbergeru, kazala je Porobić Krcunović.

 Po njenim riječima, monografija – Novi pjesmom zagrljen, motiviše i obavezuje  na dodatno etnomuzikološko istraživanje klapske muzike u Herceg Novom i njenog lokalnog specifikuma koje bi bilo dobro dokumentovati i objediniti takođe u formi monografije ili nekoj drugoj formi.

-Monografija pa i ovaj značajni jubilej nas obavezuju i na razmišljanje o sistematičnijem pristupu njegovanju klapske muzike u Herceg Novom i o nekoj vrsti institucionalizovanja, zaštite i očuvanja ovog kulturnog blaga, kazala je direktorica Herceg Festa i podsjetila da je klapsko pjevanje zaštićeno nematirajalno dobro u Hrvatskoj , a  po njenom mišljenju  dobar primjer sistematičnog pristupa odnosu prema klapskom pjevanju kao nematerijalnoj kulturnoj baštini, ali i kao autentičnoj bokeljskoj, kulturnoj i turističkoj ponudi može poslužiti NVO „Međunarodni festival klapa Perast“ koji je pored organizovanja festivala pokrenuo i časopis Lirika i oformio klapsku muzičku biblioteku.

Autorka monografije Vitka Vujnović, koja je pažljivo bilježila razgovore sa nekadašnjim i sadašnjim članovima klape, odabirala zajedno sa Miroslavom Bobom Milanovićem fotografije ali se i trudila da se u knjizi nađu imena svih onih koji su u klapi barem i kratko radili.

-Klapa Stari kapetan, baš kao nekada Bokelji u društvenom i kulturnom smislu jeste dio srca i duše Herceg Novog, zaliva pod Novim, onog beskrajnog plavetnila  naspram grada, svih ljubavi  i svih čežnji koje nosimo kada Novi makar i na kratko napustimo – kazala je Vujnović i istakla da je cilj pisanja i objavljivanja monografije  prenijeti ljubav prema klapskom pjevanju na mlade, „jer su klapske pjesme odjek naše prošlosti  čiji eho treba da boji  i buduće vrijeme“.

-Uostalom nema toga što klapa nije rekla pjesmom, a pjesma zrači i znači svakome na neki drugi način a opet tvoreći sklad i harmoniju.  To može biti nauk za sve i za cio život – zaključila je Vujnović i u tom smislu zahvalila i klapi „Bokelji“ za sve što je uradila u ovoj oblasti pa i klapi Kastel nuovo za nastavak te tradicije.

Za pet decenija  podrške i saradnje sa Starim kapetanom dodijeljeno je pet plaketa, posthumno osnivaču i prvom muzičkom rukovodiocu Jusufu Omeragiću, najstarijem članu koji je svih 50 godina u klapi Vuku Vujnoviću, jedinoj dami koja je desetak godina bila  članica klape Ankici Vujnović, čovjeku koji nije bio član ali je  najistrajnije pomagao rad klape Iliji Baliću i  predsjedniku Opštine Herceg Novi Stevanu Katiću  koji je bez zadrške pružio podršku  ovom programu i objavljivanju monografije.

Predsjednik Katić je zahvaljujući na plaketi, ocijenio da je ona simbol dugogodišnje saradnje između Herceg Novog i klape Stari kapetan.

-Ovaj sastav njeguje tradiciju klapskog pjevanja, koje je nematerijalna svjetska kulturna baština uvrštena na Unesko listu.  Već 50 godina predstavljaju neizostavan dio najznačajnijih novskih manifestacija, unoseći duh Mediterana, ljubav i vedrinu gdje god da se pojave.  Pjesme Starog kapetana postale su nezvanične himne našeg grada i Boke Kotorske. Mnogi Novljani rasuti po svijetu, kao i svi oni koji vole ovaj grad, pjevali su „Dolazim Boko“ radujući se ponovnom susretu sa Herceg Novim, kazao je Katić i istakao da su uz Stari kapetan odrasle mnoge generacije, slaveći uz dobru pjesmu život i svoj grad.

-Zbog svega toga, Opština Herceg Novi danas, kao i tokom proteklih pola vijeka, pomaže i podržava rad klape Stari kapetan, prepoznajući njihov značaj.  Oni to uvijek vraćaju na najljepši način – pjevajući o Novom, za Novi i sa Novim. Naša je želja da ta pjesma traje još mnogo decenija, poručio je Katić.

Sve što je sinoć rečeno i sve što je pjevao Stari kapetan bila je posveta je vremenu koje je ostalo iza nas –  a u 51. godinu i publika i klapa krenuli su sa željom da se ova muzička priča nastavi snažna i zdrava, a ako je  budemo slušali pažljivo i srcem u nekom trenutku shvatićemo da svi poznajemo taj ritam da imamo zajedničke pjesme. To su svakako i one koje  nam daruje Stari kapetan, one kojima grli grad, Boku i sve dobre ljude. To je bez sumnje i antologijska  Dolazim Boko,  koju je klapa sinoć otpjevala zajedno sa brojnom publikom.

Za likovnu opremu monografije zaslužan je Vojislav Vojo Kilibarda, o prelomu su brinuli Ivana Mrkajić i Nebojša Glumac, dok je korekturu uradila Milina Kovačević.

Pred početak promocije „starom kapetanu “ stigla čestitka profesora Lazara Seferovića.

-Sretan sam da je naša najbolja klapa „Stari kapetan“ doživjela 50 godina postojanja. To je jedinstven i vrijedan jubilej, da pola vijeka ni jedna druga nije ih izvođački nadmašila zahvaljujući i prije svega najboljem tenoru na Jadranu, našem bokeškom prvom glasu Šaroviću i danas njegovim sinovima.Nije mi poznato toliko trajanje ni jedne klape na Jadranu takvog kvaliteta koji traje pola vijeka. Naš grad mora se ponositi s njima kao što sam se ja uvijek ponosio što postoje, poručio je profesor Seferović.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here