КИНА ГРАДИ ТЕЛЕСКОПЕ ЗА ОТКРИВАЊЕ СВЕМИРСКОГ ОТПАДА

РТХН у сарадњи са глобалном кинеском медијском кућом CCTV News Content Co., Ltd реализује серијал видео записа и прича из НР Кине.

Кина је започела изградњу новог низа телескопа који ће се углавном користити за откривање свемирског отпада у средњим и високим орбитама. Ово је иначе први пут да нека земља или организација прави телескопе искључиво у те сврхе.

Пројекат под називом MASTA развила је Опсерваторија љубичаста планина Кинеске академије наука. Пројекат би требало да буде завршен до 2023. године.

Изградња се спроводи у граду Ленгху у провинцији Ћингхаи на сjеверозападу Кине, где је просjечна надморска висина 3.800 метара. Мjесто је одабрано због чистог ноћног неба у том дијелу земље.

„Низ телескопа ће моћи да открије ситне свемирске остатке и да одреди њихову орбиту, пружајући тако рана упозорења и омогућавајући избјегавање судара крхотина које угрожавају безбједност свемирских летјелица“, рекао је истраживач у Опсерваторији љубичаста планина Леи Ченгминг.

Град Ленгху, укупне површине 17.800 квадратних километара, налази се на 944 километра удаљености од Сининга, главног града провинције Ћингхаи. Ведре ноћи у овом граду испуњавају услове за мјесто опсерваторије свјетске класе. У будућности се очекује да ће Ленгху постати највећа база за астрономско посматрање у Кини и центар за астрономска истраживања свјетске класе.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here